Jak przedłużyć świeżość ciętych tulipanów? Wsypcie do wazonu pół łyżeczki tej przyprawy
AdobeStock
Newsy

Jak przedłużyć świeżość ciętych tulipanów? Wsypcie do wazonu pół łyżeczki tej przyprawy

Kupiliście bukiet tulipanów i chcecie, jak najdłużej zachować ich świeżość? Koniecznie wykorzystajcie któryś z tych prostych trików.

Tulipany to kwiaty, które nieodłącznie kojarzą nam się z wiosną. Są nie tylko tanie, ale też bardzo piękne i występują w wielu różnych odmianach. Co zrobić, żeby tulipany jak najdłużej wyglądały pięknie w wazonie i były ozdobą naszego domu? Oto garść praktycznych porad.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak przedłużyć świeżość ciętych tulipanów?

Gdy tulipany są odpowiednio pielęgnowane, mogą pozostać świeże w wazonie z wodą nawet przez siedem do dziesięciu dni. Co można zrobić, żeby przedłużyć ich trwałość?

  • Przed włożeniem do wazonu warto obciąć końcówki łodyg.
  • Cukier. Wsypcie do wazonu pół łyżeczki cukru, który zadziała na kwiaty jak odżywka.
  • Wódka. Możecie przedłużyć świeżość swoich kwiatów, dodając do wazonu kieliszek wódki.
  • Grosik. Wrzućcie miedzianą monetę na dno wazonu z wodą, a zahamuje ona rozwój bakterii oraz pleśni.
  • Wybielacz. Podobne działanie uzyskacie dodając do wody dwie krople wybielacza do ubrań.
  • Ocet jabłkowy, aspiryna i soda oczyszczona, także wam pomogą w uzyskaniu tego samego efektu

Dlaczego cukier pomaga wydłużyć żywotność kwiatów ciętych?

Kwiat wciąż jest połączony z rośliną i korzysta z cukrów wytwarzanych przez liście rośliny w procesie fotosyntezy. Po wycięciu kwiatu z rośliny, liczba liści dostarczających pokarm jest znacznie ograniczona. Aby zrekompensować tę stratę, do wody, w której umieszczone są łodygi kwiatowe, dodaje się sacharozę, czyli cukier, aby przedłużyć żywotność i zapewnić ciągłe odżywianie kwiatom.

Zobacz także
Wsypcie do kwiatów łyżkę tej przyprawy. Pozbędziecie się plesni i insektów

Wsypcie do kwiatów łyżkę tej przyprawy. Pozbędziecie się pleśni i insektów

Olej z tego kwiatu chroni przed nowotworami. Odkrycie polskich uczonych zachwyciło naukowy świat

Olej z tego kwiatu chroni przed nowotworami. Odkrycie polskich uczonych zachwyciło naukowy świat

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Woda. Niektórzy twierdzą, że płytka woda przedłuża trwałość tulipanów, podczas gdy inni uważają, że uzupełnianie wazonu wodą jest podstawowym wymogiem.
  • Użycie letniej wody lub wody o temperaturze pokojowej do napełnienia wazonu, jest lepsze niż umieszczenie tulipanów w lodowatej wodzie.
  • Usunięcie liści poniżej linii wodnej, pomaga kwiatom dłużej przetrwać.

Jak wybrać piękne tulipany?

Kupujecie tulipany w sklepie lub kwiaciarni? Wybierajcie te, które mają nieotwarte pąki, najlepiej takie, które są nadal zielone i mają tylko trochę koloru.

Główki kwiatów muszą być jeszcze szczelnie zamknięte, kiedy przyniesiecie je do domu. Lekko otwarte lub całkowicie otwarte tulipany, nie przetrwają zbyt długo, a ich płatki będą więdnąć szybciej.

Na koniec mała ciekawostka. Czy wiecie, że owoce i warzywa wydzielają gaz etylenowy, który powoduje szybsze więdnięcie kwiatów, jeśli zostaną one umieszczone w tym samym środowisku? Dlatego unikajcie umieszczania świeżych kwiatów ciętych obok kosza z owocami.

Źródło: stirringmyspicysoul.com, o2.pl

Jak przedłużyć świeżość tulipanów? Wsypcie trochę tego kuchennego produktu
Flickr
Newsy
Jak przedłużyć świeżość tulipanów? Wsypcie trochę tego kuchennego produktu
Wiosna to czas tulipanów. To właśnie w marcu, kwietniu i w maju te kwiaty królują w kwiaciarniach i na straganach. Jak przedłużyć ich żywot w wazonie?

