Jak szybko usunąć zaschnięty tłuszcz z garnków? Przydadzą się fusy z kawy
Adobe Stock
Newsy

Jak szybko usunąć zaschnięty tłuszcz z garnków? Przydadzą się fusy z kawy

Dla wielu osób zmywanie naczyń wręcz spędza sen z powiek. Jest to najczęściej spowodowane nie tyle niechęcią, co uciążliwymi zabrudzeniami, z którymi nie radzą sobie środki czyszczące czy zmywarka. Warto wówczas sięgnąć po domowe sposoby jak fusy z kawy!
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 08, 2021

Zmywarka to wręcz obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni. Większość nie wyobraża sobie codziennego zmywania góry naczyń, a ten sprzęt idealnie to ułatwia. Jednak nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z niektórymi zabrudzeniami, jak zaschnięty tłuszcz czy różnego rodzaju osady.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Środki chemiczne do czyszczenia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż używanie nadmiaru chemicznych środków do czyszczenia naczyń może być niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej zdarza się to w przypadku ręcznego zmywania, gdyż niedokładnie opłukane talerze czy garnki mają na swojej powłoce pozostałości niebezpiecznej substancji. Spożywanie jedzenia z takich naczyń może z czasem przynieść niekorzystne konsekwencje dla zdrowia. Z tego też powodu zaleca się korzystanie z domowych mikstur do zmywania bądź uważniejszego przypatrywania się składom takich płynów.

Zobacz także

Fusy po kawie idealne na zaschnięty tłuszcz

Zdarza się zostawić naczynia i talerze po obiedzie na dłuższy czas, a wtedy tłuszcz zasycha i staje się trudniejszy do zmycia w tradycyjny sposób. Niestety w takich momentach zmywarka nie zawsze daje radę, a zwłaszcza klasyczny płyn do mycia naczyń. Warto wówczas sięgnąć po domowe sposoby. Idealnym patentem na zaschnięty tłuszcz są fusy po kawie. Wystarczy do nich dodać odrobinę płynu do mycia naczyń i taką mieszanką wyczyścić naczynia. Dzięki temu trikowi będą one wyglądać jak nowe oraz niesamowicie błyszczeć. 

Inne praktyczne zastosowanie fusów 

Kawa to jeden z ulubionych napojów Polaków. Jest przygotowywana na co dzień, jak i od święta. Wiele osób celebruje przy niej chwile z bliskimi. Najczęściej parzoną jest sypana bądź ziarnista z ekspresu. Jak wiadomo po takim napoju pozostają fusy, które później lądują w koszu na śmieci. To poważny błąd, gdyż można je wykorzystać do wielu praktycznych rzeczy jak usuwanie zaschniętego tłuszczu z naczyń. Poza tym fusy po kawie można użyć jako:

  • naturalny peeling do ciała, 
  • odstraszacz szkodników domowych roślin,
  • pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów,
  • czy nawóz do kwiatów doniczkowych.

To cenny produkt, który idealnie nadaje się do ponownego użycia.

Czytaj także:

Komentarze