Jak rozpoznać polski czosnek? To proste. Już nigdy więcej nie kupicie chińskiego
Adobe Stock
Newsy

Jak rozpoznać na targu polski czosnek?  Zwróćcie uwagę na ten szczegół, a nigdy nie kupicie już chińskiego

Właściwości i zalety czosnku są znane od zarania dziejów. Zdrowszy będzie jest oczywiście bardziej naturalny czosnek pochodzenia polskiego. Jak go rozpoznać?

Nie tylko do sosów, kotletów i zup – czosnek powinno się spożywać także w sporych ilościach na surowo. Dlaczego? Odpowiedzią nikogo nie zaskoczymy. Czosnek to znany i lubiany naturalny antybiotyk. Warto jeść go zwłaszcza w okresach szalejących gryp i wirusów.

Z tych wszystkich powodów czosnek znika ze sklepowych półek w szybkim tempie. Ale czy wiecie, co dokładnie kupujecie?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego w polskich sklepach sprzedaje się chiński czosnek?

Nie jest tajemnicą, że w naszym kraju w olbrzymich ilościach sprzedaje się w sklepach czosnek pochodzenia chińskiego. Decyduje o tym przede wszystkim atrakcyjna cena tego zdrowego warzywa, którą oferują eksporterom producenci z Państwa Środka.

Chińczycy zawładnęli rynkiem czosnku. Nie zgadlibyście, ile czosnku produkuje się za wielkim murem. Rocznie w Chinach zbiera się ok. 22 mln ton główek!Jeszcze większy szok wzbudzi inna statystyka. Chińczycy odpowiadają za ok. 80% produkcji czosnku na całym świecie!

Oczywiście, takie liczby biorą się także oczywiście z tego faktu, że Chińczycy to wyjątkowo liczna nacja, która dodatkowo kocha smak i walory czosnku. Niemniej jednak, Azjaci eksportują niezliczone ilości główek czosnku do Europy i całego świata. Polska nie jest wyjątkiem.

Na naszym rynku, czosnek krajowy i czosnek chiński rywalizują o względy konsumenta. Niestety często sklepy wielkopowierzchniowe wykorzystują niewiedzę klientów.

Co oznacza kolor czosnku?

Na ich półkach często nie ma informacji, skąd pochodzi oferowany przez nich czosnek. Warto więc uzbroić się w potrzebną wiedzę, by umieć rozpoznać czosnek osobiście. Nie trzeba nikogo przekonywać, że czosnek polski jest zdecydowanie lepszy i w smaku, i w kontekście walorów zdrowotnych.

Nasze warzywo nie jest skazane na długą podróż, potraktowanie wszelkiego rodzaju konserwantami i pestycydami. Czosnek chiński jest także aż do przesady oczyszczany i „upiększany” przed zakupem – w ten sposób producenci i eksporterzy chcą zachęcić klientów do jego zakupu.

Tymczasem właśnie zbyt „wymuskany” wygląd główek często wskazuje, że właśnie ten czosnek pochodzi z zagranicy. Polski czosnek ma często resztki korzeni, a także lekko różową, czasami fioletową barwę osłonki. Czosnek chiński zazwyczaj jest całkiem biały.

Zobacz także
Macie ochotę na czosnek? To może oznaczać 1 rzecz

Ciągle macie ochotę na czosnek? To może oznaczać 1 rzecz

Jak przechowywać czosnek? Mało kto wpadłby na taki pomysł

Jak przechowywać czosnek? Mało kto wpadłby na taki pomysł

Czy czosnek chiński różni się smakiem od polskiego?

Pozostają jeszcze dwie metody sprawdzania czosnku. Te jednak wykorzystacie dopiero w domu. Czosnek polski ma dużo ostrzejszy i wyraźniejszy smak od swojego chińskiego odpowiednika.

Po drugie czosnek krajowy dzięki temu, że nie zawiera w sobie dużej ilości chemicznych dodatków konserwujących, powinien zakiełkować w doniczce po krótkim czasie.

Oprócz tych wszystkich zabiegów warto zacząć od samych podstaw. Nie bójcie się więc zapytać sprzedawcy o pochodzenie jego produktów. Próbujcie też sprawdzać informacje w sklepach na własną rękę. Czasami informacja o pochodzeniu czosnku znajduje się na pudełku, w którym składowane są główki czosnku.

Ten napój stał się hitem eksportowym Polski. Jego sprzedaż rośnie w rekordowym tempie
AdobeStock
Newsy
Ten napój stał się hitem eksportowym Polski. Jego sprzedaż rośnie w rekordowym tempie
Polska ma kilka hitów eksportowych – głównie alkohol. Pomimo pandemii branża alkoholowa ma powody do radości.

