Gdy prąd jest coraz droższy, a rachunki z każdym miesiącem przyprawiają o coraz większy ból głowy, nic dziwnego, że wiele osób stara się znaleźć sposoby na zaoszczędzenie paru złotych.

Oczywiście, nie można zrezygnować ze wszystkiego, ale niektóre czynności da się wykonywać w taki sposób, by nie wydawać na nie niepotrzebnie zbyt wielu pieniędzy. Tak jest na przykład w przypadku pieczenia ciast - zobaczcie, jak piec, by nie wydać na to fortuny. 

Kiedy prąd jest najdroższy?

Wiedzieliście, że korzystanie z prądu w określonych godzinach może was sporo kosztować? Polskie Sieci Elektroenergetyczne zachęcają do tego, by ograniczyć wówczas zużycie prądu - na przykład wyłączyć telewizor, którego nikt nie ogląda albo przełożyć odkurzanie mieszkania na inną porę dnia.

Zobacz także:

Z niektórych czynności nie można jednak całkowicie zrezygnować - mowa tutaj choćby o pieczeniu ciast czy innych dań, do których piekarnik jest niezbędny. Ale da się je zaplanować tak, by nie wydać fortuny na prąd potrzebny do zasilenia piekarnika. 

- Godziny szczytu to godziny, w których elektrownie konwencjonalne muszą pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych - informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne. 

To, kiedy przypadają godziny szczytu można sprawdzić każdego dnia na stronie internetowej PSE. Tam podana jest prognoza na dany dzień, z zaznaczeniem godzin, w których prąd będzie najdroższy. Zwykle są to godziny od 15 do 17 - w tym czasie warto więc odpuścić sobie aktywności, które wymagają zużycia prądu. 

Zwykle operatorzy dzielą taryfy kosztowe energii elektrycznej na strefę nocną i dzienną. Nocna, czyli tańsza trwa zwykle od godziny 22 do 6 rano. Oprócz tego tańsza taryfa obowiązuje także często w dzień, tuż wspomnianymi godzinami szczytu (13-15).

Jak oszczędzać prąd? 

Zmniejszenie rachunków za prąd nie oznacza od razu, że musicie spędzać wieczory przy świeczkach. Już kilka dobrych nawyków może wam pomóc nieco zaoszczędzić:

  • wymieńcie żarówki na energooszczędne

  • zapalajcie światło tylko w tym pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywacie

  • wyłączajcie sprzęty, z których nie korzystacie (należy też wyłączyć je z kontaktu, by nie pobierały niepotrzebnie prądu)

  • zawsze przykrywajcie garnki podczas gotowania

  • włączajcie pralkę dopiero wtedy, gdy jest pełna