Jak przechowywać cukier? Nigdy nie stawiajcie go obok tego produktu
AdobeStock
Newsy

Jak przechowywać cukier? Nigdy nie stawiajcie go obok tego produktu

Cukier ma bardzo długi okres przydatności, jednak pod wpływem wilgoci może zamienić się w twardą jak skała grudkę. Jak tego uniknąć?

Cukier jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych. Zwykle dodajemy go do kawy lub herbaty oraz używamy do przygotowywania deserów, naleśników i ciast. Czy wiecie, jak powinno się go prawidłowo przechowywać? Sprawdźcie a wasz cukier zawsze będzie świeży i nigdy nie pojawią się w nim grudki czy niechciane owady.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak przechowywać cukier?

Cukier biały można przechowywać bardzo długo. Właściwie przechowywany cukier ma nieokreślony okres przydatności do spożycia, ale należy pamiętać, że cukier bardzo nie lubi wilgoci. Wilgoć sprawia, że cukier jest twardy i grudkowaty. Gdy tak się stanie, nie ma sposobu, aby ten proces cofnąć.

  • Dlatego zawsze należy przechowywać cukier w szczelnie zamykanym pojemniku i trzymać go w chłodnym, suchym miejscu.
  • Warto też umieścić w pojemniku kawałki jabłka lub marchewki, które zapobiegną skawaleniu cukru.
  • Cukier można również przechowywać w oryginalnych, papierowych torebkach umieszczając je w chłodnym, ciemnym miejscu.
  • Ponieważ kryształki cukru bardzo szybko pochłaniają inne zapachy, nie trzymajcie nigdy cukru obok intensywnie pachnących produktów, np. przypraw, ponieważ wasz cukier może po jakimś czasie przejść ich zapachem. 
  • Nie przechowujcie też cukru w piwnicy, ponieważ może on zacząć wydzielać zapach stęchlizny.
  • Trzymajcie go z dala od chemii gospodarczej lub czegokolwiek innego, co ma nieprzyjemny zapach.
Zobacz także
Cukier waniliowy i wanilinowy to nie samo. Też daliście się nabrać? Czym się różnią?

Cukier waniliowy i wanilinowy to nie samo. Też daliście się nabrać? Czym się różnią?

Mówią o nim "biała śmierć", a do tego bardzo tuczy. Sprawdźcie, jak rzucić cukier: łatwo i na dobre

Mówią o nim "biała śmierć", a do tego bardzo tuczy. Sprawdźcie, jak rzucić cukier: łatwo i na dobre

Co zrobić, żeby w cukrze nie pojawiły się owady?

Źle przechowywany cukier może przyciągnąć nieproszonych gości. Jeśli zobaczycie, że w waszym cukrze pojawiły się szkodniki, od razu wyrzućcie całe opakowanie, ponieważ mogły one złożyć jajeczka, z których rozwiną się później larwy. Czy da się jakoś temu zaradzić? Wystarczy, że zawsze będziecie trzymać cukier w zamknięciu, aby nie przedostały się do niego żadne owady.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym trzymamy cukier, nie powinna być wyższa niż 70%.
  • Żeby cukier nie był prasowany, warto go co jakiś czas wstrząsać.
  • Przechowujcie cukier w ciemnym, suchym miejscu w temperaturze nie niższej niż 12°C i nie wyższej niż 22°C.

Źródło: radiozet.pl, food-and-recipes.com

Kupiliście młode ziemniaki i nie umiecie ich obrać? Znamy pewien szybki sposób
Adobe Stock
Newsy
Perfekcyjny patent na obranie młodych ziemniaków. Przyda wam się ten 1 kuchenny przedmiot
Jak szybko i bez problemu obrać młode ziemniaki? Ten sposób znają tylko wtajemniczeni.

