olej ryżowy właściwości
Adobe Stock
Newsy

Jak rozpoznać zepsuty olej? Zwróćcie uwagę na 1 rzecz. Jest kluczowa

Spożywanie zjełczałego tłuszczu może być groźne dla zdrowia, dlatego sprawdźcie, kiedy pora wyrzucić butelkę z olejem.

W przypadku oleju data trwałości do spożycia jest dość długa, jednak i on w końcu się psuje. Sprawdźcie, jak rozpoznać zepsuty olej.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego olej się psuje?

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie dlaczego olej w ogóle się psuje. Najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowym przechowywaniem oleju. Powinien on znajdować się w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w butelkach z ciemnego szkła. Tym bowiem, co najmocniej wpływa na psucie się oleju, jest wysoka temperatura oraz światło słoneczne – właśnie dlatego oleje najlepszej jakości są pakowane do ciemnych, szklanych butelek.

Ważne też, by po każdym użyciu dokładnie zakręcać butelkę z olejem. Dzięki temu ograniczycie zanieczyszczenia i bakterie, które mogłyby się tam dostać z zewnątrz.

Zobacz także
Jest o wiele gorszy niż cukier i sól. Producenci nagminnie dodają go do potraw

Jest o wiele gorszy niż cukier i sól. Producenci nagminnie dodają go do potraw

Wszyscy sądzą, że ta znana przekąska jest zdrowa. W rzeczywistości jest naszpikowana arszenikiem

Wszyscy sądzą, że ta znana przekąska jest zdrowa. W rzeczywistości jest naszpikowana arszenikiem

Czym jest jełczenie oleju?

W przypadku oleju i innych tłuszczów, takich jak smalec czy masło mówimy o zjawisku „jełczenia”, czyli po prostu psucia się. Jełczenie najczęściej spowodowane jest wspomnianym wyżej złym przechowywaniem, ponieważ zaczynają się wówczas utleniać kwasy tłuszczowe, przez co olej traci swoje właściwości – zarówno zdrowotne, jak i smakowe.

Co się stanie po zjedzeniu zepsutego oleju?

Jednorazowe spożycie zjełczałego oleju nie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ale możecie być pewni, że spowoduje nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym:

  • Biegunkę
  • Mdłości
  • Wymioty
  • Bóle brzucha
  • Złe samopoczucie

Znacznie groźniejsze jest regularne jedzenie zepsutego oleju, ponieważ wtedy w organizmie zachodzi zjawisko zwane stresem oksydacyjnym. Gdy utrzymuje się ono zbyt długo, zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy, miażdżycy i raka.

Jak rozpoznać zepsuty olej?

By ustrzec się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami spożycia zepsutego oleju, warto nauczyć się go rozpoznawać.

Pierwszym, na co powinniście zwrócić uwagę, jest oczywiście data ważności nadrukowana na etykiecie. Jeżeli termin ważności minął, nie wahajcie się i wyrzućcie olej prosto do kosza na śmieci. Co jednak w sytuacji, gdy na butelce nie ma etykiety lub data jest trudna do odczytania?

Wówczas najlepiej jest zdać się na swoje zmysły i powąchać olej. Każdy zjełczały olej, niezależnie od rodzaju, będzie miał bardzo charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach. Będzie się on nieco różnił w zależności od typu oleju, ale różnice polegają jedynie na tym, że woń jest mniej lub bardziej słodka (a czasami gorzka).

Czytaj także:

Czym się różni data ważności od daty przydatności do spożycia? Okazuje się, że to 2 różne rzeczy
AdobeStock
Newsy
Czym się różni data ważności od daty przydatności do spożycia? Okazuje się, że to 2 różne rzeczy
Myśleliście, że to dokładnie to samo? Oj nie, różnica jest ogromna! Zwracajcie na to uwagę!

Wiedzieliście, że data przydatności do spożycia to coś zupełnie innego niż data ważności? Zwracajcie uwagę na to oznaczenie na produktach spożywczych, możecie wyciągnąć z niego cenną informację na temat produktów. Jeśli nie znaliście do tej pory różnicy być może niepotrzebnie wyrzuciliście wiele produktów spożywczych… Nie popełniajcie już więcej tego błędu! Różnica między datą ważności, a data przydatności do spożycia Nie jesteście sami jeśli do tej pory myśleliście, że data przydatności do spożycia to to samo, co data ważności. Sądzi tak wielu konsumentów! Wyjaśniamy podstawową różnicę między tymi dwiema datami. Data przydatności do spożycia – znaczenie Jeśli na danym produkcie spożywczym widnieje napis „data przydatności do spożycia”, producent gwarantuje, że do tej daty nie będzie żadnych zmian w jakości produktu. Dany produkt nie zmieni zawartości witamin, koloru, smaku. Jeśli data zostanie przekroczona, dany produkt może zostać dalej bezpiecznie jedzony . Musicie zaufać sobie i zdecydować, czy chcecie go jeść, ale nie jest to przeciwwskazane. Produkty, na których opakowaniach zobaczycie datę przydatności do spożycia: Kasza Makaron Mąka Czekolada Orzechy Wszystkie przyprawy i sypkie produkty Data ważności produktu – co to znaczy? Datę ważności produktu znajdziecie zazwyczaj na produktach, które szybciej się psują. Często będzie ona oznaczona jako „należy spożyć do”. Raczej nie ryzykujcie i nie jedzcie produktów, które przekroczyły tę datę. Takie produkty to: Jogurty Sery Ryby Mleko Nabiał Twarożki i serki wiejskie Jednodniowe soki Czy można sprzedawać produkty po dacie ważności lub przydatności do spożycia? To też wyróżnia te...

Jak długo można przechowywać otwarty majonez? Lepiej nie przekraczajcie tej daty
AdobeStock
Newsy
Jak długo można przechowywać otwarty majonez? Lepiej nie przekraczajcie tej daty
Nie wiecie jak długo można przechowywać otwarty już majonez? Podpowiemy wam!

W waszej lodówce zalega otwarty majonez i nie wiecie, jak długo możecie go spożywać? Przeczytajcie a wszystko będzie jasne! Jak długo można przechowywać otwarty majonez? Niedokończone słoiczki z białym sosem zalegają więc w niejednej lodówce w polskich domach. Jak długo można je przechowywać? Do takiej odpowiedzi zobligowani są producenci majonezów. Na opakowaniu sosu powinna znaleźć się nie tylko data ważności szczelnie zamkniętego słoiczka, ale też informacja o tym, jak długo można przetrzymywać go w lodówce już po otwarciu. Spójrzcie więc na etykietę majonezu. Zazwyczaj producenci umieszczają na niej wiadomość o tym, że majonez zachowa swoje właściwości smakowe do 2 tygodni po otwarciu. W tym czasie majonez nie powinien wyrządzić szkody osobom go jedzącym, a także nie powinien zmienić swojego smaku, ani też barwy. Jak przechowywać majonez? Ważne jest jednak, by przechowywać go w dobrze zakręconym słoiczku w lodowce, a najlepiej w drzwiczkach lodówki. Data podana przez producenta jest jednak datą orientacyjną. Majonez może zepsuć się wcześniej niż w tym czasie, ale może też zachować świeżość znacznie dłużej. Ważne w tym aspekcie jest odpowiednie z niego korzystanie. Przy sięganiu do słoiczka warto używać zawsze czystej łyżki. Krótko mówiąc, nic nie powinno znaleźć się w słoiczku – drobinki jedzenia lub śliny człowieka przyspieszą psucie się sosu. Dlatego też warto pilnować, by domowe łasuchy nie podjadały bezkarnie majonezu wprost z opakowania. Jak sprawdzić, czy majonez nadaje się do spożycia? Jeżeli macie wątpliwości co do świeżości majonezu, musicie wykonać krótki test złożony z trzech etapów. Po pierwsze sprawdźcie wizualny stan zawartości słoika. Jeżeli majonez nie ma nieapetycznych przebarwień,...

Rosół
Newsy
Rosół ma taki smak? Pod żadnym pozorem go nie jedzcie. Możecie mieć problemy ze zdrowiem 
Wypatrujcie tych oznak! Taki rosół może wam bardzo zaszkodzić!

Rosół to chyba najbardziej klasyczna zupa w Polsce. Podaje się go podczas wielu uroczystości, a także w wielu polskich domach, zwykle je się rosół na niedzielny obiad. Rosół ma naprawdę wielu wielbicieli. Niektórzy chętnie zajadaliby się nim pewnie codziennie. Koniecznie musicie poznać niepokojące zmiany w rosole, które zwiastują, że nie jest już świeży i nie powinniście go jeść! Kiedy zabieracie się za gotowanie rosołu, od razu robicie ogromny gar, który macie zamiar jeść przez kilka dni? To dobrze, rosół może być składnikiem wielu pysznych dań. Pamiętajcie jednak, że ma on ograniczoną przydatność do spożycia. Lepiej zaproście na niedzielny rosół rodzinę lub znajomych, zamiast przechowywać go zbyt długo, bo może okazać się, że rosół będzie nieświeży szybciej niż wam się wydaje! Jak rozpoznać zepsuty rosół? Rosół, który jest wywarem mięsnym i warzywnym, stanowi wręcz idealną pożywkę dla bakterii. Mikroby rozwijają się w rosole bardzo szybko. Musicie używać wszystkich zmysłów, by rozpoznać już pierwsze objawy zepsutego rosołu. Smak nieświeżego rosołu Najlepszym zmysłem do rozpoznania nieświeżego rosołu, będzie zmysł smaku. Niepokojąca jest każda zmiana smaku zupy. Nie jedzcie rosołu, gdy kwaśnieje (nawet lekko!) lub staje się gorzkawy. Może skończyć się to poważnymi problemami żołądkowymi. Bądźcie wyczuleni na wszystkie zmiany smaku rosołu. Wygląd nieświeżego rosołu Rozpoznanie nieświeżego rosołu po wyglądzie, może nie być takie proste. Na pewno znakiem, który powinien wzbudzić wasze podejrzenia, jest jednak pienienie się rosołu. Jeśli podczas podgrzewania wytwarza się w rosole piana, posmakujcie go, bo może nie być już świeży. Jak długo można przechowywać rosół? Rosół najlepiej przechowywać w...

Jaki olej do jakiego dania? Ma ogromny wpływ na smak posiłku!
Adobe Stock
Newsy
Jaki olej do jakiego dania? Ten dodatek ma ogromny wpływ na smak posiłku
Obecnie polskie panie domu najczęściej smażą na oleju rzepakowym lub na maśle. Warto jednak posiadać kilka różnych olejów, które podkreślą smak przygotowywanego akurat dania.

W polskich kuchniach nadal najczęściej smaży się na maśle czy na oleju . W niektórych domach używa się także smalcu, oliwy z oliwek, masła klarowanego czy oleju kokosowego. Wybór najzdrowszego oleju do smażenia  to jedno. Warto jednak także wiedzieć, który w jaki sposób podkreśli smak danej potrawy. Który olej do jakiej potrawy? Olej rzepakowy to najbardziej uniwersalny tłuszcz, który może być wykorzystany zarówno do smażenia, jak i do sosów sałatkowych, Olej lniany ma bardzo charakterystyczny, nieco gorzki smak i nie powinien być serwowany na ciepło, Nierafinowany olej słonecznikowy również powinien być stosowany wyłącznie na zimno, dlatego poleca się go do sałatek: nie smażcie ryb na tym oleju , Olej kokosowy ma konsystencję masła i delikatny aromat oraz smak – jest dość wielofunkcyjny, jednak należy zwrócić uwagę na to, aby był tłoczony… Olej sezamowy ma intensywny aromat i smak, który poleca się zwłaszcza do dań azjatyckich, Oliwa z oliwek sprawdzi się zarówno do stosowania na zimno, jak i do smażenia, jednak na patelnię bardziej nada się oliwa tłoczona na ciepło.  Które oleje są zdrowe? Najzdrowsze tłuszcze to te tłoczone na zimno. Zawierają one najwięcej kwasów omega-3, która obniżają poziom „złego” cholesterolu i chronią przed chorobami sercowo-naczyniowymi.  Wiele olejów poddawanych bardzo wysokiej temperaturze traci swoje cenne składniki odżywcze, a w zamian zaczyna wydzielać te szkodliwe. Warto więc pamiętać, że od rodzaju oleju ważniejszy jest fakt, czy jest on rafinowany, czyli oczyszczony. Tego typu tłuszcze nadają się do smażenia bez ryzyka dla zdrowia. Czytaj także: Przelewacie użyty olej do słoika i smażycie na nim jeszcze raz? Ten błąd może mieć...