Mówi się, że Holandia to Kraj Tulipanów. Mieszkańcy tego kraju na punkcie kolorowych ciętych kwiatów od wieków mają prawdziwego hopla. W XVI wieku, niedługo po sprowadzeniu tulipanów do Europy Zachodniej, Holendrzy wpadli w prawdziwą tulipomanię. Jak wyglądały początki tulipanów w Europie? Ceny najpiękniejszych kwiatów poszybowały do niebotycznych wysokości. Podobno w Amsterdamie w pewnym momencie za niektóre pojedyncze cebulki można było wykupić całą kamienicę na nienajgorszej ulicy. Spekulacja na rynku tulipanów i sztuczne zawyżanie ich cen doprowadziły do powstania tak zwanej bańki spekulacyjnej. W rezultacie wielu bogatych dotąd holenderskich kupców, którzy odważnie weszli na rynek kwiaciarski, szybko popadło w zupełną finansową ruinę. Mimo tych traumatycznych historii Holendrzy kochają tulipany do dziś. To właśnie w Niderlandach powstała spora część z aż ponad 15 tys. odmian tego kwiatu na świecie. Taka liczba może robić wrażenie. Nic więc w tym dziwnego, że to właśnie tulipany są najczęściej uprawianą rośliną ozdobną na świecie. Najpopularniejsze w handlu są tzw. tulipany cięte. A więc te, które panowie tak chętnie wręczają swoim paniom i te, których piękne barwy ocieplają wnętrza naszych domów i mieszkań. Jak odżywić i wzmocnić tulipany i inne kwiaty cięte w domu? Na pewno widzieliście nieraz w kwiaciarniach i na stoiskach kwiatowych specjalne odżywki do przedłużania żywotności kwiatów stojących w wodzie. Zamknięte w małe paczuszki odżywki są jednak zbędne. Możecie odżywić swoje kwiatki we własnym zakresie za pomocą produktów, które macie w domu. Tulipany nie zwiędną tak szybko, jak byście się spodziewali, jeśli dodacie do wazonika z wodą i z kwiatami nieco cukru. Wystarczy jedna...

Co zrobić, żeby żonkile nie więdły w wazonie? Wrzućcie do środka 1 rzecz
Adobe Stock
Newsy
Co zrobić, żeby żonkile nie więdły w wazonie? Wrzućcie do środka 1 rzecz z kuchni
Ten prosty trik sprawi, że wasze kwiaty dłużej będą świeże. Znaliście wcześniej tę metodę?

Niestety. Pomimo swojego niebywałego uroku, żonkile to kwiaty, które bardzo szybko więdną. Na szczęście, możecie przedłużyć ich świeżość, gdy dodacie do wazonu jedną rzecz. Chodzi o cukier. Co zrobić, żeby żonkile nie więdły w wazonie? Chcecie ozdobić na Wielkanoc stół żonkilami? Te piękne, żółte kwiaty to prawdziwy symbol wiosny. Jak o nie dbać, by jak najdłużej były świeże? Dodajcie do nich... łyżkę cukru. Jak to zrobić? Żeby zrobić domowy środek konserwujący i wzmacniający żonkile w wazonie, wymieszajcie 2 łyżki soku z cytryny, 1 łyżkę cukru i 1/2 łyżeczki wybielacza na 1 litr wody. Wymieniajcie wodę z dodatkiem tej mikstury co 2 dni. Cięte żonkile będą wam także dłużej służyć, gdy dodacie do wazonu pół tabletki aspiryny. Dzięki niej w wodzie nie  będą się namnażać bakterie, a kwiaty będą dłużej świeże.  Jak pielęgnować cięte żonkile? Oto garść innych porad, które przydadzą wam się, gdy macie w domu cięte żonkile. Nie kupujcie w pełni rozwiniętego bukietu. Kupcie żonkile w pąku, dzięki czemu będą o wiele dłużej cieszyć wasze oczy. Nie trzymajcie ich w wazonie z innymi kwiatami. Żonkile wytwarzają toksyczny, drażniący sok, szybko tworząc mętną wodę wypełnioną bakteriami. Z tego powodu nigdy nie umieszczajcie żonkili w wazonie z innymi odmianami kwiatów, ponieważ kwiaty te długo nie przetrwają. Pamiętajcie o przycięciu łodyżek. Weźcie ostry nóż i przytnijcie kwiaty pod kątem mniej więcej 45 stopni, dzięki czemu kwiatom będzie łatwiej pobierać wodę. Usuńcie liście, które znajdują się pod powierzchnią wody. Jeśli tego nie zrobicie, zaczną one gnić i spowodują namnażanie się bakterii. Nie nalewajcie zbyt dużo wody do wazonu. Żonkile lubią płytką wodę o temperaturze...

Herbata z kwiatów tego krzewu oczyszcza wątrobę i regule ciśnienie. Kwiatostany zbierajcie wieczorem
Adobe Stock
Newsy
Herbata z kwiatów tego krzewu oczyszcza wątrobę i reguluje ciśnienie. Zbierajcie je wieczorem
Lilak pospolity, czyli po prostu bez, rośnie dziko i jest uprawiany w ogródkach. Nie czekajcie aż przekwitnie, tylko zbierzcie go by zrobić zdrową herbatkę.

