
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego to właśnie drożdżowe wypieki waszych babć są najbardziej pulchne, najdelikatniejsze?
Wydaje się, że odpowiedź jest prosta. Panie domu z długim stażem, po prostu spełniają siłą rzeczy trzy podstawowe warunki powodzenia drożdżowego wypieku.
O cieście drożdżowym nasze babunie wiedzą wszystko. To oczywiście bierze się z tego, ile już razy przyszło im je wyrabiać.
Ciasto drożdżowe bez obaw
To z kolei przekłada się na stoicki spokój i olbrzymie pokłady cierpliwości. Babcie wiedzą, że ciasto potrzebuje czasu i ten czasu mu zapewniają.
Nie oznacza to jednak, że młodzi adepci sztuki piekarskiej, są z góry skazani na niepowodzenie, jeśli chodzi o pieczenie ciast drożdżowych.
Jeśli będziecie wypełniali wszystkie wskazówki, które poniżej przedstawimy, ciasto powinno udać się bez problemu.
Pieczenie „drożdżówek” to nie fizyka kwantowa czy jądrowa. Wszystkie tajniki pieczenia ciast na drożdżach prędzej czy później będą do przyswojenia.
Kilka zastrzeżeń
Przed tym jak opowiemy wam co nieco o tym, jak prawidłowo wyrabiać ciasto drożdżowe, potrzebnych będzie parę zastrzeżeń.
Po pierwsze. Ciasto drożdżowe nierówne drugiemu ciastu drożdżowemu. Wiele zmienia się w zakresie przygotowania w zależności od tego, czy pieczemy np. wypieki słodkie czy wytrawne.
Po drugie. Nie ma z góry określonych proporcji na ciasto drożdżowe. Składniki będą się od siebie różniły w zależności od przeznaczania ciasta.
To z kolei oznacza, że różniła się będzie także ilość drożdży. Ciasto bardziej „naładowane” składnikami będzie wymagało dodania większej ilości drożdży.
Po trzecie. Ilość drożdży, a także ilość mąki i innych składników będzie zależała od tego, ile ciasta chcecie przyrządzić, na jaką blachę itd.
Proporcje i składniki
Dlatego też wskazywanie dokładnych składników w tym poradniku mija się z celem. Dla ogólnego rozeznania możemy zdradzić za to, jak określono średnie proporcje mąki do drożdży.
I tak – na 1 kg mąki powinno się używać 20-25 g drożdży świeżych (ok. 1/5, 1/4 standardowej paczki). Kiedy używacie drożdży suchych, powinniście dodać do ciasta średnio 2 razy mniej, czyli w tym wypadku ok. 10-15 g.
Ilość drożdży, jak już wspomnieliśmy, zwiększa się w razie dodania do ciasta dużej ilości jajek, cukrów i tłuszczów.
Pora przystąpić do wyrabiania ciasta. Wyjaśnimy wam krok po kroku, jak należy przygotowywać drożdżowe ciasto.
- Mąkę na ciasto koniecznie przesiejcie.
- Upewnijcie się, że poza wodą i mlekiem, które powinny być ciepłe, wszystkie składniki mają temperaturę pokojową.
- Zaczyn na ciasto drożdżowe można wykonać na przynajmniej 2 sposoby. Jednym z nich jest rozpuszczenie drożdży w mleku i odrobinie mąki, cukru i oleju. Tak przygotowaną miksturę należy odstawić, by drożdże mogły zacząć „pracować”.
- Innym sposobem na zaczyn, jest rozpuszczenie drożdży w samym cukrze, a następnie dodanie ich już prosto do mąki..
- Do mąki dodajcie przygotowany zaczyn i po chwili także pozostałe składniki z wyłączeniem tłuszczu i wszystkich ciepłych płynów - mleko i wodę dolewajcie do ciasta stopniowo.
- Wyrabianie ciasta możecie zacząć delikatnie łyżką – na początku ciasto drożdżowe będzie niemiłosiernie lepiło się do rąk.
- Za parę chwil przejdźcie jednak do wyrabiania ciasta ręką. Należy wyrabiać je w ten sposób, by niejako napowietrzać ciasto, nie zaś ubijać.
- Gdy gluten zawarty w mące zacznie pracować, ciasto zyska na elastyczności. Wtedy dodajcie do ciasta pozostały tłuszcz.
- Wyrabiajcie ciasto przez ok. 10-15 min., by było sprężyste, dobrze napowietrzone i gładkie. Gotowe ciasto powinno łatwo odklejać się od ręki i po naciśnięciu wracać zaraz do poprzedniego kształtu.
- Gotowe ciasto przykryjcie delikatnie ścierką i odstawcie do rośnięcia. Powinno podwoić swoją objętość. Rośnięcie powinno odbywać się w dość ciepłym miejscu, ale nie bezpośrednio pod grzejnikiem.
- Po wyrośnięciu ciasto przełóżcie do blach – czas pieczenia będzie zależał od rodzaju wypieku i grubości warstwy ciasta.