Pieczone mięso
Pixabay/Larry White
Newsy

Jak prawidłowo określić czas pieczenia mięsa? Prosta metoda, którą znają tylko wasze babcie

Pieczone mięso można podawać gościom na różne okazje. W zależności od rodzaju, będzie się piekło określony czas. Najlepiej by nie było zbyt spieczone, ani za suche.
Aleksandra Jaworska
styczeń 30, 2021

Pieczone mięsa to także domowe wędliny, pasztety i mięsa, które można podawać na zimno. To przepisy na Święta Wielkanocne i Boże Narodzenie. Choć nie tylko! 

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Chrupiące, pieczone mięso

Mięso można przygotowywać na wiele różnorodnych i ciekawych sposobów. Dania mogą być codzienne i wykwintne, wystarczy jedynie odrobina czasu i nietuzinkowy pomysł. Przyda się także wiedza o czasie pieczenie mięsa.

Triki kulinarne dotyczące mięsa

Jeśli chcecie aby skórka z kurczaka była chrupiąca, należy go wcześniej zamarynować. Wystarczy kilka godzin, a najlepiej noc. Mięso należy piec początkowo w dużej temperaturze, później w mniejszej i polewać sosem powstałym podczas pieczenia.

Można posmarować je pod koniec pieczenia wodą z solą, śmietaną lub podlać piwem. Innym skutecznym sposobem jest dodanie do marynaty łyżki płynnego miodu, który karmelizuje się i tworzy chrupiącą powłoczkę.

Kolejno, aby kotlety mielone nie były zbite, do masy przed wyrabianiem należy dodać do mięsnej łyżkę przegotowanej wody. Podczas przygotowywania kotletów schabowych należy naciąć białe włókna, łatwiej będzie je rozbić. To metody, które znają wasze babcie!

Czas pieczenia mięsa

Jeśli chcecie określić czas pieczenia mięsa na każdy kilogram jego wagi przeznaczcie około 1 godziny. Mięsa drobiowe pieką się szybciej, wieprzowe i wołowe potrzebują 10-15 minut dłużej na każdy kilogram. To łatwy przelicznik, a znacząco ułatwi wam kulinarną sztukę pieczenia mięsa. 

Zobacz także

Soczysta i krucha pieczeń

Dla tych z was, którym zależy na soczystości pieczonego mięsa można polecić coś jeszcze. Przed pieczeniem daną porcję mięsną można obsmażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu i piec w rękawie do pieczenia.

Przed końcem pieczenia rękaw należy rozciąć i posmarować pieczeń wodą z solą. Po upieczeniu pieczeń zostawcie na ok. 10 min. aby soki wewnątrz mięsa równomiernie się rozeszły. Pieczeń jest upieczona, kiedy po wbiciu szpikulca w jej najszerszą część wypływające soki są klarowne i szkliste, a nie krwiste.

O tym, że mięso jest gotowe podpowie wam również zapach. Pieczone mięso, w tym względzie, nie ma sobie równych. Aromat karkówki czy pieczonego w ziołach indyka powinien zwalać z nóg. Dobrze przyrządzoną pieczeń można podawać jako danie obiadowe, ale i jako dodatek do śniadaniowych kanapek.

Pycha!

Komentarze