Jak oszczędzać prąd w kuchni? Dzięki tym kilku trikom będziecie płacić mniej
Adobe Stock
Newsy

Jak oszczędzać prąd w kuchni? Dzięki tym kilku trikom będziecie płacić mniej

Czy wiecie, że kuchnia zazwyczaj zużywa najwięcej energii w porównaniu do innych pomieszczeń w waszym domu? Dowiedzcie się, jak oszczędzać prąd podczas korzystania z kuchni.

W styczniu 2022 roku rachunki za prąd w polskich gospodarstwach domowych wzrosły średnio aż o 20-30 procent. Jak zmniejszyć zużycie prądu w swoim domu? Wystarczy, że wdrożycie kilka prostych zasad.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak oszczędzać prąd w kuchni?

Na pewno macie w swojej kuchni co najmniej kilka urządzeń zasilanych prądem, takich jak czajnik elektryczny, piekarnik, oświetlenie LED, mikser, toster, płyta indukcyjna, zmywarka czy lodówka. Urządzenia te sprawiają, że gotowanie jest szybsze i przyjemniejsze. Niestety, zużywają one przy okazji dużą ilość prądu. Jak ograniczyć wykorzystanie prądu w swojej kuchni? Skorzystajcie z naszych porad.

Jak oszczędzić energię w piekarniku elektrycznym?

Piekarnik elektryczny to bardzo przydatny wynalazek, ale niestety pochłania on dużo prądu. Jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną generowane m.in. przez to urządzenie?

 • Zawsze wybierajcie odpowiednią temperaturę dla danego dania. Im wyższą ustawicie temperaturę, tym więcej zużyjecie prądu.
 • Nie włączajcie zbyt szybko piekarnika. Piekarnik elektryczny nagrzewa się o wiele szybciej niż zwykły, gazowy piekarnik.
 • Pieczcie kilka potraw naraz i starajcie się maksymalnie wykorzystać miejsce w swoim piekarniku.
 • Ustawiajcie funkcję termoobiegu, która sprawia, że dania przygotowują się szybciej.
 • Wyłączajcie piekarnik kilka minut przed czasem. W dobrze rozgrzanym piekarniku potrawa „dojdzie” nawet, gdy urządzenie przestanie już pobierać prąd.
 • Nie otwierajcie wielokrotnie drzwi piekarnika – wypuszczacie w ten sposób gorące powietrze i marnujecie energię. Zamiast tego zajrzyjcie przez szklane drzwiczki.
Zobacz także
Włóżcie do lodówki miseczkę z sodą a już zawsze będziecie ją tam trzymać

Włóżcie do lodówki miseczkę z sodą, a już zawsze będziecie ją tam trzymać

Na tej półce w lodówce trzymajcie wędliny. Będą dłużej świeże

Wędliny szybko zsychają wam w lodówce? Przełóżcie je na tę półkę i zapomnijcie o problemie

Jak oszczędzić energię w płycie indukcyjnej?

 • Dopasowujcie w odpowiedni sposób wielkość garnka do wielkości palnika. Zbyt mały palnik znacznie wydłuża czas gotowania. Zbyt duży palnik względem wielkości dna garnka sprawia, że będziecie tracić energię i niepotrzebnie ogrzewać kuchnię.
 • Używajcie pokrywek, ponieważ dzięki nim wasze danie przygotuje się szybciej.
 • Krójcie warzywa i mięsa na mniejsze części – dzięki temu szybciej będą gotowe.
 • Chcecie podgrzać niewielką ilość jedzenia? Używanie kuchenki mikrofalowej jest znacznie bardziej energooszczędne niż gotowanie na tradycyjnej kuchence gazowej lub elektrycznej.
 • Używajcie tylko tyle wody, ile potrzebujecie – dodatkowe gotowanie zajmuje więcej czasu i energii. 

Jak oszczędzić energię w lodówce?

Lodówka to sprzęt, który musi być podłączony do prądu przez całą dobę. Urządzenie to pochłania zatem najwięcej energii w waszej kuchni.

 • Kupując lodówkę pamiętajcie, by dopasować jej wielkość do liczby osób, które zamieszkują dane gospodarstwo domowe. Jeśli wasza rodzina składa się z 2-4 osób, kupowanie lodówki z dwoma drzwiami, byłoby marnotrawstwem.
 • Nigdy nie umieszczajcie w lodówce i zamrażalniku gorących oraz nawet nieznacznie ciepłych potraw.
 • Sprzęt należy ustawić z dala od źródeł ciepła, powinien także znajdować w odstępie minimum 5 cm od sąsiadujących mebli.

Nie zostawiajcie w kuchni urządzeń w trybie czuwania

Lodówki i lodówko-zamrażarki są największymi pożeraczami energii elektrycznej w domu, ponieważ są zawsze włączone – możecie oszczędzać energię, wyłączając inne urządzenia elektroniczne.

Zmywarka, kuchenka mikrofalowa, czajnik elektryczny i piekarnik elektryczny, nadal będą zużywać energię elektryczną, gdy pozostawicie je w trybie gotowości. Postarajcie się wyrobić w sobie nawyk wyłączania ich, aby oszczędzać energię.

A co z oświetleniem w kuchni?

Odpowiednie oświetlenie jest niezbędne do pracy w kuchni, ale stanowi duże źródło zużycia energii. Jeżeli chcecie zaoszczędzić, przejdźcