Jak szybko rozmrozić lodówkę? Ten prosty patent sprawi, że pozbędziecie się lodu raz-dwa
AdobeStock
Newsy

Jak szybko rozmrozić lodówkę? Ten prosty patent sprawi, że pozbędziecie się lodu raz-dwa

Macie dość czekania w nieskończoność, aż lodówka w końcu się rozmrozi? Wykorzystajcie prosty trik, który pozwoli wam rozmrozić urządzenie ekspresowo.

Raz na jakiś czas każda lodówka, wymaga rozmrożenia. Gromadzący się w niej lód i szron sprawiają, że urządzenie pobiera więcej prądu i może po prostu z czasem szybciej się zużyć. Wyjątkiem są nowoczesne lodówki z systemem no frost (tzw. lodówki bezszronowe), które jednak nie zagościły jeszcze we wszystkich polskich domach.

Rozmrażanie bywa jednak bardzo mozolne - lodówkę trzeba wyłączyć i cierpliwie czekać, aż znajdujący się w niej lód się powoli rozpuści. Na szczęście istnieje prosty sposób na przyśpieszenie całego procesu. 

Jak szybko rozmrozić lodówkę i zamrażarkę?

Jeżeli dawno nie rozmrażaliście lodówki, na pewno znajduje się w niej imponująco gruba warstwa lodu. Pozbycie się tego może zająć nawet cały dzień, jednak kto ma tyle czasu? Dlatego wykorzystajcie patent na szybkie i wygodne rozmrożenie lodówki.

Wystarczy, że do garnka wlejecie wrzątek i włożycie go do uprzednio sprzątniętej i odłączonej z zasilania lodówki. Ciepło sprawi, że lód rozpuści się bardzo szybko, dlatego bądźcie przygotowani i koniecznie zabezpieczcie podłogę ręcznikami! Wodę należy co jakiś czas wymieniać, by dodatkowo przyspieszyć działanie wrzątku. Co ważne, podczas całego tego procesu drzwi lodówki powinny być uchylone. 

Dlaczego powinno się rozmrażać lodówkę?

O każdy sprzęt w domu trzeba dbać - nie inaczej jest w przypadku lodówek. Jeśli nie posiadacie lodówki ze wspomnianym systemem no frost, musicie regularnie ją rozmrażać.

W przeciwnym razie osadzający się w niej szron i lód skrócą życie urządzenia, zwiększą koszty użytkowania, a do tego sprawią, że po prostu ciężej się z niego będzie korzystało. Trudno jest włożyć cokolwiek do zamrażarki, jeśli połowę miejsca w niej zajmuje wielka bryła lodu. 

Zobacz także
Czym najlepiej przykryć potrawę w lodówce? Folią, pokrywką czy talerzem?

Jak prawidłowo rozmrozić lodówkę? Pamiętajcie o tej podstawowej 1 rzeczy na końcu

czy mozna wstawic cieple jedzenie do lodowki

Wstawiacie do lodówki ciepłe czy całkowicie wystudzone danie? Przez całe życie robiliście to źle

Jak często rozmrażać lodówkę?

Częstotliwość rozmrażania lodówki zależy od modelu, jednak przyjęło się, że stare lodówki należy rozmrażać co 2-3 miesiące, natomiast nowe wystarczy co pół roku.

Inaczej jest w przypadku bardzo nowoczesnych lodówek z systemem no frost, który zapobiega osadzaniu się szronu i lodu. Takich urządzeń nie trzeba rozmrażać - chyba, że z jakiegoś powodu system nie działa i lód pojawił się samoczynnie. Wówczas najlepiej skontaktujcie się z serwisem dokonującym napraw sprzętu AGD, ponieważ takie sposoby jak garnek z wrzątkiem mogą uszkodzić ten nowoczesny system.

Źródło: onet.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zamrażarka rozmrażanie
Adobe Stock
Newsy
Dawno nie czyściciliście zamrażarki? Właśnie teraz jest najlepszy moment na jej rozmrożenie
Regularne rozmrażanie zamrażarki jest koniecznością. Jak często to robić, kiedy i w jaki sposób? Znamy odpowiedzi na wasze pytania.

