Jak szybko obrać marchewkę? Nie potrzebujecie ani noża ani obieraczki. Ale jak to?
Adobe Stock
Newsy

Jak szybko obrać marchewkę? Nie potrzebujecie ani noża ani obieraczki. Ale jak to?

Poznajcie ten szybki sposób na obranie marchewki. Sprawdza się w każdej sytuacji i jest banalny!

Jest wiele kuchennych trików, które ułatwiają gotowanie i usprawniają pracę w kuchni. Niektórych z nich może uczyliście się od swoich mam lub babć. Dzięki popularności sieci internetowej możecie dowiedzieć się o istnieniu innych sposobów, które wielu gospodyniom domowym wydają się banalne. Internet to niesamowite źródło wiedzy i inspiracji. Znacie już sposoby na wykorzystanie obierek warzyw, wiecie co zrobić z czerstwym chlebem, żeby można go było zjeść i potraficie szybko obrać ziemniaki. Dziś poznacie niesamowity trik na obieranie marchewki. Okazuje się, że nie potrzebujecie do tego obieraczki ani noża. Sposób jest banalny!

Zobacz także
Jak szybko obrać awokado? Trik, który przyda się każdemu

Jak szybko obrać awokado? Trik, który przyda się każdemu

Jak obrać szparagi? Karol Okrasa radzi

Jak obrać szparagi? Karol Okrasa ma genialny sposób

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak szybko obrać marchewkę?

Ogólnie skórka marchewki jest jadalna. W teorii nie powinno być konieczne jej obieranie. Często jednak marchew sprzedawana w marketach lub na targach, jest przybrudzona lub przechowywyana przez całą zimę. Wtedy lepiej pozbyć się zewnętrznej warstwy, żeby uniknąć zakażenia. Jak to zrobić najlepiej?

Jeśli wydawało się wam, że najlepszym sposobem jest skorzystanie ze specjalnej obieraczki do warzyw, mylicie się. Marchewkę obiera się najszybciej za pomocą druciaka – metalowej gąbki do mycia naczyń. Skórka marchewki, która jest bardzo delikatna, łatwo ulega starciu przy pomocy tego przedmiotu. Wystarczy, że wyszorujecie marchewkę ze wszystkich stron czystym druciakiem, a szybko pozbędziecie się zabrudzeń na skórce i przygotujecie marchewkę do jedzenia.

Sposób ten możecie wykorzystywać praktycznie za każdym razem przy obieraniu marchewki. Druciak znajdzie zastosowanie też przy obieraniu innych warzyw:

  • Pietruszki
  • Młodego selera
  • Buraka

Ziemniaki, starsze selery i inne warzywa z twardą skórką, którą koniecznie trzeba obrać, lepiej potraktujcie tradycyjną obieraczką lub nożem. Obieranie przez druciak jest zbyt delikatne, żeby się udało.

Pamiętajcie jednak, żeby koniecznie wykorzystać świeży druciak, a nie ten, którym myliście już naczynia. Gąbki do naczyń i kuchenne ścierki są źródłem wielu kuchennych bakterii.

Obieranie buraków sprawia wam problem? Ta metoda nie wymaga nawet użycia noża
AdobeStock
Newsy
Obieranie buraków sprawia wam problem? Ta metoda nie wymaga nawet użycia noża
Macie kłopot z obieraniem buraków? Dzięki temu sposobowi w mig pozbędziecie się z nich skórki.

