świeżość mąki
Newsy

Jak sprawdzić czy mąka na pewno jest świeża? Przyjrzyjcie się jej powierzchni. Zdradza wszystko

Wsypujecie mąkę do dań bezpośrednio z pojemnika? Błąd! Powinniście na początku uważnie ją obejrzeć.

Mąka to oczywiście składnik niesamowicie wielu dań w kuchni polskiej. Trudno wyobrazić sobie tydzień lub nawet dzień, bez wykorzystania mąki do gotowania. Najlepsza mąka to oczywiście ta świeża. Dowiecie się zaraz jak dobrze ocenić świeżość mąki tylko za pomocą wyglądu.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Świeża mąka

Bardzo drobno zmielone ziarna lub zboża -  to właśnie definicja mąki. Dobra mąka nie ma grudek i granulek i jest bardzo sypka. Choć mąka kojarzy się wam pewnie z pszenicą lub żytem, bez trudu zaopatrzycie się w mąkę gryczaną, owsianą, migdałową, jaglaną, a nawet mąkę z ciecierzycy.

Wasze babcie, które miały może dostęp do świeżo zmielonej mąki prosto z młyna, doceniały ją za niezwykłą jakość wypieków powstających ze świeżej mąki. Obecnie kupując mąkę, raczej rzadko zastanawiacie się nad tym, czy jest świeża, bo producenci mają obowiązek po prostu sprzedawania mąki zdatnej do spożycia. Najbardziej narażona na zepsucie, jest jednak mąka w waszych domach.

Zobacz także
Która mąka jest najzdrowsza?

Która mąka jest najzdrowsza? Sprawdźcie czy jej używacie

jaka mąka do ciasta drożdżowego?

Jaka mąka nadaje się do ciasta drożdżowego? Dodajcie taką, a ciasto pięknie wyrośnie

Jak sprawdzić, czy mąka jest świeża?

Bardzo często po zakupie mąki w sklepie, przesypujecie ją do pojemników lub słoików w domach, prawda? Jak ocenić czy taka mąka jest jeszcze świeża? Najlepiej byłoby zachować opakowanie i sprawdzić datę przydatności do spożycia. Pewnie po przesypaniu mąki do własnego pojemnika, nie zachowujecie jej opakowania. Mamy więc dla was jeszcze inny sposób na ocenę świeżości mąki.

Wyjmijcie uważnie pojemnik i otwórzcie go, uważając, żeby nie naruszyć powierzchni mąki. Dokładnie przyjrzyjcie się powierzchni przed jej przemieszaniem. Najważniejsze jest, aby oglądać powierzchnię mąki, zanim zostanie ona naruszona, bo potem możecie nic nie zobaczyć i ten sposób nie uchroni was przed zjedzeniem zepsutej mąki.

Na wierzchu mąki wypatrujcie pleśni. Może być ona bardzo delikatna, biała, więc ciężko będzie ją zauważyć. Jeśli widzicie watowatą strukturę na powierzchni mąki, jest spleśniała, koniecznie ją wyrzućcie! Pleśń na mące może być też zielonkawa, wtedy łatwiej ją wypatrzycie.

Pleśń na mące - jak unikać?

Jeśli na mące zobaczycie pleśń lub macie co do niej podejrzenie, koniecznie wyrzućcie całe opakowanie! Już za późno na ratowanie mąki, w całości zawiera ona toksyny pleśniowe. Lepiej następnym razem zapobiegajcie takim sytuacjom:

  • Pojemnik do przechowywania mąki musi być szczelny
  • Mąka nie może zawilgotnieć, wsypujcie ją do pojemnika po całkowitym wyschnięciu
  • Co jakiś czas myjcie pojemniki, a nie tylko uzupełniajcie je, dodając nową partię mąki. Mąka na dnie pojemnika jest wtedy znacznie starsza niż ta na wierzchu i może się zepsuć

Czytaj także:

Czy kawa może się zepsuć? Nie pijcie jej, jeśli zauważycie 1 rzecz. To zagrożenie dla zdrowia
AdobeStock
Newsy
Czy kawa może się zepsuć? Nie pijcie jej, jeśli zauważycie 1 rzecz. To zagrożenie dla zdrowia
Jak rozpoznać zepsutą kawę? Lepiej jej nie pijcie!

