Kofeina to środek psychoaktywny z grupy stymulantów. Jest stosowana jako dodatek do niektórych produktów, w tym napojów energetyzujących, a także do innych napojów, głównie gazowanych.

Kofeinowy paraliż

Kofeina występuje w różnych częściach wielu gatunków roślin, które wykorzystują ją jako naturalny pestycyd. Kofeina działa paraliżująco, a nawet zabójczo na owady, które żerują na tego typu roślinach. Podwyższony poziom kofeiny zanotowano również w glebie otaczającej sadzonki kawowca.

Co za dużo, to niezdrowo

Nie ma rzeczy, która miałaby na nas zbawienny wpływ, jeśli występuje w nadmiarze. Kawa jest tylko przykładem, a jej przedawkowanie powoduje wyraźne zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Nie każdy może poradzić sobie z codziennymi, często absurdalnymi dawkami kofeiny.

Co prawda, kawa pomoże nam się obudzić lub dopisać nocą zakończenie pracy magisterskiej, ale nic tak, jak ona nie wypłucze z nas kilku cennych składników mineralnych, np. magnezu. Pochłanianie ogromnej ilości kofeiny nie daje organizmowi odpowiednio dużo czasu na konieczną regenerację.

Zobacz także:

Skutki przedawkowania kofeiny

Zanim poczujesz pierwsze niepokojące objawy może minąć nawet kilka godzin. Początkowe znaki szczególne przedawkowania przypominają tremę.  Jest to twój sygnał numer jeden, że powinieneś przestać spożywać kofeinę do końca dnia. Trema to uczucie drżenia lub potrząsania, chwilowego niepokoju.

Nie mniej popularne oznaki przeciążenia organizmu kofeiną to biegunka, bóle głowy, bezsenność, gorączka czy drażliwość. Jeśli właśnie doświadczasz tych złych skutków, nie idź po kolejną filiżankę kawy. Ciało daje ci wyraźne znaki, że kofeiny na dziś po prostu wystarczy.

Poważne objawy

Dolegliwości, o których wspomnieliśmy powyżej to nie jedyne skutki kawowego przedawkowania. Kofeina w nadmiarze może przysporzyć ci znacznie więcej problemów.

Do ciężkich objawów przedawkowania należą m.in.:

  • wymioty,
  • omamy,
  • ból w klatce piersiowej,
  • nieregularne bicie serca,
  • skurcze mięśni i inne niekontrolowane odruchy,
  • drgawki,
  • problemy z oddychaniem.

Gdy ilość kofeiny w organizmie osiąga toksyczny poziom, zwykle jedynym sposobem leczenia jest spożycie środka przeczyszczanego lub płukanie żołądka. Należy też niezwłocznie udać się do lekarza.

W łagodniejszych przypadkach możesz na szczęście zrezygnować z konieczności zabiegu i samodzielnie zająć się problemem. Przestań pić kofeinę i przerzuć się na wodę. Twój organizm doceni tę zmianę!