Lepienie pierogów, pierogi
Pixabay/Karolina Grabowska
Newsy

Jak szybko lepić pierogi? To banalnie proste, ale na bank na to nie wpadliście

Można śmiało powiedzieć, że bez pierogów Wigilia zwyczajnie nie ma prawa się odbyć. Tym razem podpowiadamy, jak czas lepienia pierogów zmniejszyć do minimum.
Aleksandra Jaworska
grudzień 15, 2020

Wigilijne pierogi znikają ze stołu jako pierwsze. Może dlatego, że to jedno z ulubionych dań Polaków.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Pierogi jako potrawa staropolskiej kuchni

Pierogi to kawałek ciasta makaronowego lub drożdżowego z farszem. Nadzienie może być słodkie lub wytrawne. Pierogi możecie gotować, smażyć lub piec. Każda z wersji smakuje nieco inaczej, jednak każda wersja ma swoich miłośników i przeciwników.

Mogą być małe - wielkości uszek, ale i podawane jako duży, pojedynczy pieróg. Nadają się na obiad, kolację i jako danie na przyjęciu. Polacy przepadają za pierogami ruskimi, z farszem mięsnym i wigilijnymi. Nadzienie tych ostatnich to kapusta i grzyby, zastępowane niekiedy pieczarkami.

Pierogi to regionalna przysmaka

Potrawa doczekała się ciekawych odmian, często związanych z danym regionem. Inne pierogi zjemy na Śląsku, a inne na Kaszubach. Można je spotkać w wielu kuchniach na świecie, m.in. rosyjskiej, indyjskiej czy włoskiej. W każdym kraju są nieco inne, wykonane z różnych składników i podawana w różny sposób. Prawdopodobnie dotarły do Polski z Chin pod koniec XIII wieku.

Można tworzyć z nich rozmaite kształty i napełniać dowolnym farszem. Jedynym ograniczeniem jest tutaj wasza wyobraźnia.

Jak lepić pierogi?

Jakkolwiek znane i rodzime wydają nam się pierogi, nie wszyscy mają wystarczająco dużo czasu, by je przygotować. Ich zrobienie wymaga sporo czasu i niemałych umiejętności. Znajomość niektórych trików powinna w znaczny sposób ułatwić ich zrobienie. Nawet jeżeli zabieracie się za ich lepienie po raz pierwszy.

Najczęstszą metodą jest wykrawanie w rozwałkowanym cieście okręgów, na które kolejno nakłada się farsz. Przy dużej ilości pierogów takie rozwiązanie może być co najmniej męczące. Znamy coś lepszego. To coś, co przyspieszy waszą pracę i było znane jeszcze przed wojną!

Jak szybciej lepić pierogi?

Pójdzie wam znacznie łatwiej, jeżeli działanie z pierogami podzielicie na kilka prostych etapów. 

  1. Układacie w pierwszym rzędzie rozwałkowane na stolnicy ciasto.

  2. Na ciasto nakładacie porcje farszu w odległości około 5 centymetrów od brzegu placka. Między kolejnymi porcjami farszu też przyda się przerwa. Wystarczy 6 centymetrów.

  3. Po połączeniu farszu z ciastem chwytamy jeden brzeg i nakrywamy nim cały farsz.

  4. Teraz wykrawamy szklanką półksiężyce. Farsz ma się znajdować na środku lepionego pieroga.

  5. Półksiężyce zlepiamy po bokach i mamy gotowe pierogi!

  6. Procedurę ponawiamy i lepimy kolejne, zgrabne i szybkie pierogi. Prawda, że proste?

Trik można wykorzystać już podczas lepienia pierogów na Wigilię.

Komentarze
Pierogi, sposób na pierogi
Pixabay/Krzysztof Jaracz
Newsy Genialny sposób babć na elastyczne ciasto na pierogi. Wystarczy dodać 1 łyżkę...
Przepisów na pierogi można znaleźć w sieci tysiące. Mimo wszystko częstym problemem jest ciasto, które wychodzi gumowate lub twarde. Jak temu zaradzić?
Aleksandra Jaworska
grudzień 13, 2020

Wśród wielu klasyków polskiej kuchni pierogi wiodą prym. Polacy zajadają się nimi na co dzień, ale i podczas świąt Bożego Narodzenia. Znamy pewien trik, który poprawi ich elastyczność . Sekretem pierogów jest ciasto Owszem, farsz ma znaczenie, szczególnie jeśli lubimy najeść się do syta. Jednak nawet najpyszniejszy farsz bez dobrze zrobionego ciasta na pierogi, będzie jedynie dodatkiem do naszego właściwego dania. Tajemnica ich smaku tkwi głównie w cieście, które powinno być miękkie i cienkie. Niezależnie od tego, czy przygotowujemy je na słodko, czy z wytrawnym farszem, warto zwrócić uwagę na proces wyrabiania ciasta. Dzięki jednej, małej zmianie będą smakowały wybornie. Wasze babcie z pewnością wiedzą, o co chodzi! Babciny trik na ciasto na pierogi Pierogi są smaczne i uniwersalne pod warunkiem, że wiemy jak je przyrządzić. Najpopularniejszy rodzaj, jakim Polacy zajadają się rok w rok, to pierogi z ziemniakami i twarogiem zwane ruskimi oraz pierogi wigilijne z kapustą, grzybami lub pieczarkami. Pierogi to ulubione danie Polaków. Możliwości na pierogi jest jednak znacznie więcej. Pierogi warte spróbowania to na przykład takie, których farszem jest kasza gryczana ze szpinakiem i fetą, albo biała kiełbasa z koperkiem. Nawet najlepszy farsz może jednak przyćmić twarde i grube ciasto.  Z pomocą przychodzi jeden babciny trik, który zawiera się w jednej łyżeczce bardzo popularnego składnika. Kluczem są na pewno odpowiednie proporcje mąki i wody. Niektóre gospodynie domowe stosują też dodawanie do pierogowej masy jajka. Jeszcze innym, najskuteczniejszym, jest 1 łyżka roztopionego masła. Jak zrobić ciasto na pierogi? Najczęściej łączymy mąkę, 2 szklanki wody z dodatkową 1 szklanką letniej wody. Co jeszcze? Składniki: 500 g mąki...

Przeczytaj