Już niedługo Polacy ruszą na świąteczne zakupy, by zaopatrzyć się w produkty niezbędne do przyrządzenia tradycyjnych, wigilijnych potraw. Nie może wśród nich zabraknąć oczywiście karpia i innych ryb.

W święta będziemy się zajadać smażonym karpiem, rybą po grecku czy śledziami. Ile domów, tyle wigilijnych tradycji i pomysłów na przyrządzenie ryb na różne sposoby. Ale jak wybrać te najlepsze? Sprawdźcie, na co trzeba zwrócić uwagę. 

Jaki jest zapach świeżej ryby?

Jak zauważa Elżbieta Krajewska z Osady Wodnej Grzegorzewice, świeża ryba zasadniczo nie powinna mieć żadnego zapachu. Mówimy tutaj oczywiście o rybach słodkowodnych.

Zobacz także:

– Zarówno karp, sandacz, okoń, jak i szczupak mogą pachnieć stawem. Po przepłukaniu wodą zapach powinien zniknąć. Tylko miętus ze znanych ryb słodkowodnych ma bardziej intensywny zapach rybny, to naturalne. Filet, który leży 3-4 dni, poznasz także po tym, że mięso jest ciemniejsze, a obrzeża pokryte są białym nalotem. Skóra w różnych odcieniach i blade oczy mogą oznaczać, że ryba jest nieświeża - mówi ekspertka. 

Jakich ryb nie powinno się kupować?

Kolejną, bardzo ważną rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest wygląd i rozmiar. Jeżeli ryba jest przerośnięta, może to oznaczać, że była ona karmiona paszą niskiej jakości, w której znajdują się substancje przyspieszające wzrost ryb:

– Nasze ryby karmimy tylko zbożem. Gotowe pasze, szczególnie te z witaminami i probiotykami, zawierają wypełniacze i związki chemiczne – podkreśla reprezentantka Osady Wodnej Grzegorzewice i dodaje: Ryba powinna rosnąć 2-3 lata, aby osiągnąć odpowiednią wielkość. Ryby karmione zwykłym zbożem nie rosną tak szybko, gdyż nie zawiera ono żadnych przyspieszaczy jak w gotowych produktach. Młoda, a zarazem większa ryba, nie mogła zostać wykarmiona w sposób naturalny - tłumaczy Elżbieta Krajewska.

Po czym poznać świeżą rybę?

Co jeszcze świadczy o tym, czy ryba jest świeża? Sprawdzicie to, zwracając uwagę na poniższe szczegóły:

  • skrzela - nie mogą być pokryte śluzem. Powinny mieć czerwony lub różowy kolor;

  • skóra - w przypadku świeżych ryb jest lśniąca, a łuski ściśle do niej przylegają;

  • mięso - powinno być sprężyste, a po naciśnięciu palcem szybko wracać do pierwotnego kształtu.

Źródło: Materiały prasowe