Choć kopytka należą do ulubionych dań dzieci, bo są miękkimi, puszystymi kluskami, dorośli też je kochają! To banalnie prosty, szybki, tani, a na dodatek zdrowy posiłek, który można jeść bez końca. Wystarczy polać masełkiem i posypać cukrem lub dodawać do nich najróżniejsze sosy.

Są doskonałe z każdym sosem mięsnym. Zarówno z sosem pieczeniowym, jak i tym, podanym z bitkami duszonymi z cebulką. Świetnie smakują z sosami grzybowymi, a także śmietanowymi. Kopytka podane z sosem pomidorowym smakują dokładnie jak włoskie gnocci. Bo tak jak włoski przysmak, są kluskami ziemniaczano — mącznymi.

Zdradzamy sekret na idealne ciasto na kopytka

Ten rodzaj ziemniaczanych klusek znany jest od wieków w różnych częściach świata. Wcześniej wspomnieliśmy o włoskich gnocchi, Węgrzy gotują swoje ziemniaczane nokedli, a Czesi – haluszki. Nasze kopytka wywodzące się z Wielkopolski, zwane są też szagówkami. Wszystkie regionalne przepisy łączą składniki: są to ugotowane ziemniaki, mąka i jajka.

Jeśli chcecie ugotować idealne, puszyste i najsmaczniejsze kopytka, wykorzystaj ten trik. Po ugotowaniu ziemniaków nie wystarczy ich odlać. Samo odlewanie czy nawet odsączenie na durszlaku, czy sicie, nie pozbawi ich całej wody. Żeby to się stało, należy ziemniaki odparować. Jak to zrobić, pokazujemy w przepisie.

Zobacz także:

Przepis na kopytka

Składniki

  • 1 kilogram ziemniaków
  • 500 gramów mąki pszennej
  • 50 gramów mąki ziemniaczanej
  • 2 jajka
  • Sól

Przygotowanie:

  1. W dużym garnku zagotujcie wodę z dodatkiem soli. Ziemniaki obierzcie, w zależności od wielkości przekrójcie na połówki lub ćwiartki i wrzućcie do gotującej się wody i gotujcie około 20 minut.
  2. Dokładnie odcedźcie ziemniaki z wody, a następnie ponownie umieśćcie garnek na ogniu i odparujcie. Inaczej mówiąc, podgrzewajcie ziemniaki w suchym garnku, dzięki czemu odparuje z nich resztka wody i będą w ten sposób smaczniejsze.
  3. Odparowane ziemniaki rozbijcie tłuczkiem do ziemniaków, a następnie dodajcie oba rodzaje mąki i jajka. Całość delikatnie wymieszajcie dłońmi i wyróbcie elastyczne ciasto.
  4. Przenieście ciasto na stolnicę, lub czysty kuchenny blat oprószony mąką. Z ciasta oderwijcie porcję, uformujcie gruby wałek i spłaszczcie go dłonią. Z wałka odcinajcie równe kluski o szerokości ok. 2 cm.
  5. Zagotujcie wodę, osólcie ją i wrzucajcie porcjami kluski do wrzątku. Gdy woda ponownie się zagotuje, a kluski wypłyną na powierzchnię, gotujcie jeszcze 2 minuty, po czym wyjmijcie przy pomocy łyżki cedzakowej na durszlak, żeby do końca ociekły z wody.

Źródło: Newsweek.pl