Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego to właśnie drożdżowe wypieki waszych babć są najbardziej pulchne, najdelikatniejsze? Wydaje się, że odpowiedź jest prosta. Panie domu z długim stażem, po prostu spełniają siłą rzeczy trzy podstawowe warunki powodzenia drożdżowego wypieku.

O cieście drożdżowym nasze babunie wiedzą wszystko. To oczywiście bierze się z tego, ile już razy przyszło im je wyrabiać. To z kolei przekłada się na stoicki spokój i olbrzymie pokłady cierpliwości. Babcie wiedzą, że ciasto potrzebuje czasu i ten czasu mu zapewniają.

Nie oznacza to jednak, że młodzi adepci sztuki piekarskiej, są z góry skazani na niepowodzenie, jeśli chodzi o pieczenie ciast drożdżowych. Jeśli będziecie wypełniali wszystkie wskazówki, które poniżej przedstawimy, ciasto powinno udać się bez problemu.

Pieczenie „drożdżówek” to nie fizyka kwantowa czy jądrowa. Wszystkie tajniki pieczenia ciast na drożdżach prędzej czy później będą do przyswojenia. Tym razem jednak o pomoc nie będzie trzeba pytać doświadczonej babuni. Swoją złotą radą podzielił się znany francuski spec od pieczenia pieczywa, Richard Bertinet.

Zobacz także:

Jaki powinien być stosunek mąki do wody w cieście drożdżowym?

Przed tym jak opowiemy wam co nieco o tym, jak prawidłowo wyrabiać ciasto drożdżowe, potrzebnych będzie parę zastrzeżeń. Jedno ciasto drożdżowe nierówne drugiemu ciastu drożdżowemu. Wiele zmienia się w zakresie przygotowania w zależności od tego, czy pieczemy np. wypieki słodkie czy wytrawne.

Składniki na ciasto drożdżowe będą się od siebie różniły w zależności od przeznaczania ciasta. Niemniej jednak wybitny specjalista od ciasta drożdżowego, Richard Bertinet wskazuje, że najlepsze, proste chlebowe ciasto drożdżowe wyjdzie pod warunkiem utrzymania następującej proporcji: 1 kg mąki, 70 dag wody.  Całość uzupełnia 20 g soli i 20 g drożdży. 

Jak wyrabiać ciasto drożdżowe?

Przepis wydaję się prosty, prawda? Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia wam procesu robienia prostego ciasta drożdżowego krok po kroku, przyjrzyjmy sie pracy mistrza. Jak uważa Bertinet, nie same składniki grają największą rolę w przygotowaniu ciasta drożdżowego. Ważniejszy jest stosunek mąki do wody w cieście i właściwy sposób wyrabiania ciasta.

Do tego potrzebna jest cierpliwość, skrobak piekarski i znajomość techniki uderzająco-rozciągającej. Francuski mistrz piekarnictwa uważa, że kluczowe jest niedosypywanie mąki w momencie, gdy ciasto drożdżowe zaczyna się kleić. W tym trudnym momencie należy pomóc sobie skrobakiem, jeszcze raz wyrobić ciasto na czystej powierzchni stolnicy i przystąpić do procesu wyrabiania ciasta.

Polega on w dużym skrócie na rozciąganiu ciasta i uderzaniu nim o stolnicę. W ten sposób na powierzchni ciasta wyrabia się nieco twardszą powłoczkę, która zapobiega przywieraniu do stolnicy. Dłuższe wyrabianie poprzez uderzanie i rozciąganie sprawia, że w cieście zaczyna intensywnie pracować gluten. Z kolei brak dodatku zbędnej mąki sprawia koniec końców, że ciasto jest puszyste i mięciutkie. Zobaczcie sami, jak robi to Bertinet na poniższym filmiku. Proces wyrabiania możecie podziwiać od 14:56 minuty wideo: