Skąd się bierze charakterystyczny GORZKI smak zielonej herbaty i jak go wyeliminować?
Własne
Newsy

Trudno o lepszy napój niż zielona herbata. Ale picie jej w ten sposób może bardziej zaszkodzić niż pomóc

Od utraty wagi, przez lepsze trawienie, po ukojenie nerwów. Korzyści płynące z picia zielonej herbaty są wprost nieocenione. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak prawidłowo powinno się ją pić?

Zielona herbata to jeden z najzdrowszych napojów świata. Jest wytwarzana z liści rośliny camellia sinesis, tak jak wszystkie inne herbaty nieziołowe. Jednak w przeciwieństwie do herbat czarnych i ulung, zielona herbata jest mniej przetworzona, ponieważ jest wytwarzana niezwykle delikatnymi metodami suszenia na parze.

Mówi się, że to właśnie dzięki nim zielona herbata jest taka bogata w składniki odżywcze i przeciwutleniacze, które zapewniają naszemu organizmowi wiele korzyści zdrowotnych. Jakie korzyści ma zielona herbata i jak powinno się ją prawidłowo pić?

Kotlety mielone

Jak prawidłowo pić zieloną herbatę?

Zielona herbata wspomaga spalanie tłuszczu, chroni przed chorobami serca, a nawet działa przeciwstarzeniowo. Ale czy to oznacza, że możemy pić ją bez opamiętania? Nie do końca. Oto krótki poradnik na temat tego, jak powinno się pić ten napój.

  • Nie przekraczajcie ilości 2-3 filiżanek dziennie. Zielona herbata jest bogata w przeciwutleniacze i naturalne związki roślinne, takie jak garbniki i flawonoidy. Niestety, ich nadmiar może powodować toksyczność, a nawet uszkodzenie wątroby.
  • Nigdy nie pijcie zielonej herbaty na pusty żołądek. Picie zielonej herbaty tuż po obudzeniu może niekorzystnie wpłynąć na równowagę żołądka. 
  • Nie pijcie zielonej herbaty bezpośrednio po posiłku. Wiele osób pije zieloną herbatę tuż po posiłku sądząc, że to jest zdrowe. Picie zielonej herbaty bezpośrednio po jedzeniu, może hamować wchłanianie składników odżywczych. Oznacza to, że wszystko, co zjedliśmy, nie będzie prawidłowo wchłaniane, ponieważ kofeina i garbniki zadziałają tu jako przeszkoda. Takie picie zielonej herbaty może również rozcieńczyć soki żołądkowe, powodując nieprawidłowe trawienie. Najlepiej pić zieloną herbatę 30-45 minut przed lub po posiłku.
  • Nie pijcie jej późno w nocy. Nie powinno się również pić zielonej herbaty późnym wieczorem, ponieważ napój ten może zakłócać sen i zwiększać poziom stresu.
Zobacz także

Przepis na zupę z… zielonej herbaty. Dodajcie do niej 1 składnik, a będzie jeszcze zdrowsza

 Zróbcie dzbanek tej herbaty i popijajcie przez cały dzień. Doskonale oczyszcza cały organizm

Zróbcie dzbanek tej herbaty i popijajcie przez cały dzień. Doskonale oczyszcza cały organizm

Korzyści zdrowotne zielonej herbaty

Jeśli chcecie czerpać prawdziwe korzyści zdrowotne płynące z picia zielonej herbaty, upewnijcie się, że kupiliście 100-procentową zieloną herbatę, najlepiej liściastą.

  • Zielona herbata może być częścią zdrowej diety odchudzającej. Kofeina zawarta w zielonej herbacie, może pomóc w tłumieniu apetytu i przyspieszyć spalanie kalorii w procesie zwanym termogenezą. Jeśli jednak myślicie, że możecie być na wysokokalorycznej diecie i schudniecie tylko dzięki temu, że włączycie do swojego menu zieloną herbatę, to jesteście w błędzie. Mimo iż napój ten ma właściwości spalające tłuszcz, nie spali wystarczającej ilości tłuszczu, aby zrekompensować wam złą dietę.
  • Zielona herbata może pomóc naprawić uszkodzoną skórę i chronić przed rakiem skóry. Myszy wystawione na działanie polifenoli z zielonej herbaty w wodzie pitnej, wykazały lepszą naprawę komórek skóry po uszkodzeniu przez promienie UV. Zielona herbata może również pomóc w leczeniu chorób skóry, takich jak egzema i brodawki narządów płciowych.
  • Zielona herbata może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. 
  • Poprawia czujność i zdrowie mózgu. Ten krótkotrwały efekt związany jest z zawartością kofeiny w zielonej herbacie. Sama kofeina jest środkiem pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy, jednak może ona powodować problemy, gdy jest spożywana w dużych ilościach. Jednak niska zawartość kofeiny w zielonej herbacie na pewno pomoże wam się pobudzić.
  • Zielona herbata może pomóc w ochronie przed niektórymi rodzajami raka. Pokarmy i napoje bogate w przeciwutleniacze, takie jak zielona herbata, pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.
  • Picie zielonej (i czarnej) herbaty może mieć korzystny wpływ na serce. Zielona herbata nie tylko obniża poziom cholesterolu, ale może również obniżać wysokie ciśnienie krwi. To z kolei może prowadzić do lepszego zdrowia serca

Źródło: everydayhealth.com, zdrowie.wprost.pl

Czy można „przedawkować” herbatę? Uważajcie – taka ilość może być groźna!
Pexels
Newsy
Czy można „przedawkować” herbatę? Uważajcie – taka ilość może być groźna!
Lubicie pić herbatę? To świetnie, ale czy wiecie, że nie powinno się jej pić w nadmiernych ilościach? Czy można „przedawkować” herbatę i czym to grozi? Przeczytajcie!

