Jak się przygotować na drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19? Zaplanujcie dobrze posiłki
AdobeStock
Newsy

Jak się przygotować na drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19? Zaplanujcie dobrze posiłki

Wiele osób po szczepieniu na koronawirusa skarży się na osłabienie i złe samopoczucie. Przygotujcie sobie wcześniej posiłki, by po szczepieniu móc spokojnie odpoczywać.

Po przyjęciu szczepionki na koronawirusa, wiele osób skarży się na uciążliwe objawy. Najczęściej jest to zmęczenie, ból w miejscu szczepienia, osłabienie, a nawet lekka gorączka. Codziennie prace domowe mogą być wówczas wyzwaniem, dlatego warto się wcześniej przygotować. Dziennikarka Mia de Graaf postanowiła wykorzystać rady z książki „Przeczytaj to, zanim zjesz” autorstwa Taub-Dix i przed przyjęciem drugiej dawki szczepionki przygotowała sobie posiłki, żeby móc odpoczywać po szczepieniu.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Samopoczucie po szczepieniu

Mia de Graaf została zaszczepiona szczepionką Moderna. Po szczepieniu przyznaje, że miała złe samopoczucie:

Po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki Moderny przez 36 godzin miałam gorączkę i dreszcze

Jednak dziennikarka nie przejęła się nadmiernie tymi objawami – jak podkreśla, ma świadomość tego, że są to normalne efekty uboczne po przyjęciu szczepienia i oznaka tego, że system immunologiczny zareagował na szczepionkę:

Jak tłumaczą eksperci to, czego doświadczyłam po szczepieniu, jest objawem naturalnej reakcji immunologicznej ludzkiego organizmu. Szczepionka Moderny, będąca tzn. preparatem genetycznym, dostarcza informacyjne RNA wirusa, dzięki czemu komórki odpornościowe uczą się atakować cząsteczki SARS- CoV-2. Druga dawka preparatu ma za zadanie przypomnieć organizmowi to, czego nauczył się w trakcie pierwszej lekcji o wirusie i skłonić go do obrony przed zakażeniem.

Zobacz także

Przygotowanie do szczepienia

Kobieta wiedziała, że po szczepieniu może się gorzej czuć i dlatego postanowiła się wcześniej do tego przygotować. Posprzątała mieszkanie, zrobiła pranie i przyrządziła sobie posiłki na dzień po szczepieniu. Co więcej – skonsultowała to nawet z dwiema dietetyczkami by mieć pewność, że przygotowane jedzenie da jej organizmowi siły na zmierzenie się ze szczepionką!

Jadłospis po szczepieniu na COVID-19

Mia przygotowała sobie posiłki zgodnie z zaleceniami z książki Taub-Dix. Oto jej jadłospis na cały dzień:

  • Śniadanie: Owsianka z płatków owsianych na mleku owsianym z bananem, kawałkami jabłka i orzechami włoskimi
  • Obiadokolacja: kilka porcji rosołu z ryżem, sałatka z ogórkiem, papryką i marchewką oraz awokado i komosą ryżową
  • Przekąska: banany, jabłka i marchewki
  • Napoje: woda i sok pomarańczowy

Czytaj także:

Komentarze
szczepionka koronawirus
AdobeStock
Newsy Te osoby mogą zapomnieć o szczepieniu na COVID-19. Lekarze będą  wypraszać z gabinetu tych, którzy spożyli...
Zanim pójdziecie się zaszczepić na koronawirusa pamiętajcie, że nie wolno wam spożywać wcześniej tego produktu!
Katarzyna Wyborska
grudzień 23, 2020

