Wszyscy pewnie wiecie, że jednym z najważniejszych elementów starannego przygotowania ciasta drożdżowego, jest jego wyrobienie. Czy wiecie jednak, kiedy można przestać je wyrabiać? Znamy prosty sposób, za pomocą którego sprawdzicie, czy ciasto drożdżowe jest już dostatecznie dobrze wyrobione.

Ciasto drożdżowe

To klasyczny smakołyk, któremu naprawdę trudno się oprzeć! Upieczenie ciasta drożdżowego nie jest tak trudne, jak może się to wydawać, ale wymaga skupienia i dobrej techniki. Idealne ciasto drożdżowe jest pulchne, puszyste i lekko zarumienione na wierzchu. Bardzo często ozdabiacie je też pewnie kruszonką, która doskonale dopełnia smakiem i teksturą ciasto drożdżowe.

Jak upiec dobre ciasto drożdżowe?

Przy wypieku ciasta drożdżowego ważne jest kilka elementów. Na sukces pysznego ciasta drożdżowego składają się:

Świeże składniki – podstawa pysznego ciasta drożdżowego. Wykorzystajcie składniki najlepszej jakości, a ciasto odwdzięczy się wam pysznym smakiem i niezwykłą puszystością.

Zobacz także:

Dobra mąka – istnieje zasada, że im więcej glutenu w mące, tym bardziej pulchne i puszyste ciasto. Nie eksperymentujcie z zamienianiem mąki pszennej na inne rodzaje. Najlepsza będzie mąka typu 550.

Przesianie mąki – nie pomijajcie tego kroku! Pozwala na pozbycie się ewentualnych zanieczyszczeń!

Dobry dobór tłuszczu – najsmaczniejsze ciasto drożdżowe wyjdzie na maśle, ale możecie upiec je też z dodatkiem oleju. Rozpuśćcie masło przed dodaniem do ciasta, masa będzie miała lepszą konsystencję.

Świeże drożdże – podstawa ciasta drożdżowego. Ciasto drożdżowe można upiec też z dodatkiem suszonych drożdży, ale na świeżych urośnie szybciej i będzie smaczniejsze.

Dodatek soli – niezbędny w dobrym przepisie na ciasto drożdżowe. Wystarczy szczypta, która podbije smak. Pamiętajcie, żeby nie dodawać nigdy soli do zaczynu drożdżowego, bo zabija ona drożdże!

Wyrabianie ciasta drożdżowego

Odpowiednie wyrobienie ciasta drożdżowego jest jednym z ważniejszych kroków. Długie wyrabianie pozwala na zyskanie elastyczności dzięki połączeniu glutenu z wodą.

Ciasto musi być sprężyste, nie klejące, ma łatwo odchodzić od ręki osoby wyrabiającej. Pamiętajcie, żeby dosypywać do niego mąkę stopniowo, a dopiero pod koniec dodać rozpuszczony tłuszcz.

Test na odpowiednie wyrobienie ciasta drożdżowego

Jeśli nie wiecie, czy odpowiednio długo wyrabialiście ciasto drożdżowe, koniecznie wykonajcie test palca. Naciśnijcie palcem  na ciasto i zróbcie w nim niewielki dołek. Ciasto powinno „odskoczyć” i wrócić do poprzedniego kształtu. Jeśli tak się nie stało, wyrabiajcie je dalej. Jeśli ciasto odskoczyło – jest już dobrze wyrobione.