Jak szybko obrać ugotowane jajka? Zanurzcie je w tym na 5 minut a skorupka sama odejdzie
AdobeStock
Newsy

Jak szybko obrać ugotowane jajka? Zanurzcie je w tym na 5 minut, a skorupka sama odejdzie

Obieranie jajek sprawia wam kłopot? Przetestujcie ten prosty trik, a na zawsze zapomnicie o tym problemie.

Ugotowaliście jajka na twardo i chcecie je szybko obrać? Zanurzcie je po ugotowaniu w tym płynie. Dzięki niemu w mig obierzecie jajka ze skorupki.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak szybko obrać ugotowane jajka?

Na pewno nie raz zdarzyło wam namęczyć i zrobić w kuchni bałagan podczas obierania jajek. Co zrobić, żeby obrać je szybko i w jak najbardziej estetyczny sposób i bez odłamków skorupki pod paznokciami? Znamy pewien prosty sposób.

Pewna TikTokerka pokazała swoim obserwatorom, jak obiera jajka ze skorupek.

  • Najpierw nalewa do garnka zimną wodę, następnie wkłada jajka i dodaje odrobinę soli.
  • Pozostawia na około 2 minuty.
  • Później gotuje jajka przez następne 10 minut.
  • Na sam koniec przekłada je do miski z zimną wodą i włożonymi do środka kostkami lodu.
  • Pozostawia jajka w lodowatej wodzie na 5 minut.

Na opublikowanym w sieci filmiku widzimy, że po takim zabiegu, jajka z łatwością dają się obrać ze skorupki.

Zobacz także
Nigdy nie gotujcie jajka w mikrofalówce. Ona to zrobiła i nie powtórzy nigdy więcej

Nigdy nie gotujcie jajka w mikrofalówce. Ona to zrobiła i nie powtórzy nigdy więcej

Dlaczego czasem jajka tak trudno obrać? Zróbcie tę 1 rzecz i skorupka będzie sama odchodziła.

Dlaczego czasem jajka tak trudno obrać? Zróbcie tę 1 rzecz, a skorupka będzie odchodziła sama

@jenn.ofall.trades #kithcenhacks #perfectpeel #hardboiled #eggtip #fypシ #hardboiledegghack #theJOAT #perfectboiledeggs #nospoons ♬ Rick & Morty - Soulja Boy Tell 'em

Jak jeszcze można obrać ugotowane jajka?

To nie jedyny sposób na szybkie obranie ugotowanych jajek. Jak jeszcze można pozbyć się z nich skorupki?

  • Użyjcie łyżki. Uderzcie dużą łyżką w końcówki ugotowanych jajek i delikatnie obierzcie je palcami. Wsuńcie łyżkę pod skorupkę tak, aby krzywizna łyżki podążała za krzywizną jajka. Obracajcie jajko i poruszajcie łyżką, aby zdjąć skorupkę. To świetna metoda, jeśli obieracie tylko kilka jajek. 
  • Wykorzystajcie plastikowy pojemnik. Włóżcie kilka dokładnie schłodzonych jajek na twardo do małego plastikowego pojemnika z odrobiną zimnej wody, a następnie przykryjcie pojemnik pokrywką, po czym delikatnie kołyszcie i wstrząśnijcie pojemnikiem, aż skorupki pękną i odpadną. Ta metoda działa najlepiej, gdy jajka są dokładnie schłodzone i ugotowane.
  • Ugotujcie jajka z sodą oczyszczoną. Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy, więc dodanie jej do gotującej się wody podniesie pH wody, co teoretycznie podniesie pH jajka i ułatwi jego obieranie. Jednak, żeby to zadziałało, soda oczyszczona musiałaby przejść przez skorupkę jajka i wejść w kontakt z białkiem jaja, zanim białka zaczną koagulować. W tym celu warto wykonać przy użyciu igły lub wykałaczki kilka maleńkich otworów w górnej i dolnej części jajka, aby soda oczyszczona dostała się do środka.

Źródło: today.com, msn.com.pl

Jak obrać jajko bez mozolnego skubania? Ten trik z taśmą was zachwyci
własne
Newsy
Jak obrać jajko bez mozolnego skubania? Ten trik z taśmą was zachwyci
Obieranie jajek na twardo bywa mozolne i trudne, szczególnie gdy macie do czynienia ze świeżymi egzemplarzami. Warto zatem poznać niezawodny patent na szybkie i bezproblemowe pozbywanie się wierzchniej części jajka. 