Nie ma co ukrywać, że w Polsce alkohol jest jednym z najchętniej spożywanych napojów. Z jednej strony to powód do zmartwień, ponieważ częste spożywanie alkoholu jest wyniszczające dla organizmu i prowadzi do uzależnienia. Z drugiej jednak powody do radości mają polscy producenci trunków, ponieważ alkohol z Polski cieszy się ogromnym wzięciem za granicą. Wzrost sprzedaży alkoholu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa donosi, że w ostatnim czasie w Polsce eksport alkoholu zwiększył się o 19% w porównaniu z danymi z zeszłego roku, a wartość sprzedanego alkoholu to aż 600 milionów euro! Dużą popularnością cieszy się piwo – wielkość sprzedaży tego trunku wynosi 406,7 mln litrów w porównaniu z 391,8 mln litrów w poprzednim roku. Radości nie kryje dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie, Bartłomiej Morzycki: Od dłuższego czasu obserwujemy rosnący eksport polskiego piwa, który już pięciokrotnie przewyższa import piw do Polski. Pandemia tego trendu nie zakłóciła Morzycki zwrócił uwagę na to, dlaczego pandemia nie wpłynęła na sprzedaż piwa – za granicą piwo importowane z innych krajów sprzedawane jest głównie w sklepach, a nie restauracjach i pubach, które w trakcie pandemii są zamknięte. Hit polskiego eksportu Świetnie radzą sobie także producenci mocnych alkoholi. Według GUSu eksport mocnych trunków zanotował wzrost z 56,6 mln litrów do 69,9 mln. Oczywiście nadal absolutnym hitem jest polska wódka, która sprzedaje się za granicą najlepiej. Jednak polscy producenci alkoholi nie są pełni optymizmu. Choć eksport stale się zwiększa, to jedynie 20% produkowanych w Polsce napojów alkoholowych sprzedaje się za granicę. Ryszard Woronowicz ze Związku Pracodawców...

Pokrójcie w ten sposób czosnek. Tylko tak wykorzystacie w pełni jego zdrowotne właściwości
Flickr
Newsy
Pokrójcie w ten sposób czosnek. Tylko tak wykorzystacie w pełni jego zdrowotne właściwości
Intensywny w smaku, aromatyczny i wyjątkowo zdrowy czosnek dodawany jest do wielu potraw. Często jednak nie wykorzystuje się jego cennych walorów w pełni. Wszystko przez niewłaściwe przygotowanie.

Czosnek to jedno z najpopularniejszych warzyw w polskiej kuchni. Świeży, pieczony, suszony, marynowany. Bez jego mocnego zapachu i smaku, wiele potraw straciłoby swój charakter. Nie każdy jednak wie, jak powinno się go właściwie kroić, a także gotować i smażyć. Dzisiaj zmierzymy się z tym tematem.  Jaki czosnek wybrać w sklepie?  Dobry czosnek to czosnek bez zapachu. Silny aromat, gdy jeszcze nie jest obrany i rozgnieciony, nie świadczy dobrze o jego jakości. Jeśli więc w sklepie czujecie charakterystyczny zapach czosnku to sygnał, że został on uszkodzony, a tym samym może zepsuć się wam po przyniesieniu do domu.  Kupujcie polski czosnek. Nie chodzi tu jedynie o wspieranie lokalnych przedsiębiorców. Czosnek z Chin poddaje się bowiem promieniowaniu i zabezpiecza środkami chemicznymi na czas transportu. Jak rozpoznać krajowy produkt? Czosnek chiński jest przede wszystkim większy od polskiego, a główki i ząbki mają zazwyczaj śnieżnobiałą osnówkę. Czosnek polski poznacie po osnówce w kolorze lekko fioletowym lub różowym.   Jak kroić czosnek, aby wykorzystać jego wartość w pełni?  Bardzo istotną sprawą jest siekanie czosnku. Zazwyczaj jest tak, że im większe kawałki warzyw lub owoców, tym lepiej zachowują one wartości odżywcze. Z czosnkiem jest inaczej.   Powinno się go jak najbardziej rozdrobnić. W trakcie tej czynności aktywowany jest bowiem obecny w czosnku enzym o nazwie allinaza, który przekształca się w allicynę - substancję o antybiotycznych cechach. Dzięki temu czosnek nabiera właściwości przeciwzapalnych i wzmacniających.  Warto również świeżo posiekany czosnek pozostawić na kilkanaście minut. Nie bójcie się, nie straci on przez to wartości, wręcz przeciwnie – zyska. Jego walory zdrowotne zostaną wzmocnione.  Jak długo gotować czosnek,...

20 lipca Biedronka wprowadziła limit na cukier. 10 kg i do domu
Adobe Stock
Newsy
Biedronka wprowadza limity sprzedaży cukru. Wielu przypomni sobie dawne czasy
Kto poszedł wczoraj do Biedronki, być może zauważył przy półkach z cukrem obowiązujące ograniczenie. O ile oczywiście cukier był. Skąd ta decyzja?

