Jak samodzielnie zrobić drożdże? Wystarczy 1 warzywo i odrobina tego napoju
Adobe Stock
Newsy

Jak samodzielnie zrobić drożdże? Wystarczy 1 warzywo i odrobina tego napoju

Słyszeliście kiedyś o tej metodzie? Nas zszokowała!
Anna Urbańska
kwiecień 10, 2021

Drożdże to bardzo pożądany w kuchni element. Wyrabia się dzięki nim przepyszne ciasta, można zrobić drożdżówki, chałkę, placek z owocami, ale też pizzę, szybki chleb, bułki czy focaccię. Podczas pandemii koronawirusa, w pewnym momencie w sklepach zaczęło brakować drożdży. Czy to oznacza, że nie można robić wypieków? Być może mieliście w zapasach drożdże w lodówce, albo macie drożdże suszone lub drożdże instant. W tym wypadku nie będziecie mieć problemu, ale czy wiecie, że drożdże da się też zrobić samemu w domu? To banalnie proste!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Drożdże w kuchni

Drożdże to grzyby, które w przemianach metabolicznych wydzielają dwutlenek węgla. Ludzie wykorzystują tę właściwość i ujarzmili drożdże, aby służyły w kuchni. Dzięki wydzielanemu gazowi wasze produkty pięknie rosną i są pulchne. Mało kto wyobraża sobie świat kuchni bez drożdży. 

Każdy z was ma na pewno swoje własne preferencje: jedni wolą robić wypieki ze świeżych drożdży, inni preferują drożdże suszone albo drożdże instant. Czy wiedzieliście jednak, że jest jeszcze inna opcja? Możecie zrobić swoje drożdże od zera! Prawdopodobnie macie nawet w domu wszystkie potrzebne składniki. 

Jak zrobić drożdże w domu?

Do zrobienia własnych drożdży potrzebujecie tylko trzech składników. 

Składniki na drożdże

  • 2 ziemniaki średniej wielkości
  • Trochę cukru
  • Jasne piwo, koniecznie niepasteryzowane

Zobacz także

Przygotowanie drożdży

  1. Ziemniaki ugotujcie.
  2. Zblendujcie je w ten sposób, żeby otrzymać gładką papkę.
  3. Do powstałej masy dodajcie łyżeczkę cukru. Wymieszajcie składniki. Do papki dodajcie łyżeczkę piwa. Wymieszajcie dokładnie. 
  4. Masę przełóżcie do słoika lub innego szklanego naczynia. 
  5. Przykryjcie ją ściereczką. 
  6. Odstawcie masę z ziemniaków, piwa i cukru na kilka dni w temperaturze pokojowej. Po tym czasie drożdże będą gotowe.

Innym sposobem na zrobienie drożdży, które nadadzą się do wypieku chleba jest wymieszanie 150 ml piwa niepasteryzowanego z łyżką cukru i łyżką mąki typu 00. Po 12 godzinach mieszanka ma na tyle drożdży, że wyrośnie na niej chleb.

Czytaj także:

 

Komentarze