Jajka na twardo doskonale nadają się do kanapek, past i sałatek. Są lekkostrawne, wartościowe i bardzo smaczne. Wydaje się, że nie ma nic prostszego, jak ugotowanie i obranie takich jajek. Jednak nie zawsze. Nawet jeżeli trafią się wam starsze, teoretycznie łatwiejsze okazy, to skorupka nie zawsze chce z nich schodzić, kruszy się i pozostaje na powierzchni białka.   Dlaczego świeże jajka trudniej się obiera?  Bardzo świeże, ugotowane jajka to prawdziwa zmora obierających. Błona, która znajduje się po wewnętrznej stronie skorupki takiej świeżynki, ściśle przylega do białka i dlatego gdy próbujecie oderwać wapienną otoczkę odrywacie również smakowite fragmenty wnętrza. Im starsze jajko, tym słabsza i łatwiej oddzielająca się błona. Warto zatem poczekać kilka dni po zakupie jajek i dopiero wówczas zabrać się za ich gotowanie. Nie martwcie się - wciąż będą świeże, a wy zaoszczędzicie sobie zbytecznego trudu i nerwów.  Jak obrać jajko za pomocą taśmy?  Ten patent na obieranie jajek rzeczywiście działa. Jest to bodajże najskuteczniejsza i najczystsza metoda, jaką do tej pory wymyślono. Wystarczy dobra taśma i ugotowane jajko. Jak to zrobić?  Owińcie szeroką taśmą skorupkę ugotowanego jajka.  Delikatnie postukajcie w stół jajkiem ze wszystkich stron.  Odlejcie taśmę wraz z przyklejonymi do niej skorupkami.   Gotowe i banalnie proste, a do tego żadnego sprzątania. Warto do tego celu użyć taśmy pakowej, która jest szeroka i dość mocna. Dzięki tym właściwościom łatwiej oderwie pokruszone skorupki.  Jak obrać jajko przy pomocy słoika i wody?  Inną znaną i popularną metodą na obieranie jajek jest robienie tego w słoiku z wodą. W tym celu musicie napełnić niewielki słój do połowy wodą, wrzucić...

Obieranie jajka
Adobe Stock
Newsy
Macie problem z obieraniem jajek na twardo? Wypróbujcie ten trik – 3 sekundy i gotowe. Szok
Skorupka odchodzi z białkiem, jajko czasem nawet nie chce pęknąć... Obieranie gotowanych na twardo jajek przysparza czasem kłopoty. Też je macie? Oto rozwiązanie.

Bez jajek na twardo nie obędzie się wiele potraw, które często goszczą na naszych stołach. Problem tkwi często w ich obraniu. Ta z pozoru prosta czynność dostarcza często problemów i frustracji. Skąd biorą się kłopoty z obieraniem ugotowanych na twardo jajek? O tym, czy jajka uda się obrać łatwo, czy napotkacie na trudności, decyduje świeżość jajka. Świeże jaja charakteryzują się wyższym stopniem kwasowości od jaj nieco starszych. Wyższe pH świeżych jajek utrudnia łatwe obranie ich ze skorupki. Ok. 10 dni od zniesienia jaja przez kurę, w między skorupką a białkiem dochodzi do procesów, które ułatwiają obranie jaja. Właśnie mniej więcej tyle dni mają jajka, które zazwyczaj kupujecie w sklepach. Mimo tego, problemy z obieraniem wciąż mogą się zdarzyć. Co robić, by łatwiej obrać jajka ze skorupki? Co wtedy robić? Jeżeli macie do obrania większą ilość jajek, warto pomóc sobie w pewien prosty sposób. Obieranie jajek ułatwi ugotowanie ich w wodzie z dodatkiem czubatej łyżki soli. Wcześniej należy doprowadzić jajka do osiągnięcia temperatury pokojowej . W tym celu wyjmijcie je z lodówki na minimum godzinę przed gotowaniem. Po ugotowaniu należy odlać z garnka ciepłą wodę i zalać jajka chłodną, która powoli powinna wypierać wrzątek. Po kilkuminutowym pobycie w zimnej wodzie jajka powinny obierać się dużo łatwiej. Dla niecierpliwych mamy jeszcze jeden trik. Trik dla niecierpliwych Obranie jajka gotowanego na twardo ze skorupki zajmie wam dzięki temu sposobowi ledwie 3 sekundy. Wcześniej musicie się jednak zastosować do powyższych uwag. Posólcie więc wodę na gotowanie i ostudźcie jajka w zimnej wodzie po ugotowaniu. Ugotowane jajko włóżcie do niewielkiego słoika i wlejcie do niego trochę wody (ok. 1/5 pojemności słoika). Potrząśnijcie słoikiem przez 3...

Jak szybko wyjąć ugotowane jajka z wody? Nie potrzebujecie nawet łyżki – weźcie ten nietypowy gadżet
AdobeStock
Newsy
Jak szybko wyjąć gorące ugotowane jajka z wody? Nie potrzebujecie łyżki. Weźcie ten nietypowy gadżet
Zwykle wyjmujecie ugotowane jajka przy pomocy łyżki? Zobaczcie ten trik, a nigdy więcej po nią nie sięgniecie.

