Jak prawidłowo przechowywać mąkę, żeby nie zaatakowały jej szkodniki? Pod żadnym pozorem nie róbcie 1 rzeczy
Własne
Newsy

Jak przechowywać mąkę, żeby nie zaatakowały jej szkodniki? Pod żadnym pozorem nie róbcie 1 rzeczy

Owady w kuchni mogą skutecznie spędzić sen z powiek! Aby uniknąć pojawienia się tych niechcianych lokatorów w domu, postępujcie według kilku zasad.

Niechciani lokatorzy w kuchni to prawdziwa zmora. Biorą się nie wiadomo skąd i w najmniej spodziewanym momencie. Owady zwabione zapachem jedzenia wchodzą do mieszkań przez okna, kratki wentylacyjne i różne, najmniejsze nawet szczeliny. Z łatwością przegryzają opakowania produktów i ochoczo wyjadają zapasy ryżu, mąki, a nawet herbaty!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jakie szkodniki można znaleźć w kuchni?

W Polsce owadami najczęściej spotykanymi w kuchniach mieszkań i domów, jest kilka popularnych gatunków:

  • Omacnica spichrzanka – znana lepiej jako mól spożywczy. Zwykle przynosi się je do domu ze sklepu w opakowaniach z ryżem, mąką i innymi suchymi produktami. O ich obecności świadczą małe ćmy wylatujące z szafek oraz charakterystyczne nitki i grudki w opakowaniach. Warto spojrzeć w górę – larwy moli chętnie spacerują po sufitach.
  • Żywiak chlebowiec – to malutkie, mierzące pół centymetra brązowe żuczki. Uwielbiają wyjadać chleb, herbatę, przyprawy, a nawet suszone grzyby! Nie pogardzą też książkami.
  • Karaczan prusak – wyjątkowo nieprzyjemny lokator, nazywany potocznie karaluchem (choć karaluchy wyglądają inaczej niż prusaki i są od nich o wiele większe). Trudno się go pozbyć – prusaki są nocnymi owadami i w ciągu dnia się chowają przed ludźmi, dlatego jeśli zobaczyliście jakiegoś w środku dnia to możecie być pewni, że prusaki opanowały już wasz dom. Rozmnażają się niezwykle szybko, a spotkanie jednego za dnia oznacza, że jest ich już bardzo dużo.
Zobacz także
Ta mąka jest zdrowsza od zwykłej. Zrobicie z niej ciasto, chleb, a nawet pierogi

Ta mąka jest zdrowsza od zwykłej. Zrobicie z niej ciasto, chleb, a nawet pierogi

Mąka pszenna typ 500 czy 650? Co tak naprawdę oznaczają te numery?

Mąka pszenna typ 500 czy 750? Co tak naprawdę oznaczają te numery?

Jak chronić żywność przed szkodnikami?

By mieć pewność, że do waszego jedzenia nie dostaną się mole i inne owady, postępujcie według tych wskazówek:

  • Nie kupujcie ryżu, kaszy czy makaronu w dużych ilościach, których nie jesteście w stanie szybko wykorzystać
  • Zużywajcie suchą żywność na bieżąco
  • Regularnie sprzątajcie szafki w kuchni
  • Suche produkty, a zwłaszcza mąkę trzymajcie w specjalnych, szczelnie zamykanych pojemnikach. Dzięki temu owady nie dostaną się do środka. Jeśli zostawicie mąkę otwartą i nie zabezpieczycie jej, to poza owadami mogą pojawić się w kuchni myszy, a nawet szczury!
Domowy sposób na karaluchy. Wymieszajcie ze sobą te dwa składniki, a insekty będą bez szans
Flickr
Triki kulinarne
Domowy sposób na karaluchy. Wymieszajcie ze sobą te dwa składniki, a insekty będą bez szans
Sporo z was może mieć w kuchni ten problem! Mamy nadzieję, że to was nie dotyczy, ale jeśli jednak, w ten sposób sobie poradzicie.

