Jak rozpoznać, czy warzywa i owoce kupowane w sklepach są polskie? Zwróćcie uwagę na te 3 rzeczy
Pixabay
Newsy

Jak rozpoznać, czy warzywa i owoce kupowane w sklepach są polskie? Zwróćcie uwagę na te 3 rzeczy

Zastanawialiście się kiedyś, jak to sprawdzać? Mamy odpowiedź.
Anna Urbańska
kwiecień 11, 2021

Warzywa i owoce to najzdrowsze produkty spożywcze. Szczególnie cenne są te lokalne, które są świeższe, a często też smaczniejsze i bardziej bogate w składniki odżywcze. Globalizacja i otwarcie na zagraniczne rynki powoduje, że często w sklepach ciężko jest dostać prawdziwie polskie produkty. Jak sprawdzić czy warzywa i owoce pochodzą z Polski? Wiemy, na co musicie zwrócić uwagę.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Polskie czy zagraniczne warzywa i owoce – które są lepsze?

Jest wiele powodów dla których moglibyście chcieć wybrać polskie warzywa i owoce zamiast tych zagranicznych. To te najczęstsze:

  • Chęć wspierania lokalnej gospodarki – zwiększanie popytu na polskie produkty, rozwija polskich rolników, sprzedawców i wszystkie ogniwa, które są odpowiedzialne za dostarczenie finalnego produkt do sklepu.
  • Poszukiwanie smaków, które pamiętacie sprzed lat – pewnie macie smaki, które pamiętacie z dzieciństwa. Jabłka prosto z sadu, pomidory wyhodowane przez babcię… Na pewno polskim produktom bliżej do tych smaków niż tym importowanym.
  • Wybieranie najzdrowszych i najświeższych produktów – lokalne warzywa i owoce, są zbierane i trafiają prosto do naszych rąk.

Sam fakt, że produkt powstał w Polsce, nie czyni go automatycznie produktem najlepszej jakości. Wybieranie produktów lokalnych to jednak pewność, że są one świeższe, nie były długo transportowane lub przechowywyane, a dzięki temu, być może zachowane jest w nich więcej witamin i innych zdrowych składników.

Zobacz także

Jak rozpoznać polskie warzywa i owoce? 3 oznaczenia

1. Szukajcie słów: kraj pochodzenia

Każda partia warzyw i owoców, musi mieć informację na temat kraju pochodzenia. Musi być ona udostępniona w widoczny sposób. Przyjrzyjcie się uważnie etykietom warzyw i owoców w supermarketach.

2. "Produkt polski"

Szukajcie znaku „Produkt polski” na opakowaniu. Producenci nie mogą umieszczać go, jeśli coś nie było wyprodukowane w naszym kraju. Nie mają oni jednak obowiązku pokazywania tego znaku, robią to dobrowolnie.

3. Flaga na opakowaniach

Ziemniaki powinny mieć umieszczoną na opakowaniu flagę kraju z którego pochodzą. Dotyczy to nawet tych ziemniaków sprzedawanych luzem! Szukajcie polskiej flagi przy ziemniakach i innych produktach.

Czytaj także:

Komentarze