Masło klarowane to prawie sam tłuszcz, który nadaje się idealnie do smażenia. Wzięło się z terenów Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. Jego produkcja różni się w zależności od regionu, w którym jest wytwarzane.

Masło klarowane w kuchni indyjskiej

Najbardziej znane masło klarowane pochodzi z Indii. W kuchni indyjskiej jest niezastąpionym składnikiem od lat. Hindusi nadają mu nadprzyrodzone moce, nazywając często darem z niebios. Odgrywa znaczącą rolę w życiu mieszkańców Indii, nie tylko pod względem kulinarnym.

Wytwarza się je z krowiego bądź bawolego mleka i dodaje do każdej potrawy, w której niezbędne jest użycie tłuszczu. Masło klarowane znajduje także zastosowanie w medycynie ajurwedyjskiej, tradycyjnej medycynie indyjskiej zapoczątkowanej w XII w p.n.e.

Do czego używać masła klarowanego?

Codzienna dieta nie obejdzie się bez tłuszczy. Ze względu na skład codziennych posiłków bardzo często używa się masła. Można nim smarować kanapki, potem z powodzeniem usmażycie na nim kotlety na obiad, a następnie na jego bazie powstanie pyszne, domowe ciasto.

Zobacz także:

Masło klarowane - właściwości

Obróbka zwykłego masła pozbawia je wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki temu jest ono o wiele zdrowszą alternatywą tradycyjnego masła. Nie ma w swoim składzie laktozy, mogą je zatem spożywać osoby z jej alergiczną nietolerancją.  Zawiera także bardzo cenne pierwiastki i składniki odżywcze.

Można chociażby wymienić witaminy takie jak A, D, E, K oraz witaminy z grupy B. W maśle klarowanym znajduje się też prawdziwe bogactwo minerałów. Mamy na myśli fosfor, miedź, potas, cynk czy wapń. Można go używać do codziennej pielęgnacji oraz masażu spiętych mięśni. 

Tłuszcz w nim zawarty odżywi i nawilży skórę. Dodatkowo możecie je stosować na drobne skaleczenia. Powinno pomóc w szybkim gojeniu się rany. Masło klarowane zastąpi nie jeden, drogeryjny kosmetyk. Można go używać zamiast balsamu do ciała i kremu do rąk. 

Przepis na domowe masło klarowane

Jeśli lubicie w kuchni eksperymentować, czas na samodzielne masło klarowane. Sprawdzi się ono bowiem do wszystkich przepisów, które wymagają użycia tłuszczu. Jego roztopioną wersją też można polewać dania. Dobrze smakuje z orientalnymi przyprawami, takimi jak kurkuma czy curry.

Jak wiadomo, najlepiej wszystko zrobić w swojej kuchni. Do klarowania masła przyda się tylko kostka dobrej jakości, której zawartość tłuszczu wynosi minimum 82%.

Sposób przygotowania

  1. Kostkę masła kroicie na mniejsze kawałki i przekładacie do małego garnuszka.

  2. Następnie podgrzewacie na małym ogniu, aż się roztopi. Nie mieszacie. 

  3. W trakcie gotowania masła na wierzchu będzie się tworzyła białkowa piana, którą delikatnie należy usunąć.

  4. Dobrze sklarowane masło powinno mieć złoty kolor.

  5. Płynne masło należy sklarować, czyli przefiltrować przez gęste sitko wyłożone bibułą. 

  6. Gotowe masło klarowane można przelać do słoika i poczekać, aż wystygnie.

  7. Słoik z masłem klarowanym przechowujecie w lodówce.

  8. Nadaje się do kanapek, wypieków i smażenia!