Nie będziecie potrzebowali już specjalnych gadżetów kuchennych, aby szybko obrać buraki. Istnieje pewna prosta metoda, dzięki której z łatwością pozbędziecie się z nich skórki. Znaliście wcześniej ten trik? Jak szybko obrać buraki? Chcecie szybko obrać ze skórki buraki? Trzymajcie się poniższych kroków. Opłuczcie buraki pod chłodną, bieżącą wodą i wyszorujcie je, aby usunąć z nich brud, piasek i inne zanieczyszczenia. Odetnijcie i usuńcie zielone liście, pozostawiając około 1-2 cale łodygi połączone z korzeniem buraka (pozostawienie nienaruszonej odrobiny łodygi zapobiega wypłukiwaniu soków z buraków podczas gotowania) Włóżcie buraki do dużego garnka.  Zagotujcie wodę w garnku i dodajcie do niej 1 łyżeczkę soli na każde 3-4 buraki.  Gotujcie buraki przez 20-40 minut lub do momentu, gdy z łatwością będziecie mogli przekłuć je widelcem. Wyjmijcie buraki przy użyciu łyżki cedzakowej lub wlejcie wodę z burakami do durszlaka w zlewie. Zalejcie buraki zimną wodą. Skórka sama odejdzie z buraków bez konieczności użycia noża.  Inne metody na szybkie obranie buraków Istnieją jeszcze dwa inne sposoby obierania całych buraków po ugotowaniu. Obieranie buraków przy użyciu papieru kuchennego Poczekajcie aż buraki ostygną po ugotowaniu, aż będą delikatnie ciepłe w dotyku. Trzymając papierowy ręcznik w dłoni, odciągnijcie skórkę buraka, aby ją usunąć (dzięki tej metodzie nie pobrudzicie sobie rąk przy obieraniu buraków). Obieranie buraków gołymi palcami Usuńcie skórkę z buraka przy użyciu dłoni (metoda ta ma niestety pewną wadę - może pobrudzić dłonie). Wyczyśćcie dłonie przy użyciu soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Jak...

Kupiliście młode ziemniaki i nie umiecie ich obrać? Znamy pewien szybki sposób
Adobe Stock
Newsy
Perfekcyjny patent na obranie młodych ziemniaków. Przyda wam się ten 1 kuchenny przedmiot
Jak szybko i bez problemu obrać młode ziemniaki? Ten sposób znają tylko wtajemniczeni.

Obieranie młodych ziemniaków może być nie lada wyzwaniem, ponieważ ich skórka jest niezwykle cienka i delikatna. Jest jednak na to pewien prosty sposób. Znaliście go? Jak obrać młode ziemniaki? Obieranie młodych ziemniaków nie należy do najłatwiejszych czynności. Obieranie ich przy pomocy noża może sprawiać kłopoty, ponieważ skórka takich ziemniaków jest wyjątkowo cienka i delikatna. W tym celu o wiele lepiej od noża sprawdzi się zupełnie inny kuchenny przedmiot. Nie mamy jednak na myśli obieraczki. Chodzi o popularny zmywak, którym wystarczy zetrzeć ziemniaki, aby pozbyć się z nich skórki. Umieśćcie ziemniaki w misce z wodą i zacznijcie ścierać z nich skórkę przy pomocy chropowatej częśći zmywaka. Skórka powinna bardzo ładnie z nich odchodzić. Dzięki tej metodzie ziemniaki zachowają wszelkie walory odżywcze i od razu będą gotowe do gotowania. Jak przechowywać młode ziemniaki? Jeżeli kupiliście młode ziemniaki, koniecznie sprawdźcie jak należy je prawidłowo przechowywać. Ziemniaki należy przechowywać w chłodnym (poniżej 15°C), suchym i ciemnym miejscu. Pamiętajcie jednak, że lodówka nie jest odpowiednim miejscem do trzymania ziemniaków. Dlaczego? Gdy ziemniak jest przetrzymywany w niskiej temperaturze, skrobia ziemniaczana przekształca się w cukier, który łączy z kwasem asparaginowym. Skutkiem tej reakcji chemicznej jest późniejsze wytwarzanie się akrylamidu, który, jak wiadomo, ma kancerogenne właściwości. Nie należy też przechowywać ziemniaków w plastikowych opakowaniach, ponieważ bardzo szybko wtedy spleśnieją. Najlepiej przechowywać ziemniaki w chłodnym, ale niezbyt zimnym, suchym i ciemnym pomieszczeniu. Dobrze jest przykryć je papierem. który sprawi, że nie zzielenieją ani się nie pomarszczą. Jak podawać młode ziemniaki? Młode ziemniaki najlepiej smakują, gdy ugotujmy je i podamy z...

Genialny sposób na błyskawiczne obranie marchewki. Już zawsze będziecie tak robić
AdobeStock
Newsy
Genialny sposób na błyskawiczne obranie marchewki. Już zawsze będziecie tak robić
Męczycie się z obieraniem marchewki? Może to dlatego, że źle używacie swojej obieraczki.

