Jak rozpoznać, czy warzywa i owoce kupowane w sklepach są polskie? Zwróćcie uwagę na te 3 rzeczy
Pixabay
Newsy

Jak rozpoznać, czy warzywa i owoce kupowane w sklepach są polskie? Zwróćcie uwagę na te 3 rzeczy

Zastanawialiście się kiedyś, jak to sprawdzać? Mamy odpowiedź.

Warzywa i owoce to najzdrowsze produkty spożywcze. Szczególnie cenne są te lokalne, które są świeższe, a często też smaczniejsze i bardziej bogate w składniki odżywcze. Globalizacja i otwarcie na zagraniczne rynki powoduje, że często w sklepach ciężko jest dostać prawdziwie polskie produkty. Jak sprawdzić czy warzywa i owoce pochodzą z Polski? Wiemy, na co musicie zwrócić uwagę.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Polskie czy zagraniczne warzywa i owoce – które są lepsze?

Jest wiele powodów dla których moglibyście chcieć wybrać polskie warzywa i owoce zamiast tych zagranicznych. To te najczęstsze:

  • Chęć wspierania lokalnej gospodarki – zwiększanie popytu na polskie produkty, rozwija polskich rolników, sprzedawców i wszystkie ogniwa, które są odpowiedzialne za dostarczenie finalnego produkt do sklepu.
  • Poszukiwanie smaków, które pamiętacie sprzed lat – pewnie macie smaki, które pamiętacie z dzieciństwa. Jabłka prosto z sadu, pomidory wyhodowane przez babcię… Na pewno polskim produktom bliżej do tych smaków niż tym importowanym.
  • Wybieranie najzdrowszych i najświeższych produktów – lokalne warzywa i owoce, są zbierane i trafiają prosto do naszych rąk.

Sam fakt, że produkt powstał w Polsce, nie czyni go automatycznie produktem najlepszej jakości. Wybieranie produktów lokalnych to jednak pewność, że są one świeższe, nie były długo transportowane lub przechowywyane, a dzięki temu, być może zachowane jest w nich więcej witamin i innych zdrowych składników.

Zobacz także
Niskim osobom trudniej schudnąć. Ekspert zdradził co powinny jeść, by się udało

Niskim osobom trudniej schudnąć. Ekspert zdradził, co powinny jeść by się udało

Naczynie żaroodporne zaszło brudem? Zastosujcie tę miksturę a będzie jak nowe

Naczynie żaroodporne zaszło brudem? Zastosujcie tę miksturę a będzie jak nowe

Jak rozpoznać polskie warzywa i owoce? 3 oznaczenia

1. Szukajcie słów: kraj pochodzenia

Każda partia warzyw i owoców, musi mieć informację na temat kraju pochodzenia. Musi być ona udostępniona w widoczny sposób. Przyjrzyjcie się uważnie etykietom warzyw i owoców w supermarketach.

2. "Produkt polski"

Szukajcie znaku „Produkt polski” na opakowaniu. Producenci nie mogą umieszczać go, jeśli coś nie było wyprodukowane w naszym kraju. Nie mają oni jednak obowiązku pokazywania tego znaku, robią to dobrowolnie.

3. Flaga na opakowaniach

Ziemniaki powinny mieć umieszczoną na opakowaniu flagę kraju z którego pochodzą. Dotyczy to nawet tych ziemniaków sprzedawanych luzem! Szukajcie polskiej flagi przy ziemniakach i innych produktach.

Czytaj także:

Czy wiecie, skąd pochodzą produkty, które kupujecie w sklepie? Można to łatwo sprawdzić
AdobeStock
Newsy
Czy wiecie, skąd pochodzą produkty, które kupujecie w sklepie? Można to łatwo sprawdzić
Upewniacie się przed zakupem, czy wybrane przez was produkty pochodzą z Polski? Dowiedzcie się, jak to sprawdzić.

