Jak sprawdzić, czy jajka są świeże? Przyda się wam do tego sól
AdobeStock
Newsy

Jak sprawdzić, czy jajka są świeże? Przyda się wam do tego sól

Chcecie wykorzystać jajka zalegające w lodówce? Najpierw sprawdźcie, czy jeszcze nadają się do jedzenia.

Zdarzyło się wam dodać do ciasta nieświeże jajka? Jeden błąd i cała praca na marne! Jeszcze większym koszmarem jest wbicie starych jajek na patelnię - trudno jest pozbyć się tak nieprzyjemnego zapachu z pomieszczenia. Jak uniknąć takiej gafy w kuchni? Poznajcie sposób na sprawdzenie świeżości jajek. 

Jak sprawdzić świeżość jajka za pomocą soli?

Niestety, nie da się rozpoznać świeżości jajka po samym jego wyglądzie lub fakturze. Dlatego przed użyciem jajek, które już dość długo zalegają wam w lodówce, warto jest wykonać prosty test świeżości aby przekonać się, czy jajka są jeszcze bezpieczne do spożycia. Do testu wystarczą wam:

  • miska,
  • zimna woda,
  • 8 łyżek soli.
  • Oraz oczywiście jajka! 

Do miski wlejcie zimną wodę, wsypcie sól i dokładnie wymieszajcie tak, by się rozpuściła. Następnie delikatnie włóżcie jajka do wody i obserwujcie, co się będzie z nimi działo. Jeżeli jajko opadnie na dno, oznacza to, że jest świeże i spokojnie możecie je zjeść. Natomiast jeśli jajko wypłynie do góry - niestety, jest już stare i należy je wyrzucić. 

Zobacz także
Jak sprawdzić czy olej na patelni jest już rozgrzany? Przyda wam się… drewniana łyżka

Jak sprawdzić czy olej na patelni jest już rozgrzany? Przyda wam się… drewniana łyżka

Co się stanie gdy rozbijecie jajko na dnie oceanu? Nurek to sprawdził, gdy słyszał że dzieje się coś wyjątkowego.

Co się stanie gdy rozbijecie jajko na dnie oceanu? Pewien nurek postanowił to sprawdzić. Efekt zaskakuje

Sprawdzone sposoby na sprawdzenie świeżości jaj

Test z wykorzystaniem wody i soli jest prosty i pewny, jednak jeśli chcecie sprawdzić świeżość jajek w inny sposób, możecie wykorzystać te kuchenne triki:

  • Żółtko - nieświeże jajka nie zawsze można rozpoznać od razu. Zwłaszcza, jeżeli dopiero zaczynają się psuć. Jeżeli przyrządzacie jajka na twardo, po przekrojeniu zwróćcie uwagę na ich środek - jeśli żółtko znajduje się blisko skorupki, oznacza to, że jajko jest już stare i jego spożycie może przysporzyć wam nieprzyjemnych dolegliwości.
  • Potrząsanie - to znany od lat sposób na szybkie ocenienie świeżości jajek. Wystarczy, że weźmiecie surowe jajko i energicznie nim potrząśniecie. Jeżeli słychać wyraźnie chlupot w środku jajka, nadaje się ono do wyrzucenia. 
  • Smak i zapach - najprostszy test. Nawet, jeżeli jajko jeszcze nie wygląda niepokojąco, może mieć już niepokojący zapach lub dziwnie smakować. Zaufajcie swojej intuicji!

Źródło: kuchniamagdy.pl