Jak sprawdzić czy jabłko jest pokryte chemicznymi substancjami? Wystarczy prosty test z wodą
AdobeStock
Newsy

Jak sprawdzić, czy jabłko jest pokryte chemicznymi substancjami? Wystarczy prosty test z wodą

Czy wiecie, co jecie? Przeprowadźcie prosty eksperyment, by przekonać się, czy kupione przez was jabłka są pokryte woskiem.

Większość sprzedawanych w sklepach jabłek kusi soczystym kolorem i błyszczącą skórką. Trudno jest się oprzeć tak apetycznie wyglądającym owocom. Jednak nie zawsze idealny wygląd jabłka świadczy o jego jakości! Dowiedzcie się, jak sprawdzić, czy kupione przez was jabłka na pewno są zdrowe.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego jabłka się błyszczą?

Jabłka wydzielają naturalny wosk, który chroni je przed zepsuciem. To właśnie dlatego w dotyku większość jabłek jest tłusta i nieco lepka. Jednak owoce te nie są przystosowane do przechowywania w chłodniach i długich podróży – naturalny wosk nie jest w stanie ich przed tym uchronić. Właśnie dlatego producenci owoców stosują różne sztuczki, które mają przedłużyć trwałość jabłek. Dotyczy to także stosowania sztucznych wosków.

Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex wyjaśnia:

Konsumenci, widząc lśniące owoce, często nie zwracają uwagi na parametry, tj. smak. Jednak woski są nie tylko preparatami do nabłyszczania jabłek. Zabieg ten skutecznie ogranicza transpirację, powodując zmniejszenie utraty masy, świeżości i jędrności przez jabłka. Tempo oddychania oraz produkcja etylenu u poszczególnych odmian, również może wpływać na skuteczność trwałości jabłek w obrocie handlowym(…)Naniesienie wosku odbywa się poprzez natryskiwanie lub zanurzenie w preparacie owoców. Do tego celu służą specjalne urządzenia, które przeważnie stanowią część linii sortowniczej. Jabłka po woskowaniu muszą zostać dokładnie osuszone, a także poddane procesowi polerowania

Zobacz także

Woskowanie jabłek

Woskowanie stosuje się przede wszystkim w przypadku owoców importowanych, by zabezpieczyć je przed zepsuciem się w transporcie. Zwykle używa się wosków z naturalnych substancji, ale niestety coraz częściej stosowane są woski, które mogą bardzo mocno uczulać – mowa przede wszystkim o szelaku (E904), żywicy pozyskiwanej z owadów występujących w Tajlandii i Indiach. Stosuje się również wosk Carnauba, wosk pszczeli, a nawet pochodne ropy naftowej!

Jak sprawdzić, czy jabłka są woskowane?

By przekonać się, czy kupione przez was owoce poddano procesowi woskowania, można przeprowadzić prosty test. Należy włożyć jabłka do miski z wrzątkiem, a po chwili odcedzić. Jeśli zobaczycie na nich biały nalot, oznacza to, że były woskowane. Aby łatwiej pozbyć się wosku, natrzyjcie jabłka sokiem z cytryny lub włóżcie je do ciepłej wody z octem i sodą oczyszczoną. Następnie wypłuczcie jabłka i wyszorujcie je szczoteczką do zębów lub zeskrobcie wosk małym nożem. A najlepiej - w przypadku jabłek pokrytych woskiem, po prostu obrać je ze skórki.

Czytaj także:

Komentarze