Jak równomiernie podgrzać jedzenie w mikrofali? Ułóżcie je w ten kształt a będzie idealne
Adobe Stock
Newsy

Jak równomiernie podgrzać jedzenie w mikrofali? Ułóżcie je w ten kształt a będzie idealne

Zastanawialiście się dlaczego mikrofalówka nie odgrzewa waszych posiłków równomiernie? Wszystko to dzieje się za sprawą nieodpowiedniego ułożenia jedzenia na talerzu.
Hubert Rój
kwiecień 16, 2021

Odgrzewanie jedzenia w mikrofalówce to dla wielu loteria. Czasami za zimne na dole, czasami zbyt gorące po bokach – dzisiaj podpowiemy wam, jak uniknąć takich wpadek.

Niezależnie od tego czy podgrzewacie kotleta schabowego z ziemniakami, czy też talerz spaghetti bolognese, podczas odgrzewania jedzenia należy stosować się do tych samych wytycznych. W przeciwnym wypadku może okazać się, że nawet po paru minutach odgrzewania, wasz „schaboszczak” będzie ciepły tylko z jednej strony, a ziemniaki będą wciąż zimne jak lód!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego nie można podgrzewać w mikrofalówce plastikowych naczyń i folii?

Niektórzy próbują eksperymentów z przykrywaniem talerza z jedzeniem folią aluminiową czy też plastikową pokrywką.

Tego typu praktyki musimy wam stanowczo odradzić. Podgrzewanie do wysokich temperatur plastiku i innych tworzyw sztucznych może być groźne dla zdrowia.

Wszystko za sprawą mikrocząsteczek plastiku, które mogą wyodrębnić się z naczynia lub folii w czasie nagrzewania i przeniknąć do pożywienia.

Zobacz także

Jak równomiernie podgrzać jedzenie w mikrofalówce?

Zamiast tego, postępujcie z jedzeniem w następujący sposób.

  1. Przygotujcie porcję jedzenia do odgrzania – nie polecamy odgrzewania jedzenia w mikrofalówce od razu dla całej rodziny – duże ilości pożywienia nie odgrzeją się równomiernie w żaden sposób.
  2. Przygotujcie sporych rozmiarów płaski talerz i wyłóżcie na jego powierzchni jedzenie.
  3. Przestrzeń pośrodku talerza powinna pozostać pusta.
  4. Jedzenie powinno przypominać na talerzu coś w rodzaju pierścienia.
  5. Dzięki temu patentowi, ciepło podczas nagrzewania jedzenia mikrofalami będzie rozprowadzało się równomiernie po całym daniu.
  6. Wstawcie jedzenie do mikrofalówki na ok. 3-4 minuty na dużej mocy kuchenki. Czas grzania zależy od tego, jaki posiłek odgrzewacie i jak dużo nałożyliście go na talerz

Czytaj także:

Komentarze