Większość produktów spożywczych po przekroczeniu daty przydatności do spożycia nadaje się tylko do wyrzucenia. Ale jest pewien haczyk - jedne z nich skonsumowane „po terminie” są groźne dla zdrowia, a inne mogą tylko stracić swój smak, zapach lub mieć nieprzyjemną fakturę. Jak to wygląda w przypadku kawy? Czy kawa może się przeterminować? Niektórzy z was pewnie zastanawiają się, czy to w ogóle możliwe, by kawa się przeterminowała. Jest to jak najbardziej możliwe, choć w przypadku kawy najczęściej dochodzi po prostu do zwietrzenia ziaren - traci ona swój aromat, smak i pobudzające działanie. Dzieje się tak w przypadku kawy ziarnistej, która po długim czasie po prostu będzie niesmaczna. Inaczej jest jednak z kawą mieloną. Specjaliści wręcz odradzają korzystanie z kawy w takiej formie, ponieważ mielona (w przeciwieństwie do ziarnistej) może się zepsuć. Po zmieleniu kawy, można ją przechowywać maksymalnie przez około 2 tygodnie. Później zacznie ona tracić swoje właściwości, a nawet może zacząć stanowić zagrożenie dla zdrowia! Na jej powierzchni może bowiem pojawić się pleśń (za sprawą wilgoci), która jest groźna dla organizmu.  Jak rozpoznać przeterminowaną kawę? Jeśli wasza kawa leży w szafce tak długo, że nie pamiętacie nawet kiedy się tam pojawiła to znak, że warto sprawdzić, czy kawa jeszcze w ogóle nadaje się do spożycia. By to sprawdzić, wystarczy ją powąchać. Jeżeli poczujecie nieprzyjemny, stęchły zapach oznacza to, że w kawie pojawiła się pleśń i produkt trzeba wyrzucić. Natomiast jeżeli czujecie słabo wyczuwalny aromat kawy lub stwierdzicie, że w ogóle nie czuć jej zapachu, kawa najprawdopodobniej zwietrzała. Nie zaszkodzi wam, jeśli się jej napijecie, jednak nie ma sensu tego robić - po zaparzeniu będzie po prostu niesmaczna. Dlaczego kawa się psuje? Czy wiecie, co wpływa na proces...

Wyrabianie ciasta drożdżowego
Newsy
Jak sprawdzić, czy ciasto drożdżowe jest dobrze wyrobione? Pomoże wam "test palca". Znacie go? 
Koniecznie wykonajcie ten test, kiedy następnym razem będziecie wyrabiać ciasto drożdżowe!

Wszyscy pewnie wiecie, że jednym z najważniejszych elementów starannego przygotowania ciasta drożdżowego, jest jego wyrobienie. Czy wiecie jednak, kiedy można przestać je wyrabiać? Znamy prosty sposób, za pomocą którego sprawdzicie, czy ciasto drożdżowe jest już dostatecznie dobrze wyrobione. Ciasto drożdżowe To klasyczny smakołyk, któremu naprawdę trudno się oprzeć! Upieczenie ciasta drożdżowego nie jest tak trudne, jak może się to wydawać, ale wymaga skupienia i dobrej techniki. Idealne ciasto drożdżowe jest pulchne, puszyste i lekko zarumienione na wierzchu. Bardzo często ozdabiacie je też pewnie kruszonką, która doskonale dopełnia smakiem i teksturą ciasto drożdżowe. Jak upiec dobre ciasto drożdżowe? Przy wypieku ciasta drożdżowego ważne jest kilka elementów. Na sukces pysznego ciasta drożdżowego składają się: Świeże składniki – podstawa pysznego ciasta drożdżowego. Wykorzystajcie składniki najlepszej jakości, a ciasto odwdzięczy się wam pysznym smakiem i niezwykłą puszystością. Dobra mąka – istnieje zasada, że im więcej glutenu w mące, tym bardziej pulchne i puszyste ciasto. Nie eksperymentujcie z zamienianiem mąki pszennej na inne rodzaje. Najlepsza będzie mąka typu 550. Przesianie mąki – nie pomijajcie tego kroku! Pozwala na pozbycie się ewentualnych zanieczyszczeń! Dobry dobór tłuszczu – najsmaczniejsze ciasto drożdżowe wyjdzie na maśle, ale możecie upiec je też z dodatkiem oleju. Rozpuśćcie masło przed dodaniem do ciasta, masa będzie miała lepszą konsystencję. Świeże drożdże – podstawa ciasta drożdżowego. Ciasto drożdżowe można upiec też z dodatkiem suszonych drożdży, ale na świeżych urośnie szybciej i będzie smaczniejsze. Dodatek soli – niezbędny w dobrym przepisie na ciasto drożdżowe. Wystarczy szczypta,...

Czy można zjeść cebulę z brązowym środkiem? Lepiej sprawdźcie
Adobe Stock
Newsy
Czy można zjeść cebulę z brązowym środkiem? Lepiej sprawdźcie
Wasza cebula zrobiła się w środku brązowa? Sprawdźcie, co to oznacza i czy na pewno możecie ją zjeść.