Herbata to jeden z najpopularniejszych i najchętniej pitych napojów świata. Istnieje mnóstwo odmian herbat. Do wyboru mamy herbatę czarną, zieloną, czerwoną, a nawet białą. Każda z nich skrywa w sobie mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Właściwości zdrowotne herbaty W zależności od odmiany herbaty, a konkretnie liści, z których została zrobiona, herbata skrywa w sobie wiele korzystnych właściwości. A czy wiedzieliście, że  lepiej nie wrzucać cytryny do herbaty?  Napój ten już od wieków stosuje się w medycynie tradycyjnej ze względu na jego liczne właściwości lecznicze. Herbata nie tylko wspaniale smakuje i poprawia nastrój, ale też, co wykazały liczne badania, może odgrywać kluczową rolę w zmniejszaniu ryzyka chorób przewlekłych, takich jak rak, otyłość, cukrzyca i choroby serca. Jaka dawka herbaty jest bezpieczna dla naszego zdrowia? Czy da się „przedawkować” herbatę? Jaka dawka tego napoju jest dla nas w pełni bezpieczna? Mimo iż umiarkowane picie herbaty jest bardzo zdrowe, przekraczanie 3-4 filiżanek (710-950 ml) tego napoju dziennie, może mieć pewne skutki uboczne. Poznajcie 6 możliwych skutków ubocznych picia zbyt dużej ilości herbaty: Słabszy sen Ponieważ herbata naturalnie zawiera kofeinę, nadmierne spożycie tego napoju może zakłócić prawidłowy cykl snu. Nudności Niektóre związki zawarte w herbacie mogą powodować nudności. Szczególnie gdy pijemy herbatę w dużych ilościach lub na pusty żołądek. Zmniejszona absorpcja żelaza Niedobór żelaza jest jednym z najczęstszych niedoborów składników odżywczych na świecie. Osoby, które mają niski poziom żelaza, powinny ograniczyć spożycie herbaty, ponieważ nadmierne picie tego napoju może pogorszyć ich stan. Herbata...

Japończycy twierdzą, że ten napój wydłuża życie. Pijcie co najmniej 4 filiżanki dziennie
Flickr
Newsy
Japończycy twierdzą, że ten napój wydłuża życie. Pijcie co najmniej 4 filiżanki dziennie
Chroni przed demencją, oczyszcza i wspomaga odchudzanie. Ten napój pomoże wam na wiele dolegliwości.

Właściwości tego napoju znane są ludziom od wieków. Przyśpiesza przemianę materii, oczyszcza i dodaje energii. Zielona herbata jest bardzo zdrowa, a w Japonii uważa się nawet, że jej picie może wydłużyć długość życia o 3 lata! Poznajcie wspaniałe właściwości zielonej herbaty. Co znajduje się w zielonej herbacie? Powszechnie wiadomo, że zielona herbata to po prostu niesfermentowane liście chińskiej herbaty. Jednak odmian zielonej herbaty jest bardzo dużo – różnią się one między sobą smakiem, kolorem, zawartością kofeiny i czasem parzenia. Niektórzy twierdzą, że najlepsza jest herbata przyrządzana z liści zbieranych o świcie. Zielona herbata bogata jest w witaminę C, E, K i B, garbniki, aminokwasy, polifenole oraz wiele mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Regularne picie zielonej herbaty wpływa pozytywnie na całe ciało: Ogranicza rozwój parodontozy i łagodzi choroby dziąseł Pomaga w stanach depresyjnych Zmniejsza ryzyko zawału serca oraz udary Wspomaga walkę z trądzikiem Spowalnia starzenie się skóry Zielona herbata i długość życia W Japonii wierzy się, że zielona herbata przedłuża życie nawet o 3 lata. Według Japończyków należy pić od 4 do aż 10 filiżanek zielonej herbaty dziennie! Z kolei według Holendrów kilka filiżanek tego napoju pozwoli zmniejszyć ryzyko zachorowania na miażdżycę. Ponadto, zielona herbata ma pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i może chronić przez demencją. Zielona herbata na odchudzanie Często poleca się zieloną herbatę osobom, które chcą schudnąć. Wszystko dzięki katechinom, które wpływają na zredukowanie tkanki tłuszczowej – ograniczają one wchłanianie tłuszczów z posiłków i pobudzają organizm do większego spalania...