Sprawdzacie podczas zakupów spożywczych kraj pochodzenia produktów, które kupujecie? Okazuje się, że kwestia ta jest bardzo istotna dla ponad 60 procent Polaków! Agencja UCE RESEARCH przeprowadziła dla Grupy BLIX badanie, które miało sprawdzić czy Polacy przykładają wagę do tego, z jakiego kraju pochodzą produkty spożywczo-przemysłowe, które trafiają do ich koszyków. Polski znaczy lepszy? Z badania wynika, że ponad 60 procent respondentów sprawdza kraj pochodzenia kupowanych produktów . Dla nieco ponad 30 procent kwestia ta nie ma żadnego znaczenia. Osoby, które starają się kupować głównie polskie produkty, kierują się często jakością . Utarło się bowiem, że produkty produkowane w Polsce są zdrowsze: Obecnie jednym z mocniejszych impulsów do zakupu danego produktu jest informacja, czy pochodzi on z Polski. Większość klientów utożsamia towar naszego pochodzenia z wyższą jakością. Co więcej, Polacy, mając do wyboru rodzimy artykuł i wyprodukowany w innym kraju, z reguły uważają ten pierwszy za bardziej naturalny i zdrowy, czyli zawierający mniej sztucznych dodatków – powiedział Arkadiusz Paprzycki z aplikacji Zdrowe Zakupy. Jak sprawdzić kraj pochodzenia produktu? Najprostszym sposobem sprawdzenia kraju, z którego pochodzi dany produkt, jest odczytanie jego kodu kreskowego. Pierwsze trzy cyfry każdego kodu oznaczają kraj, w którym produkt został wyprodukowany. Prefiks dla Polski to 590. Nie zawsze jednak nr kodu kreskowego świadczą o tym, że produkt rzeczywiście pochodzi z danego kraju! Nadany prefiks oznacza także kraj pochodzenia dystrybutora, dlatego produkty wytwarzane specjalnie dla sieci sklepów, takich jak Biedronka czy Lidl, mają kod kreskowy zaczynający się od 590, choć mogą być produkowane w zupełnie innym kraju. Prefiks...

Wysoki rachunek przy kasie? Róbcie tak, aby nie przepłacać
AdobeStock
Newsy
Wysoki rachunek przy kasie? Róbcie tak, aby nie przepłacać
Z przerażeniem patrzycie ostatnio na paragony za zakupy? Dowiedzcie się jak kupować, by zaoszczędzić!

Ostatnio ceny w sklepach zdecydowanie nie powodują uśmiechu na twarzach większości Polaków. Owoce i warzywa kosztują sporo, rosną także ceny innych produktów. By ograniczyć wypływanie pieniędzy z domowego budżetu, warto nauczyć się tak robić zakupy, by oszczędzić jak najwięcej. Kupujcie zawsze na wagę W większych supermarketach można kupić na wagę nie tylko owoce, warzywa, mięso czy sery, ale także ciastka, cukierki, makaron, a nawet płatki śniadaniowe ! Kupując takie produkty w gotowych opakowaniach znacznie przepłacacie. Gdy kupujecie na wagę, nie tylko kontrolujecie ilość jedzenia, ale także jego cenę. Sprzedawane luzem produkty są bowiem znacznie tańsze od tych znajdujących się w firmowym opakowaniu. Nie wybierajcie dużego kosza Wielkie wózki na zakupy nie mają być tylko praktyczne. Jedną z ich funkcji jest zachęcenie was do zrobienia jak największych zakupów. W końcu skoro w wózku jest jeszcze dużo miejsca, to trzeba coś do niego dołożyć! Nie dajcie się nabrać na takie sztuczki i korzystajcie z mniejszych wózków, a duże wybierajcie wówczas, gdy planujecie naprawdę duże zakupy. Zjedzcie coś przed wyjściem do sklepu Nie ma nic gorszego niż wybranie się na zakupy z pustym żołądkiem! Gdy jesteście głodni i wejdziecie do sklepu pełnego smakowitości, to bardzo trudno jest się oprzeć przed wykupieniem połowy asortymentu. Starajcie się robić zakupy po posiłku – wówczas wyjdziecie ze sklepu tylko z tym, czego naprawdę potrzebujecie. Nie dość, że sporo zaoszczędzicie, to postępując w ten sposób przeciwdziałacie marnowaniu żywności. Nie kupujcie przed świętami Gorączka zakupów przed dniami wolnymi od pracy sprawia, że większość osób kupuje o wiele więcej jedzenia, niż potrzeba. Wystarczy zamknąć sklepy w całym kraju na dwa dni, by ludzie...

Największe sieci handlowe biją się o tych dostawców. Wcale nie chodzi o najniższą cenę
AdobeStock
Newsy
Największe sieci handlowe biją się o tych dostawców. Wcale nie chodzi o najniższą cenę
Lidl, Biedronka i Kaufland – wszystkie te sieci starają się o szczególną grupę dostawców produktów do sklepów.

