Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego od zwykłego włożenia mięsa do garnka z wrzątkiem i poczekania, aż wszystko będzie jak należy.

Nic bardziej mylnego. Lekceważące podejście do białej kiełbasy, może zaowocować popękaniem skórki i nieszczęściem.

Szkoda marnować dobrej jakości kiełbasy, dlatego zanim przystąpicie do jej obgotowywania, przeczytajcie nasz krótki poradnik.

Czym różni się parzenie od gotowania białej kiełbasy?

Zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek i rad, należy się wam jeszcze słówko wyjaśnienia. Chodzi o różnicę między gotowaniem białej kiełbasy, a jej parzeniem.

Zobacz także:

Zasadniczo nie ma tutaj żadnej różnicy. Chodzi wyłącznie o terminologię – niektórzy są zdania, że ugotować można co najwyżej zupę, a gotową kiełbasę po prostu się parzy.

Nie będziemy rozstrzygać tych językowych dylematów. Przejdźmy do gotowania albo, jak kto woli, parzenia białej kiełbasy.

Jak już wspomnieliśmy, gotowanie białej kiełbasy to wbrew pozorom nie są przelewki. Oto kilka punktów, które koniecznie muszą być przez was przestrzegane podczas tego procesu.

Jak powinno się gotować białą kiełbasę?

  • Gotujcie wodę z przyprawami. By kiełbasa nabrała nieco więcej wyrazistości i smaku, nie wystarczy wygotować ją w zwykłej wodzie. Dodajcie do wrzątku przyprawy – sól, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, a nawet czosnek – taki zestaw jeszcze bardziej podkręci smak kiełbasy.
  • Nakłujcie kiełbaski przed zagotowaniem. Dzięki takiemu działaniu, osłonki kiełbas nie popękają podczas starcia z wrzącą wodą nawet po kilku minutach gotowania.
  • Kontrolujcie i sprawdzajcie temperaturę gotowania. Uważajcie, by kiełbaski nie gotowały się we wściekle wrzącej wodzie – w ten sposób możecie naruszyć ich zwartość, takiego gotowania mogłyby nie wytrzymać także osłonki kiełbas z jelit czy z celulozy. Woda w garnku powinna tylko delikatnie puszczać bąbelki – to oznaka, że trwa proces gotowania w temp. ok. 90 st. C. Po włożeniu kiełbasek do wrzątku temperatura w garnku spadnie, dlatego na moment należy podkręcić kurek z gazem.
  • Gotujcie bez przykrycia. Wystarczy ok. 15-20 min gotowania bez pokrywki, by mieć pewność, że kiełbasa nie jest już surowa w środku. Czas gotowania kiełbasek zależy oczywiście od grubości kiełbasek. Jeśli dysponujecie kiełbaskami o znaczniejszej szerokości, przedłużcie parzenie do nawet 25 min.
  • Kontrolujcie kolor kiełbasy. Gotowa kiełbasa biała powinna mieć lekko siwy kolor
  • Przechowujcie kiełbasę w lodówce lub w zamrażalniku. Jeśli wygotowaliście kiełbasę na długo przed świętami, przechowujcie ją w lodówce. Bez obaw możecie ją także zamrozić.