Obieranie młodych ziemniaków może być nie lada wyzwaniem, ponieważ ich skórka jest niezwykle cienka i delikatna. Jest jednak na to pewien prosty sposób. Znaliście go? Jak obrać młode ziemniaki? Obieranie młodych ziemniaków nie należy do najłatwiejszych czynności. Obieranie ich przy pomocy noża może sprawiać kłopoty, ponieważ skórka takich ziemniaków jest wyjątkowo cienka i delikatna. W tym celu o wiele lepiej od noża sprawdzi się zupełnie inny kuchenny przedmiot. Nie mamy jednak na myśli obieraczki. Chodzi o popularny zmywak, którym wystarczy zetrzeć ziemniaki, aby pozbyć się z nich skórki. Umieśćcie ziemniaki w misce z wodą i zacznijcie ścierać z nich skórkę przy pomocy chropowatej częśći zmywaka. Skórka powinna bardzo ładnie z nich odchodzić. Dzięki tej metodzie ziemniaki zachowają wszelkie walory odżywcze i od razu będą gotowe do gotowania. Jak przechowywać młode ziemniaki? Jeżeli kupiliście młode ziemniaki, koniecznie sprawdźcie jak należy je prawidłowo przechowywać. Ziemniaki należy przechowywać w chłodnym (poniżej 15°C), suchym i ciemnym miejscu. Pamiętajcie jednak, że lodówka nie jest odpowiednim miejscem do trzymania ziemniaków. Dlaczego? Gdy ziemniak jest przetrzymywany w niskiej temperaturze, skrobia ziemniaczana przekształca się w cukier, który łączy z kwasem asparaginowym. Skutkiem tej reakcji chemicznej jest późniejsze wytwarzanie się akrylamidu, który, jak wiadomo, ma kancerogenne właściwości. Nie należy też przechowywać ziemniaków w plastikowych opakowaniach, ponieważ bardzo szybko wtedy spleśnieją. Najlepiej przechowywać ziemniaki w chłodnym, ale niezbyt zimnym, suchym i ciemnym pomieszczeniu. Dobrze jest przykryć je papierem. który sprawi, że nie zzielenieją ani się nie pomarszczą. Jak podawać młode ziemniaki? Młode ziemniaki najlepiej smakują, gdy ugotujmy je i podamy z...

Jak przechowywać suszone grzyby? 1 drobny błąd i spleśnieją
Adobe Stock
Newsy
Jak przechowywać suszone grzyby? 1 drobny błąd, a od razu wam spleśnieją
Macie nadmiar grzybów i planujecie je zasuszyć? Sprawdźcie, jak należy robić to prawidłowo. Wystarczy jeden błąd, a wasze grzyby mogą spleśnieć lub zwabić mole.

Jesień to czas na przygotowywanie przetworów z grzybów. W polskich domach najczęściej się je marynuje i zamyka w słoiku. Jeśli macie w zapasie sporą ilość grzybów i chcecie je zasuszyć, przeczytajcie jak zrobić to prawidłowo. To mit, że potrzebujecie specjalnej suszarki. Równie dobrze możecie zasuszyć grzyby na sznurku lub w piekarniku. Jak później przechowywać suszone grzyby? Co zrobić, żeby zachowały swój aromat i smak i żeby nie spleśniały? Jak przechowywać suszone grzyby? Prawidłowo przechowywane zasuszone grzyby są dobre do spożycia nawet przez rok. Aby przechowywać suszone grzyby, umieśćcie je w szczelnie zamkniętych pojemnikach – dobrym rozwiązaniem jest słoik – ale równie dobrze możecie je przechować w pudełku z metalu lub plastiku. Tak zamknięte grzyby należy przechowywać z dala od bezpośredniego światła słonecznego i ciepła. Zarówno słońce, jak i ciepło mogą powodować kondensację pary w pojemniku, a to może powodować rozwój pleśni. Najlepszym sposobem na przechowywanie grzybów będzie umieszczenie ich w ciemnym i suchym miejscu, w którym panuje temperatura pokojowa. Lepiej nie trzymajcie grzybów w plastikowej torebce ani w torebce z papieru. Tak przechowywane grzyby mogą stracić swój smak i szybko spleśnieć. Co zrobić, żeby suszone grzyby nie pleśniały i zachowały aromat? Jest jeszcze kilka trików, które możecie wykorzystać przy przechowywaniu grzybów. Dzięki nim wasze grzyby dłużej pozostaną aromatyczne. Suszone grzyby umieśćcie z tyłu szafki. Grzyby suszone są bardzo wrażliwe na światło i wilgoć. Najlepiej przechowywać suszone grzyby z tyłu szafki, gdzie będą mniej podatne na kontakt ze światłem. Włóżcie do pojemnika trochę ziarenek ryżu. Dzięki temu uchronicie grzyby bez zawilgoceniem. Suszone grzyby mają zapach, który bardzo...

Chcecie szybko obrać czosnek? Najpierw przetnijcie go na pół
AdobeStock
Newsy
Chcecie szybko obrać czosnek? Najpierw przetnijcie go na pół
Obieranie czosnku sprawia wam kłopot? Koniecznie sprawdźcie ten sposób.

