Mrożone warzywa to idealna opcja, kiedy brakuje na rynku w sprzedaży świeżych produktów bądź sprawdzi się dla osób zabieganych. Ze względu na długi proces gotowania rosołu, włoszczyzna prosto z zamrażarki, zdecydowanie przyśpieszy przygotowanie zupy. Sekretny dodatek do bulionu sprawi, że nabierze on zupełnie innego aromatu.

Tradycyjny rosół

Rosół to jedna z najpopularniejszych polskich zup. Jest serwowana na co dzień, jak i od święta. Wielu Polaków nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez tego dania. Doskonale sprawdza się również podczas osłabienia organizmu czy przeziębień. Swoją wyjątkowość rosół zawdzięcza wielu składnikom, z jakich się go przygotowuje. Ważne jest dobre jakościowo mięso i odpowiednia ilość warzyw. Dzięki takiej kompozycji, rosół będzie nie tylko aromatyczny, ale i pełny cennych wartości.

Właściwości zdrowotne lubczyku

Lubczyk jest znany przede wszystkim jako afrodyzjak. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego cennych wartości. Dodanie go podczas przygotowywania posiłków, dodatkowo urozmaica wartości odżywcze dania.

Lubczyk chroni przed chorobami serca, obniża ciśnienie krwi, pozytywnie wpływa na układ moczowy czy pracę nerek. Jego wyjątkowe właściwości przyspieszają przemianę materii, a także wspomagają układ pokarmowy przy niestrawności. 

Zobacz także:

Lubczyk ma wyjątkowy zapach oraz aromat. Dodany do rosołu, podkreśli i uwydatni jego smak.

Przepis na aromatyczny rosół z dodatkiem mrożonej włoszczyzny i lubczyku

Składniki: 

  • porcja rosołowa z kurczaka lub 5-6 skrzydełek z kurczaka
  • 3 litry wody
  • 1 opakowanie włoszczyzny w słupkach około 400 g
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 liście laurowe
  • 2 ziarenka ziela angielskiego
  • 8 ziaren pieprzu czarnego
  • sól
  • ⅓ łyżki suszonego lubczyku

Przygotowanie:

  1. Mięso dokładnie umyjcie, osuszcie i oczyśćcie ze zbędnych błon.
  2. Kurczaka przełóżcie do garnka, zalejcie zimną wodą oraz dodajcie liście laurowe. Naczynie postawcie na kuchence i gotujcie na minimalnym ogniu przez około 45 minut. W międzyczasie zbierajcie z wierzchu pojawiającą się szumowinę.
  3. Cebulę obierzcie z wierzchnich warstw, a następnie opalcie nad ogniem bądź przypieczcie w piekarniku.
  4. Do garnka z wywarem mięsnym dodajcie mrożoną włoszczynę, przyciśnięty przez praskę czosnek, cebulę, ziele angielskie, a także ziarenka pieprzu czarnego. Wszystko gotujcie na wolnym ogniu przez następne 40 minut do miękkości warzyw.
  5. Rosół nie może wrzeć, a delikatnie pyrkać by zachował wszelkie cenne właściwości. Całość powinna gotować się od 2,5 do 3 godzin.
  6. Na koniec posólcie i dodajcie lubczyk.