olej ryżowy właściwości
Adobe Stock
Newsy

Jak rozpoznać zepsuty olej? Zwróćcie uwagę na 1 rzecz. Jest kluczowa

Spożywanie zjełczałego tłuszczu może być groźne dla zdrowia, dlatego sprawdźcie, kiedy pora wyrzucić butelkę z olejem.

W przypadku oleju data trwałości do spożycia jest dość długa, jednak i on w końcu się psuje. Sprawdźcie, jak rozpoznać zepsuty olej.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego olej się psuje?

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie dlaczego olej w ogóle się psuje. Najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowym przechowywaniem oleju. Powinien on znajdować się w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w butelkach z ciemnego szkła. Tym bowiem, co najmocniej wpływa na psucie się oleju, jest wysoka temperatura oraz światło słoneczne – właśnie dlatego oleje najlepszej jakości są pakowane do ciemnych, szklanych butelek.

Ważne też, by po każdym użyciu dokładnie zakręcać butelkę z olejem. Dzięki temu ograniczycie zanieczyszczenia i bakterie, które mogłyby się tam dostać z zewnątrz.

Zobacz także
Jest o wiele gorszy niż cukier i sól. Producenci nagminnie dodają go do potraw

Jest o wiele gorszy niż cukier i sól. Producenci nagminnie dodają go do potraw

Wszyscy sądzą, że ta znana przekąska jest zdrowa. W rzeczywistości jest naszpikowana arszenikiem

Wszyscy sądzą, że ta znana przekąska jest zdrowa. W rzeczywistości jest naszpikowana arszenikiem

Czym jest jełczenie oleju?

W przypadku oleju i innych tłuszczów, takich jak smalec czy masło mówimy o zjawisku „jełczenia”, czyli po prostu psucia się. Jełczenie najczęściej spowodowane jest wspomnianym wyżej złym przechowywaniem, ponieważ zaczynają się wówczas utleniać kwasy tłuszczowe, przez co olej traci swoje właściwości – zarówno zdrowotne, jak i smakowe.

Co się stanie po zjedzeniu zepsutego oleju?

Jednorazowe spożycie zjełczałego oleju nie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ale możecie być pewni, że spowoduje nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym:

  • Biegunkę
  • Mdłości
  • Wymioty
  • Bóle brzucha
  • Złe samopoczucie

Znacznie groźniejsze jest regularne jedzenie zepsutego oleju, ponieważ wtedy w organizmie zachodzi zjawisko zwane stresem oksydacyjnym. Gdy utrzymuje się ono zbyt długo, zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy, miażdżycy i raka.

Jak rozpoznać zepsuty olej?

By ustrzec się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami spożycia zepsutego oleju, warto nauczyć się go rozpoznawać.

Pierwszym, na co powinniście zwrócić uwagę, jest oczywiście data ważności nadrukowana na etykiecie. Jeżeli termin ważności minął, nie wahajcie się i wyrzućcie olej prosto do kosza na śmieci. Co jednak w sytuacji, gdy na butelce nie ma etykiety lub data jest trudna do odczytania?

Wówczas najlepiej jest zdać się na swoje zmysły i powąchać olej. Każdy zjełczały olej, niezależnie od rodzaju, będzie miał bardzo charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach. Będzie się on nieco różnił w zależności od typu oleju, ale różnice polegają jedynie na tym, że woń jest mniej lub bardziej słodka (a czasami gorzka).

Czytaj także:

Czym się różni data ważności od daty przydatności do spożycia? Okazuje się, że to 2 różne rzeczy
AdobeStock
Newsy
Czym się różni data ważności od daty przydatności do spożycia? Okazuje się, że to 2 różne rzeczy
Myśleliście, że to dokładnie to samo? Oj nie, różnica jest ogromna! Zwracajcie na to uwagę!