Chyba nikt nie lubi insektów w swojej kuchni. Szczególnie niepożądane są karaluchy , które wzbudzają wstręt nawet u najbardziej opanowanych osób. Jeśli dotyczy was problem karaluchów w kuchni, posłuchajcie naszych rad, a raz na zawsze sobie z nimi poradzicie.  Karaluchy w kuchni Karaluchy to owady z gatunku karaczanów. Mają one zazwyczaj od 1,5 do 3 cm długości. Występują w Polsce, ale też na wielu innych szerokościach geograficznych. Karaluchy są szczególnie niepożądane w kuchni. Kojarzą się z brudem i nieczystością. Na pewno nie chcielibyście, żeby ktoś z waszych gości zobaczył u was w kuchni karalucha.  Karaluchy są znane z tego, że są bardzo odporne na ciężkie warunki życia. Długo potrafią wytrzymać bez dostępu do wody i pożywienia. Ich pancerz chroni je dobrze przed warunkami zewnętrznymi. Nie straszne im żadne niedogodności. Z tego powodu, gdy raz się pojawią, bardzo ciężko jest poradzić sobie z karaluchami.  Jak zapobiec inwazji insektów w kuchni? Najlepiej doprowadzić do sytuacji, w której ten problem wcale nie będzie was dotyczył. Żeby karaluchy nie pojawiły się w waszej kuchni, musicie utrzymywać czystość. Owady te będą szukały pożywienia, jeśli będą miały do niego dostęp, jest duża szansa, że postanowią zadomowić się właśnie w waszej kuchni. Nie dawajcie im więc tej szansy. Jedzenie trzymajcie w szczelnych pojemnikach – nie kuście owadów pożywieniem zostawianym na wierzchu Regularnie sprzątajcie kuchnię – to jedyny sposób utrzymania czystości i pozbycia się resztek jedzenia Czyśćcie także przestrzenie za szafkami i lodówką – nawet jeśli kuchnia wygląda czysto, za szafkami i meblami mogą gromadzić się resztki jedzenia, które przyciągną karaluchy Sposób na pozbycie się karaluchów Jeśli problem z karaluchami już zacznie was dotyczyć, przetestujcie...

Komary nie dają wam spać w nocy? Lećcie do ogrodu, zerwijcie to zioło i śpijcie spokojnie
Adobe Stock
Newsy
Komary nie dają wam spać w nocy? Lećcie do ogrodu, zerwijcie to zioło i śpijcie spokojnie
Męczące owady atakują was w środku nocy i wyrywają z błogiego snu? Mamy na to sprytny sposób!

Komary to istna zgroza dla wszystkich tych, których mieszkania nie są wyposażone w moskitiery i inne mechaniczne pułapki blokujące dostęp tych owadów do ludzi. Polujące na ludzką krew komarzyce nie  dają za wygraną i nękają ludzi nawet nocami. My, Polacy, i tak musimy być wdzięczni opatrzności za to, że „nasze” rodzime komary nie roznoszą groźnych chorób, w przeciwieństwie do tego, jak to jest choćby w Afryce. Malaria, wirus zika – długo nie trzeba wymieniać. Tak czy siak, mamy też swoje problemy z komarami. Nieprzyjemne ukąszenie to jedno. Gorzej z tym, że charakterystyczne bzyczenie komara jest w stanie wybudzić nawet najtwardziej lulającego śpiocha. Jak poradzić sobie z komarami atakującymi w nocy? Co począć z tym fantem, gdy okna muszą być otwarte, bo temperatury nawet nocą nie chcą drgnąć? Trzeba szukać alternatywnych rozwiązań. Nawet nie myślcie o ultradźwiękowych odstraszaczach na baterie czy o chemicznych środkach zwalczających te owady. Postawcie na naturalne środki. Pisaliśmy już o tym, że komary nie znoszą olejków eterycznych mięty, kocimiętki, czy też bazylii , które warto stawiać w oknach czy w innych „czułych punktach”. Dzisiaj przedstawiamy wam jeszcze jedną roślinę, której komary wręcz nie znoszą. Chodzi o koper. Zioło, które wszyscy chętnie dodajemy do młodych ziemniaczków, to istna broń atomowa na komary, zwłaszcza nocą. Co więcej, koper rosnący w doniczce w domu najlepsze efekty przyniesie wraz z towarzyszami w postaci mięty i bazylii. Jak poradzić sobie z innymi domowymi owadami? Koper, mylony nieraz tragicznie z barszczem Sosnowskiego , można także zerwać z ogrodu i jednorazowo umieścić w jakimś naczyniu lub we flakonie na nocnym stoliku. Gwarantujemy wam, że komary nie będą z tego powodu… skakały z radości. Macie...

Włóżcie tę przyprawę do słoika z suszonymi grzybami, a mole spożywcze ich nie tkną
AdobeStock
Newsy
Włóżcie tę przyprawę do słoika z suszonymi grzybami, a mole spożywcze ich nie tkną
Nie ma chyba nic gorszego niż odkrycie, że w własnoręcznie zebranych i ususzonych grzybkach pojawiły się mole. By temu zapobiec, dodajcie do nich jeden produkt.

