I pomyśleć, że jeszcze nasze babcie o takim luksusie mogły jedynie pomarzyć. W dawnych czasach na wsiach rozbiór ubitej świni był ogromnym przedsięwzięciem. Część mięsa solono i składowano w materiałowych workach.

W lecie niektóre zaradne gospodynie mięso przechowywały w głębokiej studni. W miastach problem przechowywania mięsa mimo braku lodówek wcale nie był powszechny.

Dlaczego? Odpowiedź jest prozaiczna – wszystko to brało się z dość ubogiego trybu życia, jaki wiodła większa część naszego społeczeństwa. O nadmiarze wędlin nie było mowy – te zakupione w mig znikały ze stołów.

Dzisiaj dysponujemy już lodówkami i zamrażarkami. Z kiełbasami, szynkami, czy parówkami nie ma problemu – wystarczy przechowywać je w chłodziarkach.

Zobacz także:

Jak rozmrażać?

Z kolei kupione na zapas mięso na obiad możemy śmiało mrozić w zamrażarkach. Poniżej podpowiemy wam jak rozmrażać je w skuteczny i prawidłowy sposób.

  • Jeżeli zaplanujemy obiad zawczasu, możemy rozmrozić kawałek naszego mięsa w lodówce. Przekładamy zawiniątko z zamrażarki piętro wyżej (lub niżej) i czekamy ok. kilkanaście godzin, aż mięso rozmrozi się równomiernie.
  • Pamiętajmy by nie zamrażać ponownie raz rozmrożonego mięsa. Grozi to zatruciem pokarmowym wywołanym przez salmonellę.
  • Jeżeli zależy nam na czasie, możemy rozmrażać mięso w chłodnej wodzie lub w wodzie o temp. pokojowej. Użycie wody o wyższej temperaturze łączy się z zagrożeniem bakteriami.
  • Rozmrażanie mięsa w temperaturze pokojowej także grozi namnożeniem się niechcianych bakterii. Stosując tę metodę należy pilnować mięsa, by nie spoczywało poza lodówką zbyt długo.  Stąd też bezpieczniejszą opcją wydaje się zimna woda lub lodówka.
  • Jedną z dodatkowych opcji jest obróbka termiczna mięsa bez rozmrażania. Na pierwszy rzut oka wydaje się nieco dziwna, ale rzeczywiście działa jak należy. Sęk w tym, że gotowanie obiadu znacznie nam się wtedy wydłuży.
  • Rozmrażanie w mikrofalówce – ta metoda jest szybka, ale dość niebezpieczna. Należy pamiętać o ustawieniu niskiej mocy mikrofal. Na szczęście, zwykle na naszych kuchenkach widnieje piktogram oznaczający odmrażanie. Jeżeli jednak przesadzimy z czasem rozmrażania w mikrofalówce,  to możemy naruszyć struktury białkowe naszego mięsa, przez co może stracić ono swoje walory smakowe jeszcze przed właściwym procesem gotowania.