Uwielbiamy marchewkę za jej soczystość, chrupkość i przyjemną słodycz. Warzywo to jest jednak dość wymagające i bardzo szybko traci wodę, po czym więdnie. Jak prawidłowo przechowywać marchew, aby jak najdłużej zachować jej chrupkość i jędrność?

Co zrobić, żeby marchewka wolniej więdła?

Żeby marchewka pozostała jak najdłużej chrupka i świeża, należy ją odpowiednio przechowywać. Sposobów jest kilka.

  • W chłodnym, ciemnym miejscu. Kupując marchew zwróćcie uwagę na jej twardość i świeżość. Jeśli uda wam się kupić dobrą i młodą marchew, po przyjściu do domu nie myjcie jej, tylko umieśćcie ją w pojemniku w chłodnym i ciemnym miejscu.
  • W pojemniku w lodówce. Jeśli chcecie, żeby wasza marchewka nie wiotczała i była jak najdłużej świeża, umyjcie ją, obierzcie i pokrójcie na kawałki a następnie włóżcie ją do hermetycznie zamykanego pudełka wypełnionego niewielką ilością wody. Ta nietypowa metoda sprawi, że wasza marchewka będzie świeża nawet przez ok. 2 tygodnie.
  • W lodówce. Marchew można przechowywać w lodówce do dwóch lub trzech miesięcy, jeśli jest ona odpowiednio przygotowana do przechowywania. Na początku usuńcie z marchwi natkę, aby zapobiec gniciu marchewki (liście marchwi odciągają wilgoć z korzenia i szybko go wysuszają). Pozostawcie zewnętrzną skórkę marchwi do wyschnięcia na słońcu przez około dzień. Nie myjcie jej, dopóki marchewka nie będzie gotowa do użycia. Umieśćcie marchewkę w lodówce.

Pamiętajcie, aby trzymać marchewki z dala od owoców i warzyw wytwarzających wysoką zawartość etylenu, takich jak jabłka i gruszki, ponieważ przyspieszy to proces ich dojrzewania i więdnięcia.

Jak wykorzystać marchewkę w kuchni?

Istnieje wiele ciekawych pomysłów na wykorzystanie w kuchni marchwi.

Zobacz także:

Możecie z niej zrobić:

Dlaczego warto jeść marchew?

Oprócz wspaniałego smaku, marchewka i sok z marchwi zapewniają wiele korzyści zdrowotnych.

  1. Marchewki zawierają witaminę A, która poprawia wzrok i jest szczególnie ważna dla utrzymania prawidłowego widzenia nocnego.
  2. Marchewka pomaga naszej wątrobie wypłukiwać toksyny z organizmu i zmniejsza ilość żółci i tłuszczu w wątrobie.
  3. Marchewka i sok z marchwi wspomagają również układ sercowo-naczyniowy, ponieważ pomagają chronić serce przed upośledzeniem oksydacyjnym, tworzeniem się płytki nazębnej i podwyższeniem poziomu cholesterolu.
  4. Warzywa te pomagają również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc, raka piersi i okrężnicy, ponieważ są bogate w falkarinol, który zwalcza nowotwory poprzez niszczenie komórek przedrakowych w guzach.
  5. Marchewka zawiera też dużo przeciwutleniaczy i składników odżywczych, które wzmacniają układ odpornościowy i utrzymują go w dobrej kondycji.
  6. Warzywo to jest również dobrym źródłem wapnia, który pomaga w rozwoju i utrzymaniu zdrowych i silnych kości.

Źródło: carrotmuseum.co.uk