Konsumenci wybierając produkty w sklepach nie kierują się tylko ceną , ale również jakością. Wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na ich kraj pochodzenia. Doskonale wiedzą o tym sieci handlowe, które konkurują o dostawców produktów lokalnych! Produkty regionalne w Kauflandzie Kaufland jako jeden z pierwszych wprowadził do swojej oferty produkty regionalne. To rozwiązanie jest bardzo popularne w Niemczech, gdzie ludzie chcą kupić w supermarkecie produkty typowe dla swojego regionu. Obecnie to samo rozwiązanie jest wprowadzane w Polsce i teraz w Kauflandzie dostępne są aż 4 tysiące produktów pochodzących od lokalnych dostawców. Sieć jest cały czas otwarta na współpracę i zachęca producentów żywności do składania ofert: Aby ułatwić nawiązanie kontaktu regionalnym producentom z naszą siecią, uruchomiliśmy specjalną platformę internetową "Regionalny Kaufland", dzięki której można w prosty sposób zgłaszać swoje produkty, a po pozytywnej weryfikacji wprowadzić je na półki naszych sklepów - powiedziała Maja Szewczyk, dyrektor działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska. Dalej dyrektor wymienia wymagania, jakie sieć Kaufland stawia lokalnym producentom: Jednym z warunków nawiązania współpracy jest odpowiednia zdolność produkcyjna, która pozwala pokryć zapotrzebowanie konsumentów na dany produkt. Po stronie dostawcy leży również transport towaru do naszych centrów dystrybucyjnych. Kluczowe znaczenie przy wyborze producenta ma również jakość dostarczanego towaru. Wspólnie z naszymi dostawcami dbamy o to, aby produkcja nie tylko przebiegała w sposób bezpieczny dla konsumentów, ale także dla środowiska. Od dostawców owoców i warzyw oczekujemy m.in. stosowania naszych wewnętrznych zasad...

Oszuści przyłapani na gorącym uczynku. Sprowadzali te owoce z zagranicy i sprzedawali jako polskie
AdobeStock
Newsy
Oszuści przyłapani na gorącym uczynku. Sprowadzali te owoce z zagranicy i sprzedawali jako polskie
Bądźcie czujni przy kupowaniu owoców. Niektórzy handlarze wprowadzają klientów w błąd.

Bezczelność nie zna granic. I to dosłownie! Portal sadyogrody.pl opisał sytuację, jaka miała miejsce na jednym z rynków hurtowych owoców i warzyw. Okazało się, że pewien sprzedawca oferował sprowadzane z zagranicy owoce jako polskie. „Oszukane” morele Oburzające praktyki zostały opisane na portalu sadyogrody.pl. Sprzedawane na jednym z hurtowych rynków morele wcale nie pochodzą z Polski, choć ich sprzedawcy twierdzą, że to produkt krajowy! Co więcej, sprzedają je w cenie 180 zł za skrzynkę o wadze 18 kilogramów. Czytelnik, który był świadkiem tej sytuacji twierdzi, że na własne oczy widział, jak handlarz przesypuje owoce do skrzynek Przykład z morelami nie jest wyjątkiem https://t.co/uCFq8I4BAt — Money.pl (@Money_pl) July 26, 2021 A w tym roku niestety nie ma co liczyć na tanie morele . Przez wiosenne przymrozki plantacje bardzo ucierpiały i tegoroczne zbiory wynoszą zaledwie 20-30% tych z zeszłego roku. W takiej sytuacji oczywiste jest importowanie owoców z zagranicy, jednak oszukiwanie jest absolutnie niedozwolone! Chodzi oczywiście przede wszystkim o szacunek dla konsumentów, którym zależy na kupowaniu produktów pochodzących z Polski. Celowe wprowadzanie ich w błąd jest wysoce nieetyczne. Podrabiane owoce i warzywa O oszustwach przy sprzedaży owoców i warzyw mówi Michał Kołodziejczak z AgroUnii . W rozmowie z portalem money.pl przyznał, że niestety taka praktyka nie jest nowa i zdarza się na rynkach hurtowych: Niestety, łatwo jest pojechać na rynek hurtowy i zobaczyć, jak ziemniaki czy ogórki z Rumunii są sprzedawane jako polskie albo nie mają żadnych oznaczeń. Potem klient myśli w sklepie, że wspiera polskie rolnictwo Przy okazji Kołodziejczak krytykuje rząd zwracając uwagę na to, że nikt nie wyciąga konsekwencji wobec nieuczciwych...