Wiedzieliście, że data przydatności do spożycia to coś zupełnie innego niż data ważności? Zwracajcie uwagę na to oznaczenie na produktach spożywczych, możecie wyciągnąć z niego cenną informację na temat produktów. Jeśli nie znaliście do tej pory różnicy być może niepotrzebnie wyrzuciliście wiele produktów spożywczych… Nie popełniajcie już więcej tego błędu! Różnica między datą ważności, a data przydatności do spożycia Nie jesteście sami jeśli do tej pory myśleliście, że data przydatności do spożycia to to samo, co data ważności. Sądzi tak wielu konsumentów! Wyjaśniamy podstawową różnicę między tymi dwiema datami. Data przydatności do spożycia – znaczenie Jeśli na danym produkcie spożywczym widnieje napis „data przydatności do spożycia”, producent gwarantuje, że do tej daty nie będzie żadnych zmian w jakości produktu. Dany produkt nie zmieni zawartości witamin, koloru, smaku. Jeśli data zostanie przekroczona, dany produkt może zostać dalej bezpiecznie jedzony . Musicie zaufać sobie i zdecydować, czy chcecie go jeść, ale nie jest to przeciwwskazane. Produkty, na których opakowaniach zobaczycie datę przydatności do spożycia: Kasza Makaron Mąka Czekolada Orzechy Wszystkie przyprawy i sypkie produkty Data ważności produktu – co to znaczy? Datę ważności produktu znajdziecie zazwyczaj na produktach, które szybciej się psują. Często będzie ona oznaczona jako „należy spożyć do”. Raczej nie ryzykujcie i nie jedzcie produktów, które przekroczyły tę datę. Takie produkty to: Jogurty Sery Ryby Mleko Nabiał Twarożki i serki wiejskie Jednodniowe soki Czy można sprzedawać produkty po dacie ważności lub przydatności do spożycia? To też wyróżnia te...

Eksperci radzą, żeby nie kupować takich produktów. Polacy robią to masowo
Własne
Newsy
Polacy masowo kupują żywność z kończącym się terminem ważności. Eksperci ostrzegają
W poszukiwaniu oszczędności wielu Polaków sięga po produkty z kończącym się terminem ważności. Czy to aby na pewno zdrowe?

Wielu z nas poszukuje sposobów, by zaoszczędzić. Najwięcej domowych funduszy pochłania jak wiadomo jedzenie. Czy da się na nim jakoś zaoszczędzić? Chcąc to zrobić, wielu Polaków zaczęło sięgać po produkty z kończącym się terminem ważności. Dietetycy z USA kategorycznie jednak przed tym ostrzegają. Dlaczego? Ponieważ część z tych produktów może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia dwóch podstawowych kwestii. Co oznacza termin „należy spożyć do…"? Zauważyliście na opakowaniu napis „należy spożyć do…"? Jest to informacja, w której producent żywności wskazuje termin przydatności do spożycia: dzień, miesiąc, rok. Jeśli ta data minie, jedzenie nie będzie się już nadawało do spożycia, ponieważ straci swoje walory smakowe lub po prostu się zepsuje. Co oznacza, że „najlepiej spożyć przed końcem..."? Sformułowanie „najlepiej spożyć przed końcem..." wskazuje klientowi na datę minimalnej trwałości produktu. Gdy będziemy go prawidłowo przechowywać, nawet do podanego na opakowaniu terminu, nasze jedzenie będzie nadawało się do spożycia (a nawet miesiąc po wskazanym na opakowaniu terminie). Zwykle oznaczenia takie widnieją na takich produktach, jak kawa, herbata czy makaron.  Tych produktów lepiej nie jeść po upływie terminu ważności Istnieje pewna grupa produktów, które po przeterminowaniu mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Chodzi m.in. o produkty mleczne, takie jak np. jogurt a także mięsa, jajka i ryby. Tych produktów z krótkim terminem ważności lepiej unikać: Awokado - nie kupujcie przejrzałych ani tym bardziej nadgniłych owoców, bo mogą wam zaszkodzić. Myte sałaty w opakowaniach. Opakowania z krótkim terminem...

Czy kawa może się zepsuć? Nie pijcie jej, jeśli zauważycie 1 rzecz. To zagrożenie dla zdrowia
AdobeStock
Newsy
Czy kawa może się zepsuć? Nie pijcie jej, jeśli zauważycie 1 rzecz. To zagrożenie dla zdrowia
Jak rozpoznać zepsutą kawę? Lepiej jej nie pijcie!

