Jak przedłużyć świeżość tulipanów? Wsypcie trochę tego kuchennego produktu
Flickr
Newsy

Jak przedłużyć świeżość tulipanów? Wsypcie trochę tego kuchennego produktu

Wiosna to czas tulipanów. To właśnie w marcu, kwietniu i w maju te kwiaty królują w kwiaciarniach i na straganach. Jak przedłużyć ich żywot w wazonie?

Mówi się, że Holandia to Kraj Tulipanów. Mieszkańcy tego kraju na punkcie kolorowych ciętych kwiatów od wieków mają prawdziwego hopla.

W XVI wieku, niedługo po sprowadzeniu tulipanów do Europy Zachodniej, Holendrzy wpadli w prawdziwą tulipomanię.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak wyglądały początki tulipanów w Europie?

Ceny najpiękniejszych kwiatów poszybowały do niebotycznych wysokości. Podobno w Amsterdamie w pewnym momencie za niektóre pojedyncze cebulki można było wykupić całą kamienicę na nienajgorszej ulicy.

Spekulacja na rynku tulipanów i sztuczne zawyżanie ich cen doprowadziły do powstania tak zwanej bańki spekulacyjnej. W rezultacie wielu bogatych dotąd holenderskich kupców, którzy odważnie weszli na rynek kwiaciarski, szybko popadło w zupełną finansową ruinę.

Mimo tych traumatycznych historii Holendrzy kochają tulipany do dziś. To właśnie w Niderlandach powstała spora część z aż ponad 15 tys. odmian tego kwiatu na świecie.

Taka liczba może robić wrażenie. Nic więc w tym dziwnego, że to właśnie tulipany są najczęściej uprawianą rośliną ozdobną na świecie.

Najpopularniejsze w handlu są tzw. tulipany cięte. A więc te, które panowie tak chętnie wręczają swoim paniom i te, których piękne barwy ocieplają wnętrza naszych domów i mieszkań.

Jak odżywić i wzmocnić tulipany i inne kwiaty cięte w domu?

Na pewno widzieliście nieraz w kwiaciarniach i na stoiskach kwiatowych specjalne odżywki do przedłużania żywotności kwiatów stojących w wodzie.

Zamknięte w małe paczuszki odżywki są jednak zbędne. Możecie odżywić swoje kwiatki we własnym zakresie za pomocą produktów, które macie w domu.

Tulipany nie zwiędną tak szybko, jak byście się spodziewali, jeśli dodacie do wazonika z wodą i z kwiatami nieco cukru. Wystarczy jedna łyżka.

Zobacz także
Jak uratować starą marchewkę? Ten trik jest hitem i przyda się każdej gospodyni domowej

Jak uratować starą marchewkę? Ten trik jest hitem i przyda się każdej gospodyni domowej

Jak szybko usunąć zaschnięty tłuszcz z garnków? Przydadzą się fusy z kawy

Jak szybko usunąć zaschnięty tłuszcz z garnków? Przydadzą się fusy z kawy

Ponadto warto pamiętać o tym, by przed włożeniem kwiatów do wazonu podciąć łodygę pod kątem. W ten sposób powierzchnia wchłaniania składników odżywczych i wody będzie większa.

Oprócz tego nie zapomnijcie także o regularnym usuwaniu zeschniętych liści, które obciążają kwiaty stojące w wazonie.

Mamy dla was jeszcze jedną nietypową poradę, która pomoże wam w przedłużeniu życia tulipanów. Chodzi o wrzucenie do wazonu miedzianej monety.

Ten prosty trik pozwoli wam na uniknięcie namnażania się pleśni i niepotrzebnych bakterii, które mogą przyspieszyć więdnięcie rośliny.

Czytaj także:

Jak przedłużyć świeżość ciętych tulipanów? Wsypcie do wazonu pół łyżeczki tej przyprawy
AdobeStock
Newsy
Jak przedłużyć świeżość ciętych tulipanów? Wsypcie do wazonu pół łyżeczki tej przyprawy
Kupiliście bukiet tulipanów i chcecie, jak najdłużej zachować ich świeżość? Koniecznie wykorzystajcie któryś z tych prostych trików.

