Czerwone buraki to jedne z bardziej charakterystycznych warzyw. Wyróżniają się dzięki smakowi, ale i wyjątkowemu kolorowi, który nadaje barwę wielu daniom. Posiadają także wiele cennych właściwości zdrowotnych, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka.

Cenne wartości buraka

Buraki są również znane dzięki szerokiej gamie cennych właściwości. W swoim składzie zawierają sporą ilość żelaza, dzięki temu skutecznie wspomagają organizm w walce z anemią czy też leczenie białaczki. Barwniki zawarte w burakach są silnymi przeciwutleniaczami, które zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki, takie działanie wspomaga działanie układu krwionośnego. To warzywo jest również zalecane osobom z tendencją do wyższego ciśnienia, gdyż regulują stężenie tlenku azotu obniżającego wysoki poziom ciśnienia.

Buraki NIE dla cukrzyków

Niestety buraki mają wysoki indeks glikemiczny, który przyczynia się do skoków cukru we krwi. Z tego powodu to warzywo nie jest szczególnie zalecane dla osób mających problemy z wagą, bądź chorych na cukrzycę. Może ono spowodować odmienne skutki niż pożądane.

Właściwa obróbka termiczna

Aby buraki po obróbce termicznej zachowały swój piękny, intensywny kolor należy je odpowiednio ugotować. Tutaj idealnie sprawdzi się patent naszych babć. Jak i w innych owocach czy warzywach, tak samo i w burakach, najwięcej cennych wartości znajduje się tuż pod skórką, dlatego też zaleca się gotowanie ich w całości. Nieobrane buraki należy zalać zimną wodą, a następnie postawić na ogniu. Po zagotowaniu trzeba zmniejszyć ogień, by warzywa delikatnie pyrkały na kuchence. Niegdyś babcie, aby zachować kolor warzyw, do garnka dodawały niewielką ilość kwasku cytrynowego, soku z cytryny, bądź octu. Dzięki takiemu dodatkowi ćwikła po gotowaniu nie straci intensywnej barwy, a będzie idealnie czerwona. 

Zobacz także:

Burak w wielu wersjach

To czerwone warzywo może po ugotowaniu wystąpić w wielu odsłonach. Do najpopularniejszych dań z burakiem należą:

  • carpaccio z burakiem
  • szuba (ukraińska tradycyjna sałatka ze śledziem i ćwikłą)
  • zapiekanka z ziemniaków oraz buraków
  • sałatka z rukolą i serem pleśniowym

Jest wiele możliwości wykorzystania tego produktu w kuchni. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby burak wzbogacił codzienną dietę. Idealnie sprawdzi się również jako dodatek do domowego soku.