Każdy dobrze wie, że zatrucie pokarmowe to nic przyjemnego. Najczęściej dochodzi do niego na skutek zjedzenia nieświeżej żywności. Najłatwiej można się zatruć produktami szybko psującymi się - zaliczamy do nich mięso, ryby oraz nabiał.

Zwykle można od razu rozpoznać, że szynka lub mięso na kotlety są już zepsute, jednak nie zawsze jest to aż tak proste. Szczególnie wówczas, gdy żywność dopiero zaczęła się psuć i wszystkie oznaki nie są jeszcze tak widoczne. Sprawdźcie, w jaki sposób rozpoznać, czy wędliny, które macie w lodówce, są jeszcze świeże. 

Jak sprawdzić świeżość wędlin?

Te wskazówki będą bardzo pomocne także dla tych osób, które starają się jak najszybciej zjeść wędliny przyniesione do sklepu. Zdarza się bowiem, że produkty te są niewłaściwie przechowywane w sklepowych lodówkach i już tam zaczynają się psuć. Koniecznie zwróćcie uwagę na te rzeczy:

Zobacz także:

  • Zapach - kwaśny, czasami lekko amoniakowy i po prostu nieprzyjemny zapach świadczy o tym, że wędlina już się psuje.

  • Konsystencja - jeśli trudno wam stwierdzić po samym zapachu, czy szynka jeszcze się do czegoś nadaje, najlepiej będzie jej dotknąć. Jeżeli poczujecie, że się lepi, jest śliska i pokryta śluzem, wyrzućcie ją do kosza. Podobnie jest w przypadku kiełbas - najpierw należy je jednak przekroić. 

  • Kolor - na nieświeżej szynce czy kiełbasie pojawią się plamy przypominające zabrudzenia.

Nie musicie się za to martwić, jeśli zauważycie tęczowy połysk na plastrach wędliny. Na skutek krojenia mięsa dochodzi do przerwania włókien mięśniowych - to sprawia, że pod światło wędlina wydaje się być tęczowa. To jednak zupełnie naturalne zjawisko i spokojnie możecie takie mięso zjeść. 

Co zrobić, by wędliny były długo świeże?

By zachować świeżość wędlin jak najdłużej, warto stosować się do kilku zasad. Po pierwsze, starajcie się kupować wędliny w kawałku, a nie krojone. Niestety, w niektórych sklepach mięsnych nie dba się wystarczająco dobrze o czystość i zdarza się, że krajalnica do mięsa jest rzadko czyszczona. Zaczyna wówczas bardzo brzydko pachnieć i zapach ten przechodzi na krojone na niej wędliny. 

Zwróćcie też uwagę na pakowanie. Nigdy nie kupujcie szynki pakowanej w folię - zawsze proście o zawinięcie jej w papier. Natomiast w domu starajcie się zużywać wędliny na bieżąco i nie zostawiać ich na później.

Źródło: kuchnia.wp.pl