Tulipany to kwiaty, które nieodłącznie kojarzą nam się z wiosną. Są nie tylko tanie, ale też bardzo piękne i występują w wielu różnych odmianach. Co zrobić, żeby tulipany jak najdłużej wyglądały pięknie w wazonie i były ozdobą naszego domu? Oto garść praktycznych porad. Jak przedłużyć świeżość ciętych tulipanów? Gdy tulipany są odpowiednio pielęgnowane, mogą pozostać świeże w wazonie z wodą nawet przez siedem do dziesięciu dni. Co można zrobić, żeby przedłużyć ich trwałość? Przed włożeniem do wazonu warto obciąć końcówki łodyg. Cukier. Wsypcie do wazonu pół łyżeczki cukru, który zadziała na kwiaty jak odżywka. Wódka. Możecie przedłużyć świeżość swoich kwiatów, dodając do wazonu kieliszek wódki. Grosik. Wrzućcie miedzianą monetę na dno wazonu z wodą, a zahamuje ona rozwój bakterii oraz pleśni. Wybielacz. Podobne działanie uzyskacie dodając do wody dwie krople wybielacza do ubrań. Ocet jabłkowy, aspiryna i soda oczyszczona, także wam pomogą w uzyskaniu tego samego efektu Dlaczego cukier pomaga wydłużyć żywotność kwiatów ciętych? Kwiat wciąż jest połączony z rośliną i korzysta z cukrów wytwarzanych przez liście rośliny w procesie fotosyntezy. Po wycięciu kwiatu z rośliny, liczba liści dostarczających pokarm jest znacznie ograniczona. Aby zrekompensować tę stratę, do wody, w której umieszczone są łodygi kwiatowe, dodaje się sacharozę, czyli cukier, aby przedłużyć żywotność i zapewnić ciągłe odżywianie kwiatom. O czym jeszcze należy pamiętać? Woda. Niektórzy twierdzą, że płytka woda przedłuża trwałość tulipanów, podczas gdy inni uważają, że uzupełnianie wazonu wodą jest podstawowym wymogiem. Użycie letniej wody lub wody o temperaturze...

Co zrobić, żeby żonkile nie więdły w wazonie? Wrzućcie do środka 1 rzecz
Adobe Stock
Newsy
Co zrobić, żeby żonkile nie więdły w wazonie? Wrzućcie do środka 1 rzecz z kuchni
Ten prosty trik sprawi, że wasze kwiaty dłużej będą świeże. Znaliście wcześniej tę metodę?

Niestety. Pomimo swojego niebywałego uroku, żonkile to kwiaty, które bardzo szybko więdną. Na szczęście, możecie przedłużyć ich świeżość, gdy dodacie do wazonu jedną rzecz. Chodzi o cukier. Co zrobić, żeby żonkile nie więdły w wazonie? Chcecie ozdobić na Wielkanoc stół żonkilami? Te piękne, żółte kwiaty to prawdziwy symbol wiosny. Jak o nie dbać, by jak najdłużej były świeże? Dodajcie do nich... łyżkę cukru. Jak to zrobić? Żeby zrobić domowy środek konserwujący i wzmacniający żonkile w wazonie, wymieszajcie 2 łyżki soku z cytryny, 1 łyżkę cukru i 1/2 łyżeczki wybielacza na 1 litr wody. Wymieniajcie wodę z dodatkiem tej mikstury co 2 dni. Cięte żonkile będą wam także dłużej służyć, gdy dodacie do wazonu pół tabletki aspiryny. Dzięki niej w wodzie nie  będą się namnażać bakterie, a kwiaty będą dłużej świeże.  Jak pielęgnować cięte żonkile? Oto garść innych porad, które przydadzą wam się, gdy macie w domu cięte żonkile. Nie kupujcie w pełni rozwiniętego bukietu. Kupcie żonkile w pąku, dzięki czemu będą o wiele dłużej cieszyć wasze oczy. Nie trzymajcie ich w wazonie z innymi kwiatami. Żonkile wytwarzają toksyczny, drażniący sok, szybko tworząc mętną wodę wypełnioną bakteriami. Z tego powodu nigdy nie umieszczajcie żonkili w wazonie z innymi odmianami kwiatów, ponieważ kwiaty te długo nie przetrwają. Pamiętajcie o przycięciu łodyżek. Weźcie ostry nóż i przytnijcie kwiaty pod kątem mniej więcej 45 stopni, dzięki czemu kwiatom będzie łatwiej pobierać wodę. Usuńcie liście, które znajdują się pod powierzchnią wody. Jeśli tego nie zrobicie, zaczną one gnić i spowodują namnażanie się bakterii. Nie nalewajcie zbyt dużo wody do wazonu. Żonkile lubią płytką wodę o temperaturze...

Bazylia ze sklepu szybko wam więdnie? Wykorzystajcie ten trik z internetu
Adobe Stock
Newsy
Bazylia ze sklepu szybko wam więdnie? Wykorzystajcie ten trik z internetu
Ten prosty sposób wystarczy, by bazylia była świeża jak najdłużej. Z powodzeniem możecie go stosować także w przypadku innych roślin.