Tę herbatę można parzyć na zimno. Hamuje apetyt i ma działanie przeciwnowotworowe
AdobeStock
Newsy
Tę herbatę można parzyć na zimno. Hamuje apetyt i ma działanie przeciwnowotworowe
Jeśli doskwiera wam upał, przygotujcie sobie tę herbatę - można ją zaparzyć na zimno.

W upały nie brakuje pomysłów na przygotowywanie chłodnych napojów, które mają przynieść ulgę przy wysokich temperaturach. Niektórzy paradoksalnie zalecają picie herbaty w upał - tak robią na przykład Arabowie, którzy w ciągu dnia popijają słodką herbatę miętową, kardamonową czy cynamonową małymi łykami. Przy wysokich temperaturach sprawdza się również zielona herbata, która ma właściwości schładzające organizm. Najlepiej działa wypijana na zimno. A czy wiedzieliście, że na zimno można ją również parzyć? Czy zieloną herbatę można parzyć na zimno? W ciepły dzień wypicie szklanki zimnej zielonej herbaty z kilkoma kostkami lodu szybko przynosi ulgę. Jednak zagotowanie wody, zalanie herbaty, odczekanie aż wystygnie i jeszcze schładzanie jej w lodówce zajmuje bardzo dużo czasu. Jeśli nie macie połowy dnia na przyrządzanie takiego napoju, mamy dla was dobre wieści - zieloną herbatę można „zaparzyć” także na zimno! Jak to możliwe? Wystarczy wsypać kilka łyżeczek liści zielonej herbaty do dzbanka i zalać je chłodną, niegazowaną wodą mineralną (albo przefiltrowaną). Po około dwóch godzinach tak przygotowana herbata będzie już gotowa do spożycia. Dodajcie do niej kostki lodu i gotowe! Co więcej, zielona herbata parzona na zimno będzie mniej gorzka i cierpka od tej parzonej w sposób tradycyjny - garbniki odpowiadające za gorzki smak wydzielają się przy wysokiej temperaturze.  Właściwości zielonej herbaty Jeśli zastanawiacie się, dlaczego to właśnie zieloną herbatę powinno się pić przy wysokich temperaturach, poznajcie jej wspaniałe właściwości: wspomaga odchudzanie - zielona herbata zwiększa metabolizm wątroby, obniża poziom cukru we krwi i działa wspomagająco w redukcji tkanki tłuszczowej. spowalnia starzenie - zawarte w tym rodzaju herbaty związki polifenolowe zwalczają wolne...

Pijecie przez cały dzień samą herbatę? Sprawdźcie, czy może grozić wam odwodnienie
Wikipedia Commons
Newsy
Pijecie przez cały dzień tylko herbatę? Sprawdźcie, czy może grozić wam odwodnienie
Od niepamiętnych czasów, krążą opinie jakoby picie dużej ilości herbaty miało działanie odwadniające i było niebezpieczne dla zdrowa. Zobaczcie, czy tak jest rzeczywiście. 

Jeżeli lubicie herbatę, to na pewno pijecie ją często. Może robicie do każdego posiłku, a być może jest to jedyny napój, który przyjmujecie w ciągu dnia. Wiele osób nie jest w stanie przemóc się do smaku czystej wody, nie lubi też soków owocowych i w związku z tym dostarcza sobie płynów i orzeźwienia pijąc tylko herbatę. Czy, takie postępowanie może być niebezpieczne dla ich zdrowa?  Jakie istnieją rodzaje herbat?  Ze względu na sposób zbierania i przetwarzania, rozróżnia się kilka rodzajów herbat. W naszym kraju najbardziej znane są herbaty: czarna i zielona. Herbata biała jest produkowana z młodych liści i pąków. Jest najmniej przetworzoną postacią herbaty.   Herbata zielona, pozyskiwana z liści poddanych obróbce cieplnej, by zapobiec ich utlenianiu. Uważana za bardzo zdrową.  Herbata pu-erh w obróbce przypomina herbatę zieloną, jednak jej liście są dodatkowo poddane procesowi fermentacji.  Herbata ulung jest wytwarzana z liści wielokrotnie zwijanych i utlenianych.  Herbata czarna to najbardziej popularna herbata w Polsce. Jest podobna do ulong, z tym że jeszcze bardziej utleniona.  Czy herbata rzeczywiście odwadnia?  Istnieją opinie, że herbata, podobnie jak kawa, działa moczopędnie i znacząco zwiększa ilość wizyt w toalecie. Zbyt częste wizyty z kolei mogą prowadzić w rezultacie do odwodnienia.  Badania naukowe dowodzą jednak, że picie czarnej herbaty w takim samym stopniu nawadnia organizm jak picie wody. Zawarta w herbacie i kawie kofeina zwiększa co prawda nieznacznie ilość produkowanego moczu, jednakże o zaburzeniu gospodarki płynami można mówić dopiero w momencie, gdy zaczniecie przyjmować ponad trzy litry mocnej herbaty dziennie. To z kolei przeliczyć można w przybliżeniu na aż 12 szklanek tego...