Cenne właściwości kalafiora

Właściwości kalafiora zostały docenione ponad 2 tysiące lat temu. Na przestrzeni lat udowodniono, że regularne spożywanie tego warzywa może między innymi zmniejszyć ryzyko zachorowania i  rozwoju raka prostaty, pęcherza, jamy ustnej, gardła i krtani. Na tym jednak nie koniec.

Jedzenie kalafiora zaleca się przede wszystkim osobom chorującym na wrzody oraz cukrzycę. To niepozorne warzywo może uchronić również przed innymi schorzeniami układu pokarmowego – zapaleniem błony śluzowej żołądka, zapaleniem przełyku, a nawet rakiem żołądka. Nic dziwnego, że Polacy tak powszechnie wykorzystują go w swoich jadłospisach.

Kalafior ma jedną wadę...

Kalafior jest bardzo wdzięcznym warzywem. Bowiem można go jeść zarówno na surowo – w dipie, sosie lub sałatce, jak również w postaci gotowanej – w zupach, zapiekankach oraz tartach. Niektórzy uwielbiają go w wersji z przyrządzoną na maśle bułką tartą.

Niestety, niekwestionowaną wadą kalafiora jest to, że jego różyczki szybko ciemnieją – z białych stają się żółte. W tym przypadku mrożenie nic nie da. Po takiej obróbce termicznej warzywo przybierze niesamowicie nieapetyczny wygląd. Najlepiej więc przechowywać je w dolnych szufladach lodówki, łodygą do góry.

Zobacz także:

Jak ugotować kalafiora, aby nie ściemniał?

Gotowanie kalafiora jest proste, ale ryzykowne. Okazuje się, że przyrządzając warzywo można popełnić wiele błędów. Większość z nich jest związana z zachowaniem cennych wartości odżywczych lub ciemnieniem różyczek. 

Tak naprawdę nawet, jeśli kupiliście świeżego kalafiora, po obróbce termicznej może on ściemnieć. Na ten proces ma wpływ między innymi naczynie, w którym gotujecie warzywo – aluminiowy garnek sprawi, że zżółknie, z kolei żelazny sprawi, że zrobi się jasnozielony. Najlepiej wybrać stal nierdzewną.

Aby mieć pewność, że wasz kalafior nie ściemnieje, dodajcie do wody łyżeczkę soku z cytryny lub szklankę mleka. Możecie być pewni, że po wyjęciu z garnka warzywo będzie śnieżnobiałe.

Przestrzegajcie tych zasad

Pamiętajcie również, że kalafior nie powinien być gotowany pod przykryciem – to wpłynie bardzo negatywnie na smak potrawy. Ważne jest także, by nie trzymać go we wrzątku dłużej niż 4 minuty. Przeciągnięty utraci cenne wartości odżywcze, w tym przeciwnowotworowy sulforafan.

Źródło: gotujmy