Jedna z charakterystycznych dla kuchni śródziemnomorskich roślin, czyli bazylia, już od dawna nie jest w Polsce egzotyczną przyprawą. Można ją uprawiać w ogrodzie albo kupić świeżą w sklepie. Często jednak taka kupiona bazylia szybko więdnie w domu. Poznajcie prosty sposób na to, by była świeża jak najdłużej.  Trik na przedłużenie świeżości bazylii Jeśli kupujecie bazylię sprzedawaną w doniczce, zwykle nie ma z nią większego kłopotu - wystarczy pamiętać o tym, by regularnie ją podlewać. Ale popularne są też bazylie i inne zioła cięte, jak kwiaty, które więdną bardzo szybko. Nie pomaga wstawienie ich do lodówki - co więc należy zrobić? Swoim sposobem podzieliła się pewna kobieta na TikToku. @cookingwithayeh Hack on how to keep Basil leaves fresh for a week! #cookinghacks #foryour #fyp #foryou #basil #hack #tips #fresh #homeproject #cookingtips ♬ original sound - Cooking with Ayeh Wystarczy, że za pomocą nożyczek lub małego sekatora obetniecie końcówki łodyg i wstawicie do szklanki z zimną wodą. Chodzi więc o działanie podobne, jakie stosuje się po przyniesieniu do domu ciętych kwiatów. Dzięki temu, bazylia będzie nadal świeża i sprężysta nawet po pięciu dniach! Pamiętajcie tylko o tym, by codziennie zmieniać wodę na świeżą, inaczej roślina zmarnieje.  Zdrowotne właściwości bazylii Bazylia nie tylko wspaniale smakuje, ale także jest pomocna przy leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych. Jak większość ziół, roślina ta wspomaga pracę układu trawiennego - pomaga m.in. we wchłanianiu składników odżywczych z jedzenia. Bazylia stymuluje także wydzielanie soków żołądkowych, zmniejsza zaparcia i jest pomocna w łagodzeniu nudności. Ma także działanie uspokajające i wyciszające, a nawet może poprawić nastrój. Ponadto, w...

Kolejne masło za bezcen w Lidl: 200 g za 4,99 zł. Piwo za 1,79 zł, a chipsy 4 w cenie 3
Adobe Stock
Newsy
W Lidlu masło za 4,99 zł za kostkę, a 1 kg mielonej łopatki za 8,99 zł. Pospieszcie się i zróbcie zapas
Przypominamy, że wśród ofert w Lidl znajdują się takie, które są ważne tylko w piątek, można z nich korzystać jedynie do soboty lub będą na was czekać przez cały weekend.

Oferta Lidla obowiązująca do niedzieli 23.01.2022 jest pełna sezonowych okazji cenowych. Ponieważ tłuszcze drożeją, tu kupicie je taniej, mięso na weekend znajdziecie w dobrej cenie. A ponieważ w najbliższych dniach najważniejsi są dziadkowie, Lidl ma bukiety kwiatów, czekoladki i kawę w specjalnej cenie dla dziadków. Przyglądamy się najciekawszym ofertom w sieci sklepów Lidl. Masło kupujcie wtedy, gdy jest tańsze Jeśli traficie na masło w dobrej cenie, kupcie je na zapas. Można je łatwo przechować, a nawet zamrozić. Żeby jednak przetrwało w dobrym stanie pamiętajcie o tych zasadach mrożenia masła: Zamrażajcie tylko świeże kostki. Nie można mrozić masła pod koniec daty ważności. Zamroźcie je od razu po przyniesieniu do domu, a nie po tygodniach leżenia w lodówce Masło do zamrożenia nie powinno być otwierane. Zamrażać należy w oryginalnym opakowaniu Przed zamrożeniem, oryginalne opakowanie masła włóżcie do zamykanej torby przeznaczonej do zamrażania żywności Po co przypominamy te zasady? Warto je odświeżyć, zanim wybierzecie się na zakupy do Lidla, bo tam zastaniecie ofertę, dzięki której kupicie masło 28 proc. taniej. Aby z niej skorzystać, wybierzcie 3 kostki masła extra „Z Polskiej mleczarni”. Za każdą kostkę zapłacicie tylko 4,99 zł. Możecie kupić maksymalnie 3 kostki, kolejne będą kosztować już 6,99 zł Co zrobić na obiad w najbliższy weekend? Jeśli nie lubicie zastanawiać się co ugotować na obiad, nie przeglądajcie książek kucharskich, żeby tam znaleźć inspirację. W dzisiejszych czasach najlepszą inspiracją są te produkty, które można kupić taniej. Dlatego zamiast książek kucharskich przeglądajcie gazetki z ofertami sklepów. Na ten weekend Lidl proponuje mięsa w bardzo dobrych cenach: Mięso mielone z łopatki wieprzowej, 50 proc....