Czy obierając poszczególne warstwy cebuli, natrafiliście kiedyś na bardziej miękką, brązową warstwę lub może zauważyliście ją w środku warzywa? Wiemy, co to oznacza. Zacznijmy jednak od podstawowej kwestii – jak wybrać dobrej jakości cebulę? Jak wybrać dobrą cebulę w sklepie? Cebula jest podstawowym składnikiem w wielu kuchniach świata. Cenimy ją nie tylko za jej przyjemny, ostry smak, ale również za to, że korzystnie wpływa na zdrowie. Czy wiecie, jak wybrać dobrej jakości cebulę w sklepie lub warzywniaku? Dobra cebula powinna być: jędrna ciężka mieć zwartą warstwę zewnętrzną koniec łodygi powinien być wysuszony nie powinien mieć zielonych pędów nie może mieć żadnych zasinień, brązowych lub czarnych plam ani pleśni Jak rozpoznać gnijącą cebulę bez jej obierania? Zdajcie się na swój zmysł zapachu. Świeża cebula powinna pachnieć cebulą, a zepsuta cebula będzie pachnieć zgnilizną lub kompostem albo będzie miała siarkowy, gryzący zapach, który jest dobrą oznaką, że zaczęła już się psuć. Przyjrzyjcie się też cebuli - jeśli zobaczycie zieloną lub brązową pleśń, wyrzućcie cebulę do kosza, ponieważ zarodniki te mogły dostać się do cebuli, nawet jeśli odcięliśmy jej zewnętrzną część. Czy można bezpiecznie jeść cebulę z brązową warstwą w środku? Czasami cebula może bardzo dobrze pachnieć, ale kiedy ją przekroimy na pół, zdarza się, że jeden lub dwa krążki zbrązowiały i mogą być nieco papkowate lub śliskie w dotyku. Mimo iż nie wygląda to zbyt apetycznie, taka cebula wciąż nadaje się do spożycia - wystarczy tylko usunąć z niej felerne warstwy, z których za moment mógłby wyrosnąć szczypiorek. Pozostałą białą resztę cebuli nadal można bezpiecznie zjeść. Jak...

przechowywanie mąki
Adobe Stock
Newsy
Przechowujecie tak mąkę? Lepiej jak najszybciej wstawcie ją do…
Mąka, bez względu na jej odmianę i rodzaj, stanowi podstawę wielu róznych dań. Powszechnie wykorzystywana do przyrządzania ciast, deserów, naleśników, ale również klusków, pierogów czy placków, musi być dobrze przechowywana. Choć dla niektórych to dziwne, mąka łatwo się psuje.

Mąka to produkt powstający w wyniku rozdrabniania ziaren zbóż. W Polsce jest powszechnie wykorzystywana nie tylko do produkcji pieczywa czy wyrobów cukierniczych, ale również między innymi do przyrządzania makaronów.  W zależności od tego, z jakich ziaren powstaje i ile ma substancji mineralnych dzieli się ją na rodzaje i typy. I tak do mąk chlebowych zalicza się przede wszystkim mąki pszenne i żytnie . Z kolei do niechlebowych – zbożowe i roślinne , takie jak mąka kukurydziana, ryżowa, ziemniaczana, gryczana, kokosowa czy migdałowa. Większość Polaków nie wie, jak przechowywać mąkę Polacy najczęściej sięgają jednak po mąkę pszenną typu 450 lub 650, niestety nie mając przy tym zbyt dużego pojęcia na temat wymaganych warunków jej przechowywania. Bowiem większość gospodarzy trzyma ją wraz z innymi produktami, w zbyt wysokiej temperaturze. Na dodatek, kupowana w papierowych torebkach mąka najczęściej, nawet po otwarciu, zostaje w nich do samego końca. Wszystko to niestety prowadzi do pojawienia się w produkcie pleśni i zalęgnięcia pasożytów , które w tym przypadku naprawdę trudno zidentyfikować. Dzięki tym trikom przedłużycie datę przydatności mąki Okazuje się, że mąka nie lubi wysokich temperatur. Toteż powinno się ją przechowywać w miejscu, które nie przekracza 15 st. C. Najlepiej więc będzie schować produkt do piwniczki, zaciemnionej spiżarki lub innego miejsca, w którym zazwyczaj, nawet latem jest dosyć chłodno i sucho. Z racji, że przyczyną pleśni w mące jest oczywiście wilgoć, po rozpieczętowaniu oryginalnego opakowania produkt powinien zostać przesypany do innego szklanego lub plastikowego, czystego pojemnika. Warunkiem koniecznym jest to, aby dało się go szczelnie zamknąć. Pamiętajcie również, że mąka nie powinna być...