W nowoczesnych chłodziarko-zamrażarkach ten problem często niemalże już nie istnieje. Nowy sprzęt zazwyczaj zaopatrzony jest w technologię no frost (ang. – bez zamrażania). Tego typu rozwiązania sprowadzają się w skrócie do odprowadzania z zamrażarki nadmiaru wilgoci, która odpowiada za powstawanie lodu. Duża część z nas wciąż ma w swoich domach stare zamrażarki lub takie, które po prostu wykorzystują po prostu starsze technologie. Wszystkie tego typu sprzęty mają to do siebie, że z czasem gromadzi się w nich, wcześniej wspomniany, nieszczęsny lód. Co zrobić z jedzeniem podczas rozmrażania zamrażarki? Powody są prozaiczne. Częste otwieranie zamrażarki, duża wilgotność powietrza w kuchni, a przede wszystkim nieszczelności w drzwiczkach (np. uszczelki). Rozwiązanie jest jedno – należy regularnie rozmrażać zamrażarkę. A przy okazji ją czyścić. Tego rodzaju zabiegi powinniśmy stosować około 2 razy do roku. Zima to zdecydowanie najlepsza pora na rozmrażanie lodówki. Wystarczy dobrze zabezpieczyć naszą żywność i po prostu na kilka godzin wystawić na zewnątrz, gdy temperatura jest niska. Innym rozwiązaniem na dobre zabezpieczenia mrożonego jedzenia jest jego odpowiednie zaizolowanie. Do tego powinien wystarczyć gruby koc. Pożywienie trzeba zapakować do solidnej, dość grubej torby lub siatki, a następnie owinąć dokładnie kocem. W ten sposób ochroni się je przed ogrzaniem na długi czas, wystarczający do rozmrożenia i wyczyszczenia zamrażarki. Jak usunąć lód z zamrażarki? W tym czasie nie pozostaje nic innego jak wyłączyć zasilanie, otworzyć drzwiczki i czekać aż lody skruszeją. Jeżeli wasza zamrażarka ma w sobie duże ilości lodu, nad całym procesem trzeba po prostu czuwać i ewentualnie „odsączać” gąbkami nadmiar wody i wyciągać ręcznie lód. Pod...

Plamy z jagód na ubraniach? Z tymi sposobami natychmiast sobie z nimi poradzicie
AdobeStock
Newsy
Plamy z jagód na ubraniach? Tymi domowymi sposobami natychmiast sobie z nimi poradzicie
Poplamiliście ulubione spodnie podczas zbierania lub jedzenia jagód? Jeszcze nic straconego! Możecie je uratować z pomocą domowych sposobów.

Latem nie można odpuścić wycieczki do lasu na jagody! Zróbcie z nich koniecznie klasyczne jagodzianki , pyszne pierogi , ciasto lub po prostu pałaszujcie garściami prosto z krzaka. Wyprawy na jagody mają jednak pewien minus – praktycznie zawsze brudzi się od nich ubranie! Owoce te bardzo silnie farbują tkaniny na fioletowy kolor, dlatego trzeba szybko reagować. Poznajcie domowe sposoby, które szybko poradzą sobie z tym problemem. Ocet na plamy z jagód Jak w większości przypadków, tak i do usuwania plam z jagód wspaniale nada się klasyczny ocet. By uratować zafarbowane przez te owoce ubrania, należy sporządzić roztwór z octu z wodą, w proporcji 1:2 (1 część octu na 2 części wody). W tak sporządzonym roztworze zamoczcie świeżo poplamione ubrania. Jeżeli plamy zdążyły już zaschnąć, roztwór powinien być mocniejszy, w proporcji 1:1. Zamoczcie w nim tkaniny na dwie godziny, a po tym czasie wypierzcie w pralce w 40 stopniach. Kwasek cytrynowy na plamy z jagód                                   Z trudnymi zabrudzeniami poradzi sobie również kwasek cytrynowy . Wystarczy, że do miski na pranie wlejecie letnią wodę i rozpuścicie w niej jedno opakowanie kwasku cytrynowego. Następnie włóżcie do wody zabrudzone ubrania i moczcie w niej przez godzinę. Po tym czasie odzież wystarczy wypłukać i wyprać w pralce. Jeżeli jednak po godzinie plamy nie zejdą, to zostawcie ubrania w roztworze na dłuższy czas – nawet do 6 godzin, albo i na całą noc! Po tak długim czasie plamy będą musiały zejść. Pamiętajcie o tym, by wyprać później ubrania! Sok z cytryny na plamy z jagód Nie tylko kwasek cytrynowy, ale i sok z cytryny...

Jak rozmrażać kurczaka. Większość ludzi robi ten 1 błąd
Adobe Stock
Newsy
Jak rozmrażać kurczaka? Większość ludzi notorycznie popełnia ten 1 błąd
Wyjmujecie drób z zamrażalnika i kładziecie na talerzu, na blacie w kuchni? Nigdy więcej już tak nie róbcie. Wyjaśniamy dlaczego.

