Wigilijne pierogi znikają ze stołu jako pierwsze. Może dlatego, że to jedno z ulubionych dań Polaków.

Pierogi jako potrawa staropolskiej kuchni

Pierogi to kawałek ciasta makaronowego lub drożdżowego z farszem. Nadzienie może być słodkie lub wytrawne. Pierogi możecie gotować, smażyć lub piec. Każda z wersji smakuje nieco inaczej, jednak każda wersja ma swoich miłośników i przeciwników.

Mogą być małe - wielkości uszek, ale i podawane jako duży, pojedynczy pieróg. Nadają się na obiad, kolację i jako danie na przyjęciu. Polacy przepadają za pierogami ruskimi, z farszem mięsnym i wigilijnymi. Nadzienie tych ostatnich to kapusta i grzyby, zastępowane niekiedy pieczarkami.

Pierogi to regionalna przysmaka

Potrawa doczekała się ciekawych odmian, często związanych z danym regionem. Inne pierogi zjemy na Śląsku, a inne na Kaszubach. Można je spotkać w wielu kuchniach na świecie, m.in. rosyjskiej, indyjskiej czy włoskiej. W każdym kraju są nieco inne, wykonane z różnych składników i podawana w różny sposób. Prawdopodobnie dotarły do Polski z Chin pod koniec XIII wieku.

Zobacz także:

Można tworzyć z nich rozmaite kształty i napełniać dowolnym farszem. Jedynym ograniczeniem jest tutaj wasza wyobraźnia.

Jak lepić pierogi?

Jakkolwiek znane i rodzime wydają nam się pierogi, nie wszyscy mają wystarczająco dużo czasu, by je przygotować. Ich zrobienie wymaga sporo czasu i niemałych umiejętności. Znajomość niektórych trików powinna w znaczny sposób ułatwić ich zrobienie. Nawet jeżeli zabieracie się za ich lepienie po raz pierwszy.

Najczęstszą metodą jest wykrawanie w rozwałkowanym cieście okręgów, na które kolejno nakłada się farsz. Przy dużej ilości pierogów takie rozwiązanie może być co najmniej męczące. Znamy coś lepszego. To coś, co przyspieszy waszą pracę i było znane jeszcze przed wojną!

Jak szybciej lepić pierogi?

Pójdzie wam znacznie łatwiej, jeżeli działanie z pierogami podzielicie na kilka prostych etapów. 

  1. Układacie w pierwszym rzędzie rozwałkowane na stolnicy ciasto.

  2. Na ciasto nakładacie porcje farszu w odległości około 5 centymetrów od brzegu placka. Między kolejnymi porcjami farszu też przyda się przerwa. Wystarczy 6 centymetrów.

  3. Po połączeniu farszu z ciastem chwytamy jeden brzeg i nakrywamy nim cały farsz.

  4. Teraz wykrawamy szklanką półksiężyce. Farsz ma się znajdować na środku lepionego pieroga.

  5. Półksiężyce zlepiamy po bokach i mamy gotowe pierogi!

  6. Procedurę ponawiamy i lepimy kolejne, zgrabne i szybkie pierogi. Prawda, że proste?

Trik można wykorzystać już podczas lepienia pierogów na Wigilię.