Wiedzieliście, że drożdże znaleziono nawet w egipskich piramidach? To dowodzi, że ludzie korzystają z właściwości tych grzybów od tysięcy lat! Prawdopodobnie początkowo dodanie drożdży do ciasta było dziełem przypadku, jednak już w roku 1680 holenderski naukowiec odkrył naturę drożdży, a 150 lat później uznano je za organizmy żywe. Dziś powszechnie używa się ich do wypieków oraz w piwowarstwie. Czy wiecie, jak rozpoznać świeże drożdże do pieczenia ciasta?

Zastosowanie drożdży

Co ciekawe, do pieczenia chleba i ciast oraz warzenia piwa używa się tego samego rodzaju drożdży – ze szczepu Saccharomyces cerevisiae. Ale piwo i wypieki to nie jedyne zastosowanie drożdży! Używa się ich także do produkcji wegańskich odpowiedników sera, w kosmetyce, a także w medycynie – są składnikiem wielu szczepionek i leków. Również badania nad nowotworami są prowadzone z użyciem drożdży.

Jak stosować drożdże?

Świeże drożdże stosowane do wypieków służą do przygotowania zaczynu, bez którego nie powstałoby ciasto drożdżowe! Do wysokiego kubka należy wsypać pokruszone drożdże, dodać do nich łyżkę cukru, łyżkę mąki oraz pół szklanki letniego mleka. Nie może być zbyt gorące! Następnie składniki trzeba dokładnie wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić na pół godziny. Gdy zaczyn wyrośnie, dodaje się go do reszty składników na ciasto drożdżowe, które następnie trzeba mocno wyrobić rękami i zostawić do wyrośnięcia. W przypadku drożdży „instant”, czyli suchych drożdży w proszku, wystarczy wsypać je do składników na ciasto, dodać mleko w temperaturze pokojowej i wymieszać.

Jak sprawdzić świeżość drożdży?

Większość osób preferuje klasyczne drożdże w kostce, czyli świeże drożdże spożywcze do wypieków. Prawidłowo przechowywane zachowują świeżość nawet do trzech tygodni, jednak warto wiedzieć jak sprawdzić, czy wciąż nadają się do spożycia. Najprościej jest oczywiście spojrzeć na datę podaną na opakowaniu, ale dobrze jest poznać inne sposoby na sprawdzenie świeżości drożdży.

Zobacz także:

Zapach

Charakterystyczny zapach drożdży jest dość intensywny, niezbyt przyjemny i trudno pomylić go z czymś innym. Dlatego możecie być pewni, że natychmiast rozpoznacie zapach nieświeżych drożdży – będą pachniały jeszcze bardziej nieznośnie niż te świeże. Zepsute drożdże pachną kwaskowo lub gorzko.

Kolor

Dobre drożdże mają delikatny, szarawy kolor. Powinien być jednolity, dlatego, jeśli na waszych drożdżach pojawiły się plamy, nalot, pleśń lub są wyschnięte, to należy wyrzucić je do kosza.

Test wodny

Jeszcze jednym sposobem na sprawdzenie świeżości drożdży jest prosty test. Wystarczy do szklanki z gorącą wodą wrzucić kawałek drożdży. Świeże powinny natychmiast wypłynąć na powierzchnię. Natomiast jeśli opadną na dno, oznacza to, że są już zepsute.