obieranie jajek
Adobe Stock
Newsy

Jak szybko obrać jajko na twardo? Zastosujecie ten banalny trik

Obieranie jajek ugotowanych na twardo to dla wielu zmora, szczególnie jak są świeże. Wówczas skorupka odchodzi wraz z białkiem. Aby ta czynność była łatwiejsza warto zastosować jeden trik.

Jajka to najczęściej wykorzystywany produkt na co dzień w kuchni. Przyrządza się z nich śniadanie bądź mogą stanowić dodatek do innych dań.

Najczęściej przygotowuje się je na twardo, gdzie później należy obrać je ze skorupek. To dla wielu osób czynność spędzająca sen z powiek, gdyż twarda otoczka odchodzi wraz z osłonką i jajkiem.

By uniknąć takich sytuacji wystarczy zastosować jeden prosty patent!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jajka w kuchni

Większość gospodyń domowych nie wyobraża sobie codziennej kuchni bez jajek. Są jednym z obowiązkowych produktów w wyposażeniu lodówki.

Można z nich przygotować pyszne śniadanie jak jajecznicę, omlet, naleśniki, placki, ugotować na miękko lub twardo.

Jajka świetnie sprawdzają się również jako dodatek do wypieków czy różnego rodzaju sałatek. Są dość uniwersalnym składnikiem, dzięki któremu gotowanie jest smaczniejsze. 

Jajka na twardo

Gotowanie jaj na twardo to jedna ze zdrowszych wersji tego produktu. Do takiej obróbki termicznej nie potrzeba dodatku tłuszczu przez co nie nabierają dodatkowych kilokalorii.

Poza tym wysoka temperatura gotowania pozbywa się ze składnika różnych drobnoustrojów, które w negatywny sposób mogłyby wpłynąć na funkcjonowanie organizmu.

Jajka ugotowane na twardo można wykorzystać na wiele sposobów, przykładowo podać je z kleksem majonezu bądź z przygotowanym farszem.

Taka forma produktu najczęściej serwowana jest podczas świąt wielkanocnych, kiedy występują one w różnych, smacznych wariantach. 

Łatwe obieranie jajek

Najgorszą czynnością przy ugotowanych na twardo jajkach jest obieranie. Często zdarza się tak, a szczególnie kiedy produkt jest świeży, że skorupka odchodzi razem z otaczającą je błonką i białkiem.

Wówczas jajko nie wygląda zbyt apetycznie tylko jest lekko poharatane. By jaja łatwiej się obierały wystarczy zastosować jeden prosty patent.

Do gotującej się wody na jajka należy dodać szczyptę soli. Nadmiar wody należy odlać, przepłukać jajka zimną wodą, a następnie przykryć pokrywką i energicznie całość wstrząsnąć.

Dzięki takiemu zabiegowi skorupka z łatwością odejdzie od jajka, a bez niej będzie prezentować się nienagannie.

Jajka na zdrowie

Wbrew krążącym w przeszłości mitom, jajka należą do jednych z najzdrowszych produktów. Wszystko zawdzięczają witaminom oraz mikroelementom zawartym w swoim składzie. Pozwalają one na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także poprawiają działanie wielu układów.

Należy zauważyć, iż jajko jest świetnym źródłem łatwo przyswajalnego białka, które przyczynia się do budowy wielu tkanek w ciele człowieka.

Poza tym luteina zawarta w żółtku poprawia widzenie oraz chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Ze względu na cenne właściwości, jajka powinny znaleźć się w każdej dobrze zbilansowanej diecie. 
 

Komentarze