Poznajecie te kwiaty? Mogą występować w kilku kolorach, ale to co przyciąga uwagę przechodniów, to nie tylko piękne kwiaty, tworzące ogromne kwiatostany, ale oszałamiający zapach. Jeśli komuś nie kwitną wiosną koło domu, to chętnie zrywa dziko rosnące gałązki i stawia w wazonie na stole. Na te kwiaty nie warto jednak tylko patrzeć, warto także je… pić. Podpowiadamy jak zrobić napar, kluczowy jest czas zbiorów. Przepis na przygotowanie naparu z bzu Lilak pospolity to oczywiście popularny w naszym kraju bez. Zanim przygotujecie z niego zdrowotną herbatkę, musicie odpowiednio zebrać i spreparować płatki. W tym celu na zbiory udajcie się o określonej porze dnia, a kwiaty suszcie w podany sposób: Zbiory kwiatostanów zaplanujcie na późne popołudnie lub wieczór. Poobrywajcie kwiaty z gałązek i włóżcie do słoika same kwiaty, upychając je ciasno. Słoiki zakręćcie i włóżcie do piekarnika rozgrzanego do 50 stopni Celsjusza na 3 godziny. Zbrązowiałe kwiaty wyjmijcie ze słoika, rozłóżcie jedną warstwą na papierze do pieczenia i pozostawcie do całkowitego wyschnięcia. Przygotowanie naparu i dawkowanie: 1 łyżeczkę suszonych kwiatów bzu zalejcie szklanka gorącej, ale nie wrzącej wody. Pozostawcie do zaparzenia na 5-7 minut, po tym czasie odcedźcie i pijcie. Herbatkę można pic nawet 2-3 razy dziennie. Na co stosować napar z bzu? Herbatkę z bzu można pić dla przyjemności lub przyjmować w przypadku nadciśnienia, biegunki,  problemów z wątrobą czy w obliczu ataku kaszlu. Jak widać działanie jest bardzo szerokie i tak stosowano go w medycynie ludowej. A na co poleca się do dziś? Kwiaty bzu zawierają syringinę – aktywny składnik biochemiczny, o leczniczych właściwościach, który pomaga w oczyszczaniu...

Uważajcie na rabarbar. Może zawierać groźny kwas szczawiowy
Flickr
Newsy
Jak przechowywać rabarbar, aby jak najdłużej zachował świeżość?
Rabarbar nie należy do warzyw, które długo zachowują świeżość. Czasem więc trzeba mu nieco pomóc poprzez odpowiednie przechowywanie.

Sezon na rabarbar trwa przez wiosnę i lato, dlatego warto z niego skorzystać, tworząc różne dania, np. ciasto ucierane z rabarbarem  czy  rabarbarowo-truskawkowe smoothie . Warzywo to sprawdza się zarówno w wytrawnych, jak i słodkich daniach. Rabarbar jest także pełen składników odżywczych i powinni po niego sięgać wszyscy, niezależnie od wieku czy problemów zdrowotnych. Jeśli jednak nie zamierzacie go od razu po zakupie wykorzystać w waszych ulubionych potrawach, sprawdźcie, jak najlepiej przechowywać rabarbar, by dłużej był świeży. Jak przedłużyć świeżość rabarbaru? Rabarbar może szybko więdnąć, tracić jędrność, a także smak, dlatego warto zastosować kilka trików, które przedłużą jego żywotność.  z truskawek i rabarbaru , rabarbar pod kruszonką  czy duszoną wątróbkę z rabarbarem Pamiętajcie o tym, aby zaraz po powrocie do domu włożyć rabarbar do lodówki. Zanim to zrobicie, zawińcie go w zwilżone ręczniki papierowe albo delikatnie wilgotną ściereczkę. To przedłuży świeżość warzywa nawet do 3 dni – zachowa ono swoją strukturę i smak. Rabarbar absolutnie nie powinien być przechowywany „luzem”: na blacie, w misce ani w szafce, zwłaszcza w bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Nie powinien też być wkładany do wazonu z wodą, jak sądzą niektórzy. Może być jednak zamrożony i wykorzystany nawet kilka miesięcy po sezonie. Najpierw jednak trzeba go odpowiednio przygotować, sprawdźcie więc,  jak obrać, pokroić i zamrozić rabarbar . Wartości odżywcze rabarbaru Rabarbar bogaty jest w: Witaminę A Witaminę C Witaminę E Potas Kwas foliowy (szczególnie ważny dla kobiet planujących ciążę) Sód Żelazo Wapń Rabarbar jest bardzo niskokaloryczny (zaledwie 21 kcal w 100 g),...