Można przyznać, że jest to klasyk polskiej kuchni. Flaczki są potrawą idealną na chłodniejsze dni. Doskonale rozgrzewają, a dodatkowo są dosyć treściwe i sycą na dłuższy czas. Wiele osób nie wyobraża sobie rodzinnych uroczystości, takich jak wesela czy chrzciny, bez tego dania. Jak sama nazwa wskazuje, danie jest przyrządzone z podrobów. 

Dlaczego niektórzy nie lubią flaków? 

Zupa jest przygotowywana na aromatycznym wywarze z dodatkiem warzyw. Główną rolę oczywiście odgrywają tutaj podroby. Mają one swoich fanów, którzy wręcz przepadają za tym daniem, ale również i przeciwników.

Druga grupa zazwyczaj jest zniechęcona do tej potrawy poprzez zapach, jaki mają flaki. Jest dość charakterystyczny, a niewiedza czy nieumiejętne przygotowanie dania sprawi, że nieusunięty, przykry aromat zepsuje danie i odbierze nam cała przyjemność z jedzenia. 

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu flaków podczas gotowania?

Wszystkie podroby, w tym i flaki, aby były smaczne wymagają odpowiedniego przygotowania. Nie zawsze jednak dobre oczyszczenie pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Decydując się na ugotowanie tej potrawy, przede wszystkim należy kupić świeże wołowe żołądki.

Zobacz także:

Przed właściwym gotowaniem, należy je dobrze wypłukać pod bieżącą wodą, a następnie oprószyć solą dla łatwiejszego oczyszczenia. Części flaków wyglądające niekorzystnie, a także znaczne przyrosty tłuszczu, możecie odciąć nożem. Wówczas podroby powinno się ponownie przepłukać, a później zalać zimną wodą i zagotować na niewielkim ogniu pod przykryciem.

Do środka można również dodać skórkę z pomarańczy, która dodatkowo powinna pomóc w zniwelowaniu niekorzystnego aromatu. Taki zabieg pozwoli na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Jeśli po zagotowaniu nadal jest wyczuwalny, wówczas możecie powtórzyć tą czynność. Niektóre panie domu robią tak nawet cztery razy!