Jak przechowywać szparagi przed gotowaniem? Dzięki temu będą dłużej świeże
Flickr
Newsy

Jak przechowywać szparagi przed gotowaniem? Dzięki temu będą dłużej świeże

Szparagi powinno się gotować jak najszybciej po zakupie. Jeżeli jednak musicie przełożyć ich gotowanie na później, przechowacie je na przykład tak jak cięte kwiaty, czyli w wodzie.
Hubert Rój
kwiecień 20, 2021

Prawidłowe przechowywanie szparagów jest ważne dla ich smaku i tekstury. Mamy na to kilka sposobów: od trzymania szparagów w naczyniu z wodą jak w przypadku kwiatów ciętych, do innych, nietypowych sposobów z wykorzystaniem torebki z zakupów.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak przechowywać zielone szparagi?

Jeżeli kupiliście szparagi, a nie planujecie z jakichś powodów od razu ich ugotować, mamy dla was pewne rozwiązanie. Zamiast kłaść je do lodówki, przygotujcie szklankę wody lub nalejcie wodę do innego naczynia i tam włóżcie swoje szparagi.

W ten sposób końcówki łodyg nie powinny zwiędnąć przez nawet kilka dni. Mało tego. Tego rodzaju sposób przechowywania szparagów sprawi, że być może po krótkim czasie uda się im puścić pędy i delikatnie podrosnąć.

Czy można jeść przerośnięte szparagi?

Boicie się, ze takie przerośnięte szparagi będą do niczego? Nic z tych rzeczy. Odrastanie końcówek łodyg jest naturalnym procesem dla tych roślin. Ponadto odrośnięte końcówki i wzrastające świeże pędy nie ustępują smakiem tym kupionym na warzywniaku. Wykorzystajcie do obiadu i świeże, i stare.

Zanim jednak włożycie szparagi do wody, odpowiednio je do tego przygotujcie. Ten proces będzie przypominał nieco to, co robicie z kupionymi w kwiaciarni kwiatami ciętymi. Szparagi przed włożeniem do wody także należy podciąć z dołu, najlepiej pod kątem. W ten sposób sprawicie, że wasze zielone lub białe warzywa lepiej będą wchłaniały ze szklanki wodę i po prostu dłużej pozostaną świeże. Podcinanie szparagów będzie dużo łatwiejsze, kiedy owiniecie szparagi gumką i wykonacie ostre cięcie na wszystkich kupionych łodygach za jednym zamachem.

Zobacz także

Jak przechowywać szparagi w lodówce?

Szparagi nie najlepiej znoszą dłuższy pobyt w lodówce. Ich łodygi szybko wysychają. Takie szparagi z pewnością nie nadadzą się już potem do podania w trakcie wykwintnej kolacji. Jeżeli jednak przewidujecie, że kupione szparagi zostaną przez was użyte dopiero za tydzień lub dłużej, będziecie musieli jednak skorzystać z lodówki. Zróbcie to w następujący, sprytny sposób:

  1. Najpierw podetnijcie końcówki szparagów.
  2. Włóżcie łodygi do wody podobnie jak w przypadku poprzedniego sposobu.
  3. Przygotujcie plastikową torebkę lub foliowy woreczek i owińcie nim szparagi od góry.
  4. Tak przygotowane szparagi włóżcie do lodówki.
  5. Jeżeli woda w słoiku czy szklance ze szparagami staje się mętna, koniecznie wymieńcie ją po jakimś czasie na świeżą.

Jak gotować szparagi?

O tym jak przygotować szparagi na różne sposoby pisaliśmy w naszych poprzednich artykułach. Szparagi pieczone z jajkiem sadzonym to idealny przepis na wiosenną kolację, a naleśniki ze szparagami na obiad. Z kolei bardziej swojska jajecznica z szynką i szparagami nada się idealnie na śniadanie. 

Czytaj także:

Komentarze