Jeśli lubicie schabowe wiecie, że ich przyrządzanie zależy od regionu. Innego schabowego zjecie na Podlasiu, a jeszcze inny kotlet dostaniecie na Lubelszczyźnie.

Historia panierowanego schabowego

Trop początków schabowego prowadzi do Włoch. Dokument pochodzący z XII wieku świadczy o tym, że w Mediolanie już wtedy podawano w bazylice kotlety cielęce. Kolejno z Mediolanu schabowy przeniósł się do Wiednia i doczekał się nazwy „Wiener Schnitzel”. Właśnie we Wiedniu cielęcinę zastąpiono wieprzowiną. Tak narodził się klasyczny schabowy, którego znacie współcześnie. 

W polskich zapiskach, w tym w książkach kucharskich, schabowy pojawił się pod koniec XIX wieku. Już wtedy radzono, żeby schab kupować wyłącznie u rzeźnika, który zna się na mięsie. Może wam np. podpowiedzieć, że połowa schabu, ta od głowy - jest miękka i z niej wyjdzie najbardziej soczysty schabowy. 

Ta od ogona - nadaje się na pieczeń. Jeśli jest taka możliwość, poproście o pocięcie schabu z kostką. Wasz schabowy będzie bardziej chrupiący! Mięso na schabowe należy rozbijać z wyczuciem. Finalnie powinno być cienkie, najlepiej cieńsze niż sama panierka. Z przyprawami można eksperymentować, jednak najczęściej stosowanym zestawem jest sól i grubo mielony pieprz. 

Zobacz także:

Schabowy po podlasku

Jeżeli lubicie kulinarne eksperymenty, wybierzcie przepis rodem z Podlasia. Wykorzystuje jeden składnik, który być może nie przychodzi od razu do głowy. Gospodynie z Podlasia nie mają sobie równych - połączyły schabowy z popularną spożywczo przyprawą. Chodzi o imbir! Ten zdrowy korzeń to nie tylko nietypowy dodatek do dań i naparów, to także środek wspomagający leczenie bólu mięśni i stawów.

Imbir rozgrzewa, leczy i działa na infekcje wirusowe. A jak smakuje ze schabowym? Palce lizać!

Składniki:

  • 1 kg schabu

  • 10 dag kiełbasy

  • 2 sztuki cebuli

  • sól

  • pieprz

  • imbir

  • 2 jajka

  • 1 szklanka bułki tartej

  • smalec do smażenia

Sposób przygotowania

  1. Schab należy wytrybować z kości lub wziąć schab bez kości, posolić go i oprószyć pieprzem.

  2. Następnie kroicie mięso na kawałki i rozbijacie kuchennym tłuczkiem na kotlety. 

  3. Na każdym z nich kładziecie kawałek kiełbasy bez skórki, plasterek cebuli i całość posypujecie lekko imbirem. 

  4. Ze schabu należy zawijać kotlety w ruloniki i spinacie je wykałaczką. 

  5. Panierujecie gotowe rulony w rozmąconym jajku, w tartej bułce i smażycie z każdej strony na rozgrzanym smalcu.

  6. Po kilki minutach powinny być chrupiące i przepyszne!