Prawdopodobnie już niebawem rozpoczną się masowe szczepienia Polaków przeciw koronawirusowi. Dzięki szczepionce będzie można wrócić do normalnego życia i być może za jakiś czas, pandemia będzie tylko przykrym wspomnieniem. Jednak aby móc zostać zaszczepionym, trzeba spełnić kilka warunków. Za przestrzeganie zwłaszcza jednego z nich każdy jest sam odpowiedzialny, a osoby nie stosujące się do tego nie zostaną zaszczepione. O co dokładnie chodzi?   Bardzo wiele osób zainteresowanych jest szczepionką. Chyba jeszcze nie przeprowadzono tak masowych szczepień wśród dorosłych ludzi – w końcu zaszczepione ma być prawie całe społeczeństwo z wyłączeniem osób, które nie mogą dostać szczepionki ze względu na różne przeciwwskazania. Ponieważ większość dorosłych była ostatnio szczepiona jako dzieci, nie zdają sobie sprawy z tego, jak należy się przygotować przed dostaniem zastrzyku. Zakazane substancje Światowa Organizacja Zdrowia przypomniała, że absolutnie nie wolno spożywać alkoholu przed przyjęciem szczepionki na COVID-19. Może on bowiem wywoływać następujące komplikacje: Osłabienie organizmu Skoki ciśnienia tętniczego Zaburzenia oddychania Wszystkie te objawy są przeciwwskazaniem do szczepienia i osoby będące pod wpływem alkoholu będą wypraszane z gabinetów. Abstynencja Co więcej, by dostać szczepionkę na koronawirusa nie wystarczy przyjść trzeźwym na szczepienie. Lekarze zalecają, by zachować abstynencję przez co najmniej 42 dni przed podaniem szczepionki. Zwracają też uwagę na fakt, że alkohol nie sprzyja rekonwalescencji, a wręcz przeciwnie – około 16% osób trafiających do szpitali z powodu ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem, to ludzie otyli i cierpiący na cukrzycę. 30% spośród tych pacjentów umiera, a wielu z...

Przeczytaj
Marta Manowska
Paweł Kibitlewski/ons.pl
Newsy Marta Manowska ma ciało jak bogini. Mało kto wie, że prezenterka od 6 lat nie je...
Gospodyni show TVP 1 „Rolnik szuka żony” oczarowała Polaków. Nie tylko tych starszych! Jak Marta Manowska dba o linię?
Hubert Rój
grudzień 30, 2020

Najpierw był program  „Rolnik szuka żony”. To tam nieznana dziennikarka zaskarbiła sobie sympatię widzów. Na początku pani Marta ujęła fanów programu swoim ciepłym nastawieniem wobec uczestników show. Miła, bezpośrednia, szczera posiadaczka niezwykle ciepłego głosu – a  do tego jeszcze zawsze uśmiechnięta i pogodna… Jakby tego było mało, Manowska to obyta, wykształcona kobieta. 36-latka ukończyła dziennikarstwo w Katowicach. Studiowała także historię sztuki w Hiszpanii. Na koncie ma nawet napisane 3 książki, w tym jedną o historii Hiszpanii. Aż chciałoby się powiedzieć – czego chcieć więcej? Tymczasem lata spędzone na planie „Rolnika…”, a także „Sanatorium miłości” i „The Voice Senior”, odmieniły Martę jeszcze bardziej na plus. Tym razem wizualnie. Zabiegana dziennikarka Chodzi oczywiście o jej nienaganną figurę. Choć Manowskiej niczego nie brakowało, postanowiła jeszcze bardziej zadbać o siebie. Jak opowiedziała gospodyni „Rolnika…” w jednym z wywiadów, sekretem jej wspaniałej figury jest aktywny, sportowy tryb życia – ćwiczenia w stylu Ewy Chodakowskiej, pilates, spacery itd. Manowska przyznała co prawda, że jest nieustannie zabiegana i wciąż ma mnóstwo roboty. Przez to na ćwiczenia fizyczne ma czas co najwyżej w pracy.   Oprócz tego Marta Manowska ma jeszcze jedną tajemnicę swojego fenomenalnego ciała. Jest nią odpowiednia dieta. Tajemnica idealnej figury Dziennikarka zdradziła, że zamiast chleba je sporo ryżu, unika glutenu w innych potrawach, a także przede wszystkim od 6 lat nie je mięsa! Jak podkreśla Manowska, jej troska o linię wynika między innymi z jej niewysokiego wzrostu. Pani Marta ma świadomość, że filigranowym kobietom łatwiej o nabranie okrągłych...

Przeczytaj