Nie trzeba być znawcą feng shui, żeby eksperymentować z dekoracją stołu. Wystarczy, że wiecie kogo będziecie gościć, co będziecie jeść oraz co to za okazja do wspólnego biesiadowania. 

Wigilia zgodna z zasadami savoir-vivre

Savoir-vivre może przetłumaczyć jako „znajomość życia”. To także ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności funkcjonujących w określonej grupie. Savoir-vivre to również wiedza, jak zachować się przy stole. 

Znajomość zasad savoir-vivre jest jednym z wyznaczników kultury osobistej człowieka. jest uwarunkowana kulturowo, a więc znacząco różni się w zależności od regionu świata. Dotyczy w dużej mierze obszarów kulinarnych, m.in. nakrywania i podawania do stołu, sposobów jedzenia oraz picia. 

Obrus - najważniejszy element nakrycia świątecznego stołu

Do świąt pozostało już niewiele czasu. Nigdy nie jest jednak za późno, aby sprawdzić czy jesteście przygotowani do nakrycia bożonarodzeniowego stołu. Jego nakrycie trzeba zacząć od obrusa. Najlepiej sprawdzi się ponadczasowy, śnieżnobiały.

Zobacz także:

To także oznaka elegancji i wyjątkowości okazji. Jeśli jesteście artystycznymi duszami lub lubcie kolory, nie zaszkodzą obrusy w innych odcieniach. Najlepiej w barwach czerwonych, złotych, srebrnych lub zielonych.  Kontrastem dla białego obrusu będzie wzorzysta zastawa, dla wzorzystego obrusa - lepsza będzie prosta.

Bieżnik ustawiony wzdłuż stołu

Macie drewniany stół? Można postawić na nim bieżnik ułożony wzdłuż albo kilka bieżników, postawionych w poprzek, na szerokość stołu. To jedna z ciekawszych i dosyć nowoczesnych dekoracji świątecznego stołu. Właśnie na nim kładzie się wigilijne potrawy, świece albo symboliczne sianko.

Szklanki i kieliszki

Wszystkim podczas Wigilii przyda się płaski talerz, na którym możecie ustawić jeszcze jeden, ozdobny. Jeśli zamierzacie serwować zupę, co w czasie Wigilii jest już tradycją, umieśćcie na nim dodatkowo głęboki talerz albo bulionówkę, zwaną również flaczarką. 

Obok szklanego zestawu miejsce powinna znaleźć serweta, najlepiej w kolorach czerwieni i złota. Po prawej stronie talerza połóżcie nóż lub kilka noży, kierując ostrza zawsze ku talerzom oraz łyżkę, a po lewej – widelec lub więcej, w zależności ile posiłków zaserwujcie.

Ozdoby i dodatki na Wigilię

Świąteczny stół można przystroić tym , co stworzyła natura. Co powiecie na szyszki pomalowane złotym sprayem? Albo gałązki świerku położone tuż nad talerzem? Wszystko co położycie na świątecznym stole powinno się kojarzyć z zimą i Bożym Narodzeniem. Pamiętajcie tylko o jednym, przesada bywa zgubna!