Świeża, dobrej jakości ryba to prawdziwy rarytas. Ryba jest jednak bardzo delikatna i trzeba wiedzieć jak ją odpowiednio przechowywać.

Kupiliście surową rybę i nie wiecie, co macie z nią dalej zrobić? Zwykła lodówka to niestety za mało. Poznajcie nasze wskazówki, dzięki którym wasza ryba na dłużej zachowa swoją świeżość.

Jak długo świeże ryby mogą leżeć w domowej lodówce?

Świeże ryby są drogie i należą do najszybciej psujących się pokarmów, jakie spożywamy. To dlatego najlepiej jest przygotowywać je w ciągu dwóch dni po przyniesieniu do domu. Jeśli ryba jest chuda, taka jak okoń, dorsz lub sandacz, powinna zachować świeżość przez dwa dni. Jeśli jest tłusta, taka jak łosoś, pstrąg lub jesiotr, będzie ona świeża przez jeszcze jeden dzień.

Jeśli kupiliście rybę najlepiej od razu przystąpcie do jej przygotowywania. Co jednak, jeśli wolicie z tym poczekać?

Zobacz także:

Jak prawidłowo przechowywać surową rybę?

Jeśli przynieśliście do domu całą lub pofiletowaną rybę, przed jej z zjedzeniem, przechowujcie ją w lodówce. Jeśli nie planujecie zjeść ryby w ciągu kilku dni od zakupu, najlepiej ją zamrozić. Jak przechowywać rybę w lodówce?

Trzymajcie rybę na lodzie. To nie przypadek, że ryby w sklepach i na targowiskach, wystawiane są na pokruszonym lodzie. Ryba szybko się psuje, nawet w lodówce, chyba że jest zamrożona. Dlaczego tak się dzieje?

Ryby zwykle pływają w wodzie, która jest o wiele zimniejsza od powietrza. To dlatego ciepłe powietrze zwiększa prędkość, z jaką się psują. Jeśli nie macie do dyspozycji odpowiednio dużo lodu, możecie też owinąć surowe ryby w ściereczki namoczone octem, a następnie włożyć do chłodziarki. Ta babcina metoda sprawi, że wasze ryby będą świeże nawet przez ok. 3 dni.

Dlaczego warto jeść ryby?

Jedzenie ryb ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Ryba dostarcza naszemu organizmowi wysokiej jakości białka o niskiej zawartości tłuszczu. Zawiera też drogocenne kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminy, takie jak witamina D i B2 (ryboflawina).

Ryba jest również bogata w wapń i fosfor oraz jest doskonałym źródłem minerałów, takich jak żelazo, cynk, jod, magnez i potas. Ryby nie tylko wspaniale smakują ale też mogą obniżać ciśnienie krwi i zmniejszać ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Eksperci zalecają spożywanie ryb przynajmniej dwa razy w tygodniu jako część zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety. 

Źródło: msn.com