Czosnek to jedno z najczęściej używanych w polskiej kuchni warzyw. Jest nie tylko smaczny, ale również bardzo zdrowy. Niestety, wiele osób męczy się z obieraniem czosnku. Warzywo to ma bowiem mnóstwo cienkich łupinek i trzeba sporej cierpliwości przy ich zdejmowaniu. Na szczęście z pomocą przyjdzie wam pewien trik, który bije rekordy popularności na TikToku. Zobaczcie sami, jakie to proste! Trik na szybkie obranie czosnku Na opublikowanym w sieci filmiku widać, jak TikToker na początku przecina czosnek na pół. Później lekko uderza nożem w łupinkę, a ta z łatwością odchodzi. Sprawdźcie sami, czy ta metoda działa.  @lifehackfreaks Did you have garlic today? 🙈 #lifetips #kitchenhacksthatwork #cookinghacks #fyp ♬ Ultimate life hacks - Kelly - The Life Bath Jak jeszcze można obrać czosnek? Szukacie innego sposobu na szybkie obranie główki czosnku? Koniecznie przetestujcie metodę z użyciem słoika lub miski. Zacznijcie od naciśnięcia dłonią główki czosnku i oddzielenia ząbków od korzenia. Zróbcie to oburącz, aby użyć więcej siły. Umieśćcie nieobrane ząbki czosnku w dużej misce lub innym zamykanym pojemniku z twardymi ściankami, takim jak np. duży słoik z pokrywką.  Następnie połóżcie talerz (lub nieco mniejszą miskę) do góry nogami na misce. Trzymając je mocno razem, bardzo energicznie potrząsajcie przez 20 do 30 sekund. Dzięki tej metodzie skórki powinny z łatwością odpaść. Jak wybrać i jak przechowywać czosnek? Pierwszym krokiem jest wybór dobrego czosnku w sklepie. Nie kupujcie czosnku, jeśli jego główka jest miękka, pomarszczona lub ma brązowe plamy. To oznacza, że czosnek jest stary i nieświeży i nie nadaje się już do gotowania. Wybierzcie dużą, jasną...

warzywa w lodówce
adobe stock
Newsy
Nie trzymajcie tych owoców w lodówce. O wiele lepiej służy im ciepło
Podpowiadamy, których owoców nie chować do lodówki. Wystarczy odłożyć je na kuchenny blat. Tam będą miały najlepsze warunki.

Jeśli rozpakowując zakupy, wszystkie owoce i warzywa od razu wkładacie do lodówki, to błąd. Nie wszystkie produkty żywnościowe lubią chłód. Niektóre lepiej zostawić w temperaturze pokojowej. Podpowiadamy, o które owoce i warzywa chodzi. Gdzie trzymać egzotyczne owoce i soczyste warzywa? Choć lodówka jest wygodnym urządzeniem, które pozwala wam dłużej przechowywać świeżą żywność, nie każdemu produktowi dobrze służy. Trzymajcie w niej nabiał i wędliny, ale niekoniecznie wszystkie warzywa i owoce, które przyniesiecie do domu. Oto owoce, które lepiej przechowywać w temperaturze pokojowej. Tak będą dojrzewać i nabierać smaku: Banany Kiwi Owoce cytrusowe Jabłka Także warzywa o mięsistej konsystencji i soczystym wnętrzu powinny być raczej trzymane na blacie w kuchni, a nie w lodówce. Należą do nich: Pomidory Ogórki Cukinia Bakłażan Dynia Gdzie trzymać pozostałe owoce i warzywa? Są jednak takie warzywa, które jednak lepiej jest włożyć do lodówki, pozwoli to utrzymać ich świeżość. Jeszcze inne najlepiej przechowywać tak, jak robiono to przed laty, gdy lodówka nie stała jeszcze w każdym domu. W lodówce przechowujcie tylko bardzo dojrzałe i nietrwałe owoce. Dzięki temu przedłużycie im czas przydatności do spożycia, są nimi: Dojrzałe awokado Mango Gruszki Śliwki Morele Trzymajcie tam także te, które szybko przestają być świeże, a dzięki niskiej temperaturze i braku światła, przechowacie je 2-3 dni dłużej. Są to: Truskawki Maliny Z kolei warzywa, które lepiej trzymać w lodówce, to: Kapusta Kalafior Brukselka Brokuły Sałata Pory Szparagi Są też warzywa, którym nie...