O tym, że w Biedronkach brakuje podstawowych towarów spożywczych, wiecie już z wczorajszego naszego artykułu . Jakby tego było mało, sieć wprowadziła limit na cukier – do 10 kg na jednego klienta na paragon.  W Biedronkach brakuje cukru i innych towarów  W niektórych sklepach Biedronki na terenie całej Polski zauważane są braki różnych towarów spożywczych. Braki dotyczą głównie masła, oleju, mleka, jajek, śmietany i cukru. Jeżeli regularnie zaopatrujecie się w Biedronce i chcecie na przykład upiec ciasto, to możecie mieć z tym problem. W związku z wspomnianymi brakami sieć zaczęła uważniej przyglądać się ich przyczynom. Wczoraj ujawniliśmy, że są to głównie problemy logistyczne. Jednak okazuje się, że nie tylko...  Z Biedronek wywozi się hurtowe ilości cukru  Już od jakiegoś czasu mówi się, że nie tylko osoby prywatne kupują w popularnej sieci. Robią to również firmy. Są to m.in. piekarnie, cukiernie czy restauracje. Kupują cukier i inne potrzebne towary po okazyjnych cenach w hurtowych ilościach.  Potwierdził to w rozmowie z portalem o2.pl Marcin Hadaj, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka:  - Na podstawie analizy paragonów można stwierdzić, że nabywcami są przedsiębiorcy, a nie gospodarstwa domowe. To najlepszy dowód atrakcyjności ceny cukru w sieci Biedronka - od 3,49 zł za kg w obecnej ofercie - jednak naszym celem jest zapewnienie jak największej dostępności tego produktu dla wszystkich klientów.  Trudno nie zgodzić się, że cena 3,49 za kg jest ceną atrakcyjną, szczególnie gdy jako firma musicie kupić większą ilość tego produktu. Niemniej takie zakupy pociągają za sobą pewne konsekwencje. Jak poddaje Marcin Hadaj:  - W celu zapewnienia dostępności naszych klientów do jednego z podstawowych...

Używacie kas samoobsługowych? Sklepy zastawiły nowoczesne pułapki na nieuczciwych klientów
Wikipedia Commons
Newsy
Używacie kas samoobsługowych? Sklepy zastawiły nowoczesne pułapki na nieuczciwych klientów
Kasy samoobsługowe przestały już szokować klientów sklepów spożywczych. Złodziei i oszustów nadal jednak nie brakuje.

Kasy samoobsługowe wkroczyły do Polski już na dobre. Wszystko zaczynało się powoli, jeszcze kilka lat temu. Jeszcze przed ok. 2016 rokiem w naszym kraju tego typu miejsc w sklepach spożywczych można było szukać ze świecą. Dlaczego w sklepach jest coraz więcej kas samoobsługowych? W końcu na kasy samoobsługowe zdecydowały się wielkie sieci spożywcze liderujące w naszym kraju. Szlaki przecierała Biedronka, potem tego typu rozwiązania w swoich placówkach zaczął wdrażać Lidl, Kaufland  i inne sklepy. Cały proces został niezwykle mocno przyspieszony przez pandemię koronawirusa, która postawiła do góry nogami cały świat na wiosnę 2020 roku. Strach przed kontaktem z innymi ludźmi i zarażeniem, bezpieczeństwo kasjerów – to wszystko sprawiło, że kasy samoobsługowe stały się nie tylko kaprysem, ale i wręcz koniecznością. W ten sposób takie właśnie kasy spotkać można już w ogromnej ilości Biedronek i innych sklepów. Klienci cenią sobie to rozwiązanie – łatwo ocenić można to po skróceniu kolejek do tradycyjnych kas, w których produkty przechodzą przez ręce ekspedientek i ekspedientów. Jakie są sposoby sklepów na nieuczciwych klientów? Wprowadzenie tego typu innowacji musiało wiązać się z pewnym ryzykiem. I sieci spożywcze były tego ryzyka w zupełności świadome. O co chodzi? Oczywiście o nieuczciwych klientów, kombinatorów i cwaniaków, którzy brak kasjera chcieliby wykorzystać do oszustwa i wyłudzenia. Ryzyko strat jest minimalizowane dzięki systemowi monitoringu kas i specjalnemu systemowi informatycznemu. Kamery kontrolują przebieg przeprowadzania transakcji. Zaawansowana technologia pozwala wyłapywać tego typu „kombinacje” jak na przykład kupowanie sprzętu elektronicznego jako owoców… Ponadto już teraz prowadzone są kolejne prace nad udogodnieniami, które do minimum ograniczą potrzebę kontaktów...