Większość produktów spożywczych po przekroczeniu daty przydatności do spożycia nadaje się tylko do wyrzucenia. Ale jest pewien haczyk - jedne z nich skonsumowane „po terminie” są groźne dla zdrowia, a inne mogą tylko stracić swój smak, zapach lub mieć nieprzyjemną fakturę. Jak to wygląda w przypadku kawy? Czy kawa może się przeterminować? Niektórzy z was pewnie zastanawiają się, czy to w ogóle możliwe, by kawa się przeterminowała. Jest to jak najbardziej możliwe, choć w przypadku kawy najczęściej dochodzi po prostu do zwietrzenia ziaren - traci ona swój aromat, smak i pobudzające działanie. Dzieje się tak w przypadku kawy ziarnistej, która po długim czasie po prostu będzie niesmaczna. Inaczej jest jednak z kawą mieloną. Specjaliści wręcz odradzają korzystanie z kawy w takiej formie, ponieważ mielona (w przeciwieństwie do ziarnistej) może się zepsuć. Po zmieleniu kawy, można ją przechowywać maksymalnie przez około 2 tygodnie. Później zacznie ona tracić swoje właściwości, a nawet może zacząć stanowić zagrożenie dla zdrowia! Na jej powierzchni może bowiem pojawić się pleśń (za sprawą wilgoci), która jest groźna dla organizmu.  Jak rozpoznać przeterminowaną kawę? Jeśli wasza kawa leży w szafce tak długo, że nie pamiętacie nawet kiedy się tam pojawiła to znak, że warto sprawdzić, czy kawa jeszcze w ogóle nadaje się do spożycia. By to sprawdzić, wystarczy ją powąchać. Jeżeli poczujecie nieprzyjemny, stęchły zapach oznacza to, że w kawie pojawiła się pleśń i produkt trzeba wyrzucić. Natomiast jeżeli czujecie słabo wyczuwalny aromat kawy lub stwierdzicie, że w ogóle nie czuć jej zapachu, kawa najprawdopodobniej zwietrzała. Nie zaszkodzi wam, jeśli się jej napijecie, jednak nie ma sensu tego robić - po zaparzeniu będzie po prostu niesmaczna. Dlaczego kawa się psuje? Czy wiecie, co wpływa na proces...

Jak długo można przechowywać otwarty majonez? Lepiej nie przekraczajcie tej daty
AdobeStock
Newsy
Jak długo można przechowywać otwarty majonez? Lepiej nie przekraczajcie tej daty
Nie wiecie jak długo można przechowywać otwarty już majonez? Podpowiemy wam!

W waszej lodówce zalega otwarty majonez i nie wiecie, jak długo możecie go spożywać? Przeczytajcie a wszystko będzie jasne! Jak długo można przechowywać otwarty majonez? Niedokończone słoiczki z białym sosem zalegają więc w niejednej lodówce w polskich domach. Jak długo można je przechowywać? Do takiej odpowiedzi zobligowani są producenci majonezów. Na opakowaniu sosu powinna znaleźć się nie tylko data ważności szczelnie zamkniętego słoiczka, ale też informacja o tym, jak długo można przetrzymywać go w lodówce już po otwarciu. Spójrzcie więc na etykietę majonezu. Zazwyczaj producenci umieszczają na niej wiadomość o tym, że majonez zachowa swoje właściwości smakowe do 2 tygodni po otwarciu. W tym czasie majonez nie powinien wyrządzić szkody osobom go jedzącym, a także nie powinien zmienić swojego smaku, ani też barwy. Jak przechowywać majonez? Ważne jest jednak, by przechowywać go w dobrze zakręconym słoiczku w lodowce, a najlepiej w drzwiczkach lodówki. Data podana przez producenta jest jednak datą orientacyjną. Majonez może zepsuć się wcześniej niż w tym czasie, ale może też zachować świeżość znacznie dłużej. Ważne w tym aspekcie jest odpowiednie z niego korzystanie. Przy sięganiu do słoiczka warto używać zawsze czystej łyżki. Krótko mówiąc, nic nie powinno znaleźć się w słoiczku – drobinki jedzenia lub śliny człowieka przyspieszą psucie się sosu. Dlatego też warto pilnować, by domowe łasuchy nie podjadały bezkarnie majonezu wprost z opakowania. Jak sprawdzić, czy majonez nadaje się do spożycia? Jeżeli macie wątpliwości co do świeżości majonezu, musicie wykonać krótki test złożony z trzech etapów. Po pierwsze sprawdźcie wizualny stan zawartości słoika. Jeżeli majonez nie ma nieapetycznych przebarwień,...