Miód to naturalny produkt spożywczy, który znalazł szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Jego lecznicze właściwości są wykorzystywane od wieków. W starożytności służył jako maść. 

Miód daje siłę, zdrowie i długowieczność

Taki pogląd głosili starożytni Grecy. Kleopatra dbała o swoją urodę, zażywając kąpieli w kozim mleku i miodzie. Stosowano go jako lek, ale także jako produkt do słodzenia oraz wytwarzania napojów alkoholowych. Obecnie wraca się do właściwości miodu pszczelego. I to nie tylko w kosmetyce!

Kaloryczność 100 gramów miodu powala. W jego małej porcji można znaleźć aż 304 kalorii. Jeśli chcecie posłodzić herbatę, wystarczy dodać małą łyżeczkę. Miodem można zastępować cukier. Naturalny miód zawiera bowiem dużo cukrów redukujących, głównie fruktozę i glukozę, w mniejszej ilości sacharozę. 

Miód można być spożywany przez ludzi z cukrzycą. Organizm diabetyków łatwo przyswaja fruktozę. Właściwości miodu hamują też powstawanie próchnicy. Nasze babcie radziły smarować rany miodem. Wiedziały, co robią! Miód wykazuje także właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i odnawiające.

Zobacz także:

Naturalny miód ma szerokie zastosowanie

Prawdziwy miód chroni przed powstaniem pęcherzy i blizn pooparzeniowych. Zwiększa odporność organizmu i chroni układ oddechowy przed rozwojem zakażenia. Zaleca się go w leczeniu kaszlu, chrypki, zapalenia gardła, suchości w gardle, kataru, dreszczy, podwyższonej temperatury i zapalenia zatok.

Jak wybrać właściwy miód?

Oferta handlowa dotycząca miodów jest obszerna i zróżnicowana. Najlepiej sięgać po miody, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Duże i kolorowe słoiki mogą kusić. Wielość opcji może być prawdziwie wyczerpująca. Aby ułatwić wam wybór, podpowiadamy wskazówki do kupna miodu.

Kolor miodu ma znaczenie

Wiele z was sięga po miód, który jest jasne i łatwy do wyciągnięcia ze słoika. Ten rodzaj miodu jest często podgrzewany w wysokich temperaturach (pasteryzowany). Chociaż może to wydawać się ekscytujące, to poważnie uszkadza miód. Wysokie temperatury niszczą enzymy i witaminy występujące w miodzie. Prawdziwy, surowy miód działa odwrotnie. Nie jest ogrzewany ani przetwarzany. Nie da się go utrzymać w stanie gładkim i płynnym. Będzie miał nieidealną konsystencję.

Wybierajcie miody niefiltrowane

Miód naturalnie zawiera witaminy, enzymy i pyłki. Wszystkie znajdziecie jedynie w naturalnym miodzie. Podczas procesu pasteryzacji miód jest często filtrowany, co usuwa z niego to, co najlepsze. Kiedy wybieracie miód niefiltrowany, możecie mieć pewność, że nic co cenne  z niego nie uleciało. W niefiltrowanym miodzie nie znajdziecie też pestycydów, antybiotyków i faszerowania go kukurydzą.

Stawiajcie na miody ze sprawdzonego źródła

Miody znalezione na półkach w sklepie potrafią rozczarować. Jeżeli możecie wybrać te lokalne lub od sprawdzonych pszczelarzy, nie zastanawiajcie się ani chwilę. Za prawdziwy miód trzeba trochę zapłacić.