Trudno sobie wyobrazić Wielkanoc bez jajek. Zwykle goszczą na naszych stołach w sałatkach lub ugotowane na twardo i podane z farszem. Oczywiście, nie obędzie się też bez niż żadna święconka. W okresie wzmożonych przygotowań świątecznych, w większości polskich domów będą gotowane jajka. Wiele osób nie lubi jednak tej czynności, ponieważ ma problem z wyjmowaniem z garnka ugotowanych, gorących jeszcze jajek. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby jajka z powrotem wpadły do wody i popękały. Jak to zrobić, żeby się nie oparzyć i zgrabnie wyjąć z garnka jajka? Jak wyjąć ugotowane jajka z garnka? Używacie łyżki do wyjmowania ugotowanych jajek? Zamiast łyżki do zupy, wykorzystajcie zwykłą kuchenną trzepaczkę. Jak się do tego zabrać?  Pewien użytkownik TikToka postanowił sprawdzić, czy zwykła trzepaczka może być skuteczna w wyjmowaniu ugotowanych na twardo jajek. Jego metoda robi furorę w sieci. Sprawdźcie sami, czy rzeczywiście działa.  @sidneyraz apparently whisks are multi use #whisk #firsttime #whisk #inmy30s #learnontiktok #tipsandtricks #lifehacks ♬ original sound - sidneyraz Jak przechowywać ugotowane na twardo jajka? Jajka na twardo to świetna przekąska nie tylko na święta, ale również na co dzień. Doskonale się sprawdzą nie tylko w sałatce, ale też na kanapce. Ugotowane jajka należy jednak odpowiednio przechowywać, żeby się nie zepsuły. Najlepszym miejscem do przechowywania jajek na twardo jest lodówka. O czym jeszcze należy pamiętać? Przechowywanie jajek ugotowanych na twardo w temperaturze pokojowej przez długi czas, nie jest bezpieczne. Jeśli jajka nie zostaną zjedzone w ciągu kilku godzin, konieczne jest przechowywanie ich w lodówce. Najlepszym sposobem przechowywania jajek ugotowanych na twardo jest trzymanie ich w zakrytym pojemniku w...

Dodajcie ten 1 składnik do pieczonych ziemniaków. Będą zawsze chrupiące
Adobe Stock
Newsy
Dodajcie ten 1 składnik do pieczonych ziemniaków. Dzięki niemu będą zawsze chrupiące
Są takie kucharskie sztuczki, które powodują, że tym, którzy je znają, dania zawsze wychodzą idealne. Chcecie spróbować?

Pieczone ziemniaki nie zawsze wychodzą zachwycająco. Czasem zamiast chrupiących wyjmujecie z piekarnika miękkie. Takie ziemniaki nie mają ani odpowiedniego smaku, dla którego sięgamy po ten rodzaj dania, ani odpowiednio chrupkiej konsystencji. Jest jeden składnik, który możecie dodać do gotowania ziemniaków przed pieczeniem, który spowoduje, że wierzchnia część ziemniaka stanie się mączysta i będzie doskonałą bazą chrupiącej skórki, gdy już przełożycie ziemniaki do piekarnika. Tym składnikiem jest soda oczyszczona. Czy soda oczyszczona jest niebezpieczna dla żołądka? Pamiętacie pewnie, że zawsze mówiło się o tym, jak niezdrowe są ziemniaki gotowane w punktach zbiorowego żywienia, z dodatkiem sody oczyszczonej. Soda w tych przypadkach była dodawana w dużej ilości, do wielu dań (ziemniaków, mięsa). Dzięki niej potrawy szybciej miękły i nie trzeba ich było długo gotować czy dusić. Panowało powszechne przekonanie, że dolegliwości żołądkowe, które można mieć po zjedzeniu obiadu w stołówce, wynikały z dodania sody do ziemniaków. Oczywiście, to było możliwe, jeśli sody do ziemniaków trafiało dużo, a do tego trafiała i do pozostałych potraw.  Tymczasem także inne substancje mogą powodować podobne podrażnienia żołądka. Są to: Używki. W tym kawa, mocna herbata, alkohol, nikotyna Napoje gazowane Gęste buliony, rosoły, wywary na kościach oraz wywary grzybowe Sama soda oczyszczona nie jest szkodliwa dla zdrowia. Jednak jak każdy dodatek, powinna być używana w rozsądnych ilościach. Do czego nadal używa się sody w kuchni? Jajka na twardo. Soda dodana do gotowania jajek powoduje, że łatwiej je obierzecie Świąteczne pierniczki. Dzięki sodzie będą puszyste i miękkie Wypieki. Sodą można używać oprócz lub zamiast proszku do...