Jak szybko zdjąć skórkę z kiełbasy? To naprawdę łatwe
Adobe Stock
Newsy

Jak szybko zdjąć skórkę z kiełbasy? To naprawdę łatwe

Nie ma nic lepszego niż domowa, pachnąca kiełbasa. Idealnie sprawdza się zarówno na zimno, jak i w różnych daniach na gorąco. Kłopotliwa niestety jest w niej osłonka. Aby pozbyć się jej w prosty sposób, należy zastosować jeden trik.

Podczas różnych uroczystości czy świąt na stole obowiązkowe są dania główne czy słodkości. Nie należy jednak zapominać o przekąskach i zimnej płycie, na której powinny znaleźć się różnego rodzaju wędliny. Najlepsze są te domowe oraz wykonane samodzielnie. Nie wszyscy mimo wszystko przepadają za osłonką tych mięs, a szczególnie kiełbasy. Ściągnięcie skórki bywa kłopotliwe. By temu zaradzić wystarczy zastosować jeden prosty patent.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Polska kiełbasa

To jedna z popularniejszych polskich wędlin. Zachwyca swoim smakiem, ale przede wszystkim wyjątkowym, wędzonym aromatem. Jej przygotowanie jest dosyć pracochłonne, jednak efekt końcowy jest wart tego czasu. Do przyrządzenia kiełbasy wykorzystuje się najczęściej mięso wieprzowe, aczkolwiek można użyć również mieszanki różnych mięs. Poza tym niezbędne są przyprawy by danie miało odpowiedni aromat. Najczęściej dodaje się gorczycę, paprykę słodką, czosnek, a także tradycyjną sól i pieprz. Wszystko należy zachować w odpowiednich ilościach. Kluczową kwestią jest obróbka termiczna, a dokładniej wędzenie. Kiełbasa przygotowuje się podczas wędzenia dymem. To ten sposób jest decydujący o jego ostatecznej formie. 

Zobacz także

Rodzaje kiełbas

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż w sprzedaży na rynku można spotkać się z różnymi rodzajami kiełbas. Rozróżnia się je na podstawie zawartości wody. Wśród nich wyróżnia się, takie jak:

  • kiełbasy trwałe- zawierają około 36% wody, np. salami, krakowska czy sucha;
  • kiełbasy półtrwałe- zawierają 36- 56% wody, np. żywiecka czy kabanosy;
  • kiełbasy nietrwałe- zawierają w swoim składzie do 72 % wody, np. zwyczajna lub biała kiełbasa.

Tą wędlinę można również podzielić ze względu na stopień rozdrobnienia mięsa, czyli:

  • homogenizowane,
  • drobno rozdrobnione,
  • średnio rozdrobnione,
  • grubo rozdrobnione. 

Na sklepowych półkach jest szeroki wybór kiełbas pod każdym względem, dlatego też każdy z pewnością znajdzie idealną dla siebie.

Łatwe ściągnięcie skórki z kiełbasy 

Tradycyjna kiełbasa jest zazwyczaj w osłonce lub skórce. Zdjęcie jej nie zawsze jest łatwe. Wówczas wystarczy zastosować jeden prosty trik, aby się jej pozbyć. Należy do miski włożyć kiełbasę i zalać ją bardzo zimną wodą. W takim stanie powinna zostać przez minimum pięć minut. Po tym czasie osłonka bez problemu odejdzie od kiełbasy.

Czytaj także:

Komentarze