świeżość mąki
Newsy

Jak sprawdzić czy mąka na pewno jest świeża? Przyjrzyjcie się jej powierzchni. Zdradza wszystko

Wsypujecie mąkę do dań bezpośrednio z pojemnika? Błąd! Powinniście na początku uważnie ją obejrzeć.
Anna Urbańska
marzec 03, 2021

Mąka to oczywiście składnik niesamowicie wielu dań w kuchni polskiej. Trudno wyobrazić sobie tydzień lub nawet dzień, bez wykorzystania mąki do gotowania. Najlepsza mąka to oczywiście ta świeża. Dowiecie się zaraz jak dobrze ocenić świeżość mąki tylko za pomocą wyglądu.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Świeża mąka

Bardzo drobno zmielone ziarna lub zboża -  to właśnie definicja mąki. Dobra mąka nie ma grudek i granulek i jest bardzo sypka. Choć mąka kojarzy się wam pewnie z pszenicą lub żytem, bez trudu zaopatrzycie się w mąkę gryczaną, owsianą, migdałową, jaglaną, a nawet mąkę z ciecierzycy.

Wasze babcie, które miały może dostęp do świeżo zmielonej mąki prosto z młyna, doceniały ją za niezwykłą jakość wypieków powstających ze świeżej mąki. Obecnie kupując mąkę, raczej rzadko zastanawiacie się nad tym, czy jest świeża, bo producenci mają obowiązek po prostu sprzedawania mąki zdatnej do spożycia. Najbardziej narażona na zepsucie, jest jednak mąka w waszych domach.

Zobacz także

Jak sprawdzić, czy mąka jest świeża?

Bardzo często po zakupie mąki w sklepie, przesypujecie ją do pojemników lub słoików w domach, prawda? Jak ocenić czy taka mąka jest jeszcze świeża? Najlepiej byłoby zachować opakowanie i sprawdzić datę przydatności do spożycia. Pewnie po przesypaniu mąki do własnego pojemnika, nie zachowujecie jej opakowania. Mamy więc dla was jeszcze inny sposób na ocenę świeżości mąki.

Wyjmijcie uważnie pojemnik i otwórzcie go, uważając, żeby nie naruszyć powierzchni mąki. Dokładnie przyjrzyjcie się powierzchni przed jej przemieszaniem. Najważniejsze jest, aby oglądać powierzchnię mąki, zanim zostanie ona naruszona, bo potem możecie nic nie zobaczyć i ten sposób nie uchroni was przed zjedzeniem zepsutej mąki.

Na wierzchu mąki wypatrujcie pleśni. Może być ona bardzo delikatna, biała, więc ciężko będzie ją zauważyć. Jeśli widzicie watowatą strukturę na powierzchni mąki, jest spleśniała, koniecznie ją wyrzućcie! Pleśń na mące może być też zielonkawa, wtedy łatwiej ją wypatrzycie.

Pleśń na mące - jak unikać?

Jeśli na mące zobaczycie pleśń lub macie co do niej podejrzenie, koniecznie wyrzućcie całe opakowanie! Już za późno na ratowanie mąki, w całości zawiera ona toksyny pleśniowe. Lepiej następnym razem zapobiegajcie takim sytuacjom:

  • Pojemnik do przechowywania mąki musi być szczelny
  • Mąka nie może zawilgotnieć, wsypujcie ją do pojemnika po całkowitym wyschnięciu
  • Co jakiś czas myjcie pojemniki, a nie tylko uzupełniajcie je, dodając nową partię mąki. Mąka na dnie pojemnika jest wtedy znacznie starsza niż ta na wierzchu i może się zepsuć

Czytaj także:

Komentarze