W styczniu 2022 roku rachunki za prąd w polskich gospodarstwach domowych wzrosły średnio aż o 20-30 procent. Jak zmniejszyć zużycie prądu w swoim domu? Wystarczy, że wdrożycie kilka prostych zasad.

Jak oszczędzać prąd w kuchni?

Na pewno macie w swojej kuchni co najmniej kilka urządzeń zasilanych prądem, takich jak czajnik elektryczny, piekarnik, oświetlenie LED, mikser, toster, płyta indukcyjna, zmywarka czy lodówka. Urządzenia te sprawiają, że gotowanie jest szybsze i przyjemniejsze. Niestety, zużywają one przy okazji dużą ilość prądu. Jak ograniczyć wykorzystanie prądu w swojej kuchni? Skorzystajcie z naszych porad.

Jak oszczędzić energię w piekarniku elektrycznym?

Piekarnik elektryczny to bardzo przydatny wynalazek, ale niestety pochłania on dużo prądu. Jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną generowane m.in. przez to urządzenie?

  • Zawsze wybierajcie odpowiednią temperaturę dla danego dania. Im wyższą ustawicie temperaturę, tym więcej zużyjecie prądu.
  • Nie włączajcie zbyt szybko piekarnika. Piekarnik elektryczny nagrzewa się o wiele szybciej niż zwykły, gazowy piekarnik.
  • Pieczcie kilka potraw naraz i starajcie się maksymalnie wykorzystać miejsce w swoim piekarniku.
  • Ustawiajcie funkcję termoobiegu, która sprawia, że dania przygotowują się szybciej.
  • Wyłączajcie piekarnik kilka minut przed czasem. W dobrze rozgrzanym piekarniku potrawa „dojdzie” nawet, gdy urządzenie przestanie już pobierać prąd.
  • Nie otwierajcie wielokrotnie drzwi piekarnika – wypuszczacie w ten sposób gorące powietrze i marnujecie energię. Zamiast tego zajrzyjcie przez szklane drzwiczki.

Jak oszczędzić energię w płycie indukcyjnej?

  • Dopasowujcie w odpowiedni sposób wielkość garnka do wielkości palnika. Zbyt mały palnik znacznie wydłuża czas gotowania. Zbyt duży palnik względem wielkości dna garnka sprawia, że będziecie tracić energię i niepotrzebnie ogrzewać kuchnię.
  • Używajcie pokrywek, ponieważ dzięki nim wasze danie przygotuje się szybciej.
  • Krójcie warzywa i mięsa na mniejsze części – dzięki temu szybciej będą gotowe.
  • Chcecie podgrzać niewielką ilość jedzenia? Używanie kuchenki mikrofalowej jest znacznie bardziej energooszczędne niż gotowanie na tradycyjnej kuchence gazowej lub elektrycznej.
  • Używajcie tylko tyle wody, ile potrzebujecie – dodatkowe gotowanie zajmuje więcej czasu i energii. 

Jak oszczędzić energię w lodówce?

Lodówka to sprzęt, który musi być podłączony do prądu przez całą dobę. Urządzenie to pochłania zatem najwięcej energii w waszej kuchni.

Zobacz także:

  • Kupując lodówkę pamiętajcie, by dopasować jej wielkość do liczby osób, które zamieszkują dane gospodarstwo domowe. Jeśli wasza rodzina składa się z 2-4 osób, kupowanie lodówki z dwoma drzwiami, byłoby marnotrawstwem.
  • Nigdy nie umieszczajcie w lodówce i zamrażalniku gorących oraz nawet nieznacznie ciepłych potraw.
  • Sprzęt należy ustawić z dala od źródeł ciepła, powinien także znajdować w odstępie minimum 5 cm od sąsiadujących mebli.

Nie zostawiajcie w kuchni urządzeń w trybie czuwania

Lodówki i lodówko-zamrażarki są największymi pożeraczami energii elektrycznej w domu, ponieważ są zawsze włączone – możecie oszczędzać energię, wyłączając inne urządzenia elektroniczne.

Zmywarka, kuchenka mikrofalowa, czajnik elektryczny i piekarnik elektryczny, nadal będą zużywać energię elektryczną, gdy pozostawicie je w trybie gotowości. Postarajcie się wyrobić w sobie nawyk wyłączania ich, aby oszczędzać energię.

A co z oświetleniem w kuchni?

Odpowiednie oświetlenie jest niezbędne do pracy w kuchni, ale stanowi duże źródło zużycia energii. Jeżeli chcecie zaoszczędzić, przejdźcie na energooszczędne żarówki, takie jak diody LED, które działają dłużej i natychmiast zmniejszają zużycie energii.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl