Jak rozpoznać zepsuty olej? Zwróćcie uwagę na 1 rzecz. Jest kluczowa
Pixabay
Newsy

Jak rozpoznać zepsuty olej? Zwróćcie uwagę na 1 rzecz. Jest kluczowa

Spożywanie zjełczałego tłuszczu może być groźne dla zdrowia, dlatego sprawdźcie, kiedy pora wyrzucić butelkę z olejem.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 29, 2021

W przypadku oleju data trwałości do spożycia jest dość długa, jednak i on w końcu się psuje. Sprawdźcie, jak rozpoznać zepsuty olej.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Dlaczego olej się psuje?

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie dlaczego olej w ogóle się psuje. Najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowym przechowywaniem oleju. Powinien on znajdować się w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w butelkach z ciemnego szkła. Tym bowiem, co najmocniej wpływa na psucie się oleju, jest wysoka temperatura oraz światło słoneczne – właśnie dlatego oleje najlepszej jakości są pakowane do ciemnych, szklanych butelek.

Ważne też, by po każdym użyciu dokładnie zakręcać butelkę z olejem. Dzięki temu ograniczycie zanieczyszczenia i bakterie, które mogłyby się tam dostać z zewnątrz.

Zobacz także

Czym jest jełczenie oleju?

W przypadku oleju i innych tłuszczów, takich jak smalec czy masło mówimy o zjawisku „jełczenia”, czyli po prostu psucia się. Jełczenie najczęściej spowodowane jest wspomnianym wyżej złym przechowywaniem, ponieważ zaczynają się wówczas utleniać kwasy tłuszczowe, przez co olej traci swoje właściwości – zarówno zdrowotne, jak i smakowe.

Co się stanie po zjedzeniu zepsutego oleju?

Jednorazowe spożycie zjełczałego oleju nie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ale możecie być pewni, że spowoduje nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym:

  • Biegunkę
  • Mdłości
  • Wymioty
  • Bóle brzucha
  • Złe samopoczucie

Znacznie groźniejsze jest regularne jedzenie zepsutego oleju, ponieważ wtedy w organizmie zachodzi zjawisko zwane stresem oksydacyjnym. Gdy utrzymuje się ono zbyt długo, zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy, miażdżycy i raka.

Jak rozpoznać zepsuty olej?

By ustrzec się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami spożycia zepsutego oleju, warto nauczyć się go rozpoznawać.

Pierwszym, na co powinniście zwrócić uwagę, jest oczywiście data ważności nadrukowana na etykiecie. Jeżeli termin ważności minął, nie wahajcie się i wyrzućcie olej prosto do kosza na śmieci. Co jednak w sytuacji, gdy na butelce nie ma etykiety lub data jest trudna do odczytania?

Wówczas najlepiej jest zdać się na swoje zmysły i powąchać olej. Każdy zjełczały olej, niezależnie od rodzaju, będzie miał bardzo charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach. Będzie się on nieco różnił w zależności od typu oleju, ale różnice polegają jedynie na tym, że woń jest mniej lub bardziej słodka (a czasami gorzka).

Czytaj także:

Komentarze