Widok mola w kuchni może każdemu zepsuć dzień. Obecność tego owada w kuchni oznacza tylko jedno - wielkie sprzątanie szafek, szuflad i wyrzucanie wszystkich sypkich produktów, które bardzo molom smakują. Takie przetrzebienie kuchennych zapasów jest nie tylko czasochłonne, ale też niestety powoduje koszty. Gorzej, gdy wyrzucić trzeba coś, co bardzo trudno będzie zastąpić - jak na przykład suszone grzyby, które wcześniej samodzielnie zebraliśmy w lesie. Dlatego, by zapobiec inwazji moli i odstraszyć je przed grzybami, warto dodać do nich pewną przyprawę.  Jak ochronić grzyby przed molami spożywczymi? Z molami skutecznie walczy się za pomocą straszaków w postaci zapachów, których mole nie cierpią. Owady te szczególnie nie przepadają za aromatem liści laurowych, które my chętnie wrzucamy do bigosu, gulaszu czy rosołu. Przyprawa ta świetnie pasuje także do grzybów, co warto wykorzystać w walce z molami. Wystarczy, że do słoika, w którym trzymacie suszone grzyby, włożycie kilka liści laurowych. To właśnie one sprawią, że grzyby będą pachnieć jeszcze ładniej, a do tego odstraszą mole. Ten patent możecie też wykorzystać przy innych produktach - dodajcie liście do worka z mąką, fasolą albo ryżu. O ile jednak zapach liści laurowych pasuje do grzybów, tak w przypadku innych produktów nie można liści niestety trzymać w nich zbyt długo, ponieważ przejdą ich mocnym i charakterystycznym zapachem. Jak zapobiec molom spożywczym w kuchni? By uchronić się przed inwazją moli spożywczych w waszej kuchni, trzymajcie się poniższych zasad: wszystkie sypkie produkty trzymajcie w hermetycznie zamykanych pojemnikach regularnie przeglądajcie zapasy sypkich produktów w kuchni - jeśli zauważycie w nich charakterystyczne, zbite w grudki okruszki lub pajęczynki, natychmiast je wyrzućcie nie trzymajcie długo w...

Czy powinniście jeść jedzenie, na którym usiadła mucha? Trucizna czy wasze przewrażliwienie?
Flickr
Newsy
Czy powinno się jeść jedzenie, na którym usiadła mucha? Potencjalna trucizna czy tylko przewrażliwienie? 
Mucha chodząca po stojących w kuchni owocach, czy właśnie przygotowanych kanapkach to częsty widok w okresie letnim. Zapewne czasami zastanawiacie się, jak powinniście postępować w sytuacji, gdy usiądzie ona na waszym jedzeniu. Poznajcie odpowiedź.

Kiedy zauważymy, że na kawałku jedzenia wylądowała mucha, często rezygnujemy z niego w obawie przed bakteriami lub po prostu z obrzydzenia. Tylko czy naprawdę muchy są aż tak niebezpieczne i czy żywność przez nie dotknięta nadaje się już tylko do wyrzucenia?   Do czego ciągnie muchy?  Można powiedzieć, że muchy nie są specjalnie wybredne, jeżeli chodzi o pożywienie. W ludzkiej percepcji muchy lubią, żeby śmierdziało i słodko lepiło się na potęgę, chociaż nie pogardzą również innymi doznaniami smakowo-zapachowymi.  Przyciągają je słodkie substancje, przejrzałe i uszkodzone owoce, rozlane słodkie soki, a także psujące się jedzenie i... odchody. Latem zapachy wabiące muchy stają się bardziej intensywne i zachęcają je do żerowania.  W jaki sposób żerują muchy?  Zanim jednak muchy rozpoczną ucztę, wydzielają specjalne enzymy, które mają za zadanie rozpuścić ich pokarm. Można wręcz obrazowo powiedzieć, że zanim zaspokoją głód, plują na jedzenie. Jeśli więc nawet przegonicie muchę ze swojej kanapki, jest duża szansa, że zdążyła się już zabrać się za jej pałaszowanie. A przecież nigdy nie macie pewności, gdzie dany owad był wcześniej i co w związku z tym przenosi. Dlatego dla całkowitego bezpieczeństwa lepiej wyrzucić nawet smaczny kąsek, który miał z nim styczność.  Co przenoszą muchy?  Nie chcemy wprowadzać paniki, jednakże wyniki badań są jednoznaczne. Jedna mucha może przenieść na sobie nawet 6 milionów mikroorganizmów, które u ludzi mogą wywołać poważne zagrożenia dla zdrowia. Te zagrożenia to m.in. gruźlica, choroba Heinego-Medina, wąglik czy salmonelloza. Prawdopodobieństwo przeniesienia najcięższych chorób jest niewielkie, jednak istnieje.  Jak zabezpieczać jedzenie przed owadami?  Jak...