Chyba każda pani domu musiała kiedyś zetknąć się z problemem skurczonych schabowych. Dla niektórych głodomorów nie jest to  szczególnie wielki problem, ale na pewno znacie osoby, które cenią sobie cienkie, dużych rozmiarów kotlety.

Dlaczego kotlety schabowe kurczą się podczas smażenia?

Wielu smakoszy nie lubi grubego, słabo rozbitego mięsa schabowego. Całą sprawę pogarsza nieraz jeszcze zjawisko kurczenia się kotleta schabowego podczas smażenia na tłuszczu. Co jest powodem takiego zjawiska?

Samo kurczenie się mięsa podczas obróbki termicznej w wysokiej temperaturze jest czymś naturalnym. W czasie smażenia z mięsa paruje zawarta w nim woda. Jednak odpowiednie przygotowanie i przestrzeganie kilku zasad może ten proces zahamować i przynieść plon w postaci eleganckich, dużych i przede wszystkim cienkich kotletów.

Co zrobić, by schabowe się nie kurczyły?

Jak już wspomnieliśmy – do tego potrzebnych będzie kilka prostych trików i sztuczek.

Zobacz także:

  • Kupujcie mięso dobrej jakości – często powodem kurczenia się schabowych jest duża ilość wody, która wydziela się z gorszego mięsa podczas smażenia i powoduje zmniejszanie się kotletów.
  • Najważniejszą, a zarazem najbardziej prozaiczną przyczyną kurczenia się kotletów na patelni jest zwijanie się ich ze względu na obecność białej, tłustej obwódki wokół kotleta. By zminimalizować kurczenie się mięsa - ponacinajcie ją delikatnie w niewielkich odstępach przed zapanierowaniem.
  • Kurczenie to proces naturalny dla włókien mięsa – właściwie utłuczenie ich za pomocą tłuczka zmienia strukturę mięsa i zmniejsza ryzyko nadmiernego skurczenia.
  • Warto przed smażeniem namoczyć rozbite już kotlety w marynacie sporządzonej z mleka i opcjonalnie z dodatkiem pokrojonej w piórka cebuli. Marynowanie powinno trwać minimum godzinę. Najlepiej robić to jednak przez całą noc przed smażeniem.
  • Kotlety schabowe smażcie na niezbyt dużym ogniu. Unikajcie jednak sytuacji, kiedy schaboszczaki będą pływały w jedynie mrugającym oleju – jeśli chodzi o regulację ognia trzeba więc znaleźć złoty środek.
  • Niektóre gospodynie proponują także smażenie kotletów pod przykryciem, dzięki czemu z patelni będzie uwalniało się mniej pary wodnej. Jej pozostanie w mięsie pozwoli w pewnym stopniu zachować większą soczystość kotletów.