Zacznijmy od najważniejszego - bezapelacyjnie najlepszym sposobem rozmrażania mięsa kurczaka jest włożenie torebki ze szczelnie zapakowanym mięsem, do miski z zimną wodą. Ale co jeśli, zapomnieliście wyjąć mięsa z zamrażalnika na czas? Nie macie wyboru, musicie użyć innych technik, które przyspieszą rozmrażanie. Róbcie to jednak bezpiecznie, żeby uniknąć zakażenia bakteriami salmonella. Jak najlepiej rozmrażać kurczaka? Istnieje kilka sprawdzonych metod na rozmrożenie zamrożonego kurczaka. Możecie wybrać jedną z nich w zależności od osobistych preferencji i czasu jaki macie do dyspozycji. Rozmrażając mięso kurczaka pamiętajcie, że surowy kurczak jest pełen bakterii np. salmonelli. Dbajcie więc o higienę, starannie myjcie ręce, nóż, deskę i naczynia których używacie do rozmrażania. Jak rozmrażać kurczaka w lodówce? Zamrożonego kurczaka przełóżcie do miski, w której na dnie będzie się zbierała woda i płyny z mięsa. Połóżcie go na półce w lodówce dbając o to, żeby nie stykał się z innymi produktami. Szczególnie tymi, które jecie na surowo i nie będziecie ich gotować czy w inny sposób poddawać obróbce termicznej. Zaletą rozmrażania w lodówce jest to, że niska temperatura tam panująca, hamuje namnażane się bakterii. Słabą stroną tej metody jest natomiast powolność całego procesu. Jeśli rozmrażacie kurczaka w całości, może to trwać do 2 dni. Jak rozmrażać kurczaka w wodzie? Do tego celu używajcie zimnej wody, nigdy gorącej. Gorąca woda będzie sprzyjała namnażaniu się mikroorganizmów. Wkładanie do gorącej wody mielonego mięsa z kurczaka dodatkowo powoduje, że nabierze ono nieprzyjemnego zapachu. Żeby rozmrozić kurczaka w zimnej wodzie, zapakujcie go szczelnie i włóżcie do wody, którą...

Czy maliny trzeba myć przed zjedzeniem? I jak to zrobić?
AdobeStock
Newsy
Czy maliny trzeba myć przed zjedzeniem? I jak to zrobić?
Maliny należą do najdelikatniejszych owoców pod słońcem. Myjecie je przed spożyciem, czy nie? To może mieć znaczenie, ale pod pewnym warunkiem.

Już małym dzieciom tłumaczy się, że owoce i warzywa trzeba myć przed jedzeniem. Dzięki temu zdecydowanie obniża się ryzyko zakażenia różnymi bakteriami powodującymi zakażenia pokarmowe. Ale czy jest jakiś wyjątek od reguły? Co robić na przykład z malinami? Sprawdźcie. Czy maliny trzeba myć? Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy należy w ogóle myć maliny ? Ci, którzy jedzą je prosto z krzaka , raczej się nie kłopoczą i zjadają te owoce od razu po zerwaniu. A co z malinami kupowanymi w sklepie? Myć, czy nie? Jeśli maliny pochodzą z waszego ogródka i niczym ich nie pryskano, wówczas spokojnie możecie zrezygnować z mycia tych owoców. Inaczej jest w przypadku malin kupionych w sklepie , które na plantacjach są pryskane różnymi preparatami grzybobójczymi i zwalczającymi pasożyty. Wówczas owoce te należy koniecznie umyć przed spożyciem. Jak myć maliny? Maliny są bardzo delikatne, dlatego trzeba zachować dużą ostrożność przy myciu ich. Do tego woda sprawia, że są znacznie mniej aromatyczne, dlatego mycie malin naprawdę jest ostatecznością. Należy to zrobić przy użyciu słabego strumienia wody, bardzo delikatnie i od razu przed spożyciem. Dzięki temu owoce dłużej zachowają swój smak i aromat. Pamiętajcie o tym, by absolutnie nie namaczać ich w wodzie! Jak przechowywać maliny? Ze względu na ich delikatną strukturę, maliny należy zużyć jak najszybciej, ponieważ bardzo szybko zaczynają tracić swój kształt, pleśnieją  i po prostu się psują. Jeśli zebraliście maliny na zapas lub kupiliście je w sklepie, to przechowujcie je w lodówce i absolutnie nie myjcie ich wcześniej! Należy umyć maliny dopiero tuż przed spożyciem. Owoce powinny być przechowywane w pojemniku wyłożonym ręcznikami kuchennymi i przykryte nimi także z wierzchu. By...