Marchewka to jedno z najbardziej uniwersalnych warzyw, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wykorzystujemy ją do zup, sosów i sałatek. Marchewka jest nie tylko smaczna, ale też bardzo zdrowa. Wielu jednak rezygnuje z częstego jedzenia choćby ze względu na trudności z jej obieraniem. To błąd. Sprawdźcie, jak robić to w wydajny sposób.  Oto genialny sposób na błyskawiczne obranie tego warzywa prosto z serwisu społecznościowego TikTok: @lexhartop #carrothack #foodhack #hack #food #foodie #foodtips #tips #tip #hack #lifesaver #carrots #carrot #peelinghack #peeling #veg #veghack #veggie #vegtip ♬ Lofi - Domknowz Jak szybko obrać marchewkę? Czy obierając marchewkę, zawsze używaliście tylko jednego ostrza w powtarzalnym, jednokierunkowym ruchu? Dobrze się przyjrzyjcie swojej obieraczce, a zobaczycie, że tak naprawdę ma ona dwa ostrza, które skracają czas obierania o połowę. Jak to zrobić? Umieśćcie końcówkę marchewki na desce do krojenia i unieście ją pod kątem 45 stopni. Obierzcie marchewkę zaczynając od środka i poruszajcie się tam i z powrotem w górę i w dół marchewki, obracając ją w trakcie. Kiedy dotrzecie do połowy marchewki, odwróćcie ją i obierzcie drugą stronę Dzięki tej metodzie obranie całej marchewki zajmie wam dosłownie 15 sekund.  Zdaniem Irvina Lin z bloga Eat the Love i autora książki „Marble, Swirled and Layered", podczas obierania marchewki zawsze warto wykorzystywać oba ostrza dla maksymalnej szybkości i łatwości: - Kiedy jesteś w profesjonalnej kuchni, nie tylko uczysz się, jak robić wszystko szybciej i wydajniej, ale także jak robić różne rzeczy oszczędniej. Korzystanie z obu ostrzy obieraczki sprawi, że ostrze nie stępi się tak szybko i nie będzie wymagało szybkiej...

Jak najszybciej obrać ziemniaki? Wypróbujcie ten zaskakujący trik, a zaoszczędzicie mnóstwo czasu
Adobe Stock
Newsy
Jak najszybciej obrać ziemniaki? Ten trik nie tylko przyspieszy obieranie, ale też ocali ich zdrowotne walory
Obieranie ziemniaków to żmudna praca. Nie myśleliście, że warto byłoby zaoszczędzić na tym trochę czasu?

Wiaderko z kartoflami, obok naczynie z wodą i nóż w ręce – i tak przez bitych kilkanaście minut. I to w najlepszym wypadku. Obieranie ziemniaków nie należy do ulubionych zajęć gospodyń, które mają do wykarmienia większą ilość domowników. Jak przyspieszyć obieranie ziemniaków? Pierwszą metodą, która przychodzi do głowy, by nieco przyspieszyć ten żmudny proces, jest użycie obieraczki. Jeszcze bardziej pomocne będą mechaniczne obieraczki. Pytanie jednak brzmi, czy chcecie wydawać spore sumy pieniędzy na tego typu sprzęt? Z naszej strony polecamy inne rozwiązanie. Będzie korzystne nie tylko dla waszego portfela, ale i dla waszych organizmów. W czym rzecz? W skórce ziemniaków, a także tuż pod nią znajduje się większość cennych mikroelementów i witamin. Gdy obieracie grubo kartofle, w prosty sposób pozbawiacie je tych korzystnych dla organizmu minerałów. Dlaczego warto gotować ziemniaki w mundurkach? Warto więc pomyśleć, czy czasem nie lepiej gotować ziemniaki w mundurkach? Tak, wiemy, że nie wszyscy lubią ich smak. Na to też znajdzie się sposób. Wystarczy zrobić na umytych i wyczyszczonych ziemniakach kilka nacięć nożem. Po ugotowaniu ziemniaków w mundurkach, skórka odejdzie bardzo łatwo! Tak przygotowane kartofle nadadzą się do zrobienia puree, a na następny dzień mogą posłużyć wam do kopytek, klusek śląskich czy pierogów.