Jajka są najtańszym i najlepszym źródłem białka. Z tego powodu jadamy je chętnie od tysięcy lat, na całym świecie. Jednak współczesne normy żywieniowe zwracają uwagę nie tylko na wartości odżywcze jajek, ale także na ich niekorzystny wpływ na zdrowie, szczególnie przy nadużywaniu tego pokarmu, zalecają spożywanie nie więcej niż 2 jajek tygodniowo.

Niezależnie od tego czy jadacie jajka i czy stosujecie się do zaleceń niejedzenia zbyt dużej ich ilości, nie warto wyrzucać skorupek po rozbiciu jajek. Są zbyt wartościowe, żeby trafiły po prostu do śmieci.

Wartości prozdrowotne skorupek jajek

Skorupka jajka jest zbudowana z węglanu wapnia. To substancja utrzymująca zdrowie naszych kości. Jednak skorupka na całej powierzchni nie jest jednolita, składa się z warstw, a każda z nich ma nieco inny skład.

  • Pierwsza warstwa, najtwardsza, niemal w całości (w 95-97%) składa się właśnie z węglanu wapnia
  • Dwie inne – membrany, zbudowane są z białek. Są jednocześnie mocne i elastyczne, to dzięki jednemu z białek, jakie je tworzą – keratynie

Skorupki nie tylko są doskonałym źródłem wapnia, które jest przyswajalne w 90%. Poza wapniem zawierają miedź, żelazo, fluor, mangan, cynk i krzem. To minerały bardzo cenne dla człowieka.

Zobacz także:

Jedna skorupka ze średniej wielkości jajka, może wam dostarczyć dwa razy więcej wapnia niż dzienna dawna zalecana dla osoby dorosłej.

Jak przygotować suplement ze skorupek jajek?

Skorupki jajek są wartościową, ale też chorobotwórczą częścią jajka. Jej funkcją jest ochrona jajka przed zagrożeniami występującymi na zewnątrz. Skorupka zatrzymuje bakterie i inne drobnoustroje, nie dopuszcza ich do wnętrza jajka.

Jednak bakterie, z najczęściej występującą, niebezpieczną Salmonellą, osiadają na niej i już na niej zostają. Dlatego używając skorupek jajek, trzeba pamiętać, że przede wszystkim warto kupować jajka z pewnych źródeł i pewnych hodowli, a także, że nawet takie należy dokładnie umyć, a następnie poddać obróbcie termicznej, żeby usunąć z niej zanieczyszczenia i bakterie.

2 rodzaje suplementów ze skorupek jaj

  1. Jajka przed rozbiciem dokładnie umyjcie w bieżącej wodzie. Skorupki zalejcie wrzątkiem i dopiero wtedy rozgniećcie.
  2. Jajka przed rozbiciem dokładnie umyjcie w bieżącej wodzie. Czyste skorupki pieczcie w temperaturze 150 st. Celsjusza przez 8 minut, a po ostudzeniu zmielcie na drobny proszek.

Do proszku wapniowego ze skorupek możecie dodać miód, cytrynę i wodę, a następnie spożywać go w formie napoju. Możecie także łyżeczkę proszku dodać do soków czy koktajli.

Jak używać skorupek jajek i na co pomagają?

Zalecana dawka proszku wapniowego to 1 do 2 łyżeczek dziennie. Suplementując taki proszek wpłyniecie na zwiększenie gęstości kości, poprawę stanu skóry, zębów i włosów.

Suplement powinny spożywać szczególnie osoby mające niedobory wapnia. Preparat ze skorupek jaj możecie stosować także na:

  • Osteoporozę. To proces utraty tkanki kostnej, który zaczyna się już około 30 roku życia. Nie powoduje widocznych dolegliwości, aż do momentu, gdy zaczynamy obserwować łatwiejsze łamanie się kości. Przyjmowanie suplementu ze skorupek jaj pozwala opóźnić rozwój osteoporozy i chronić przed urazami kończącymi się bolesną łamliwością kości
  • Nawracające infekcje. W dolegliwościach związanych z często powracającymi przeziębieniami skorupki są pomocne, ponieważ działają oczyszczająco na krwiobieg i wspomagająco na układ odpornościowy
  • Bóle reumatyczne. Skorupka jajka zawiera chondroitynę oraz glukozaminę, które wpływają na prawidłowe działanie chrząstki stawowej. Ze skorupek możecie zrobić roztwór, który łagodzi nie tylko bóle reumatyczne, ale też podrażnienia po ugryzieniach owadów. W tym celu połączcie 1 łyżeczkę proszku skorupki z 2 łyżeczkami octu jabłkowego. Powstałym roztworem smarujcie obolałe miejsca
  • Nadwaga i odchudzanie. Dzięki temu, ze wapń ogranicza wchłanianie tłuszczu, suplement wapniowy ze skorupek jaj może wspomagać proces odchudzania i przyspieszyć widoczne efekty

Źródło: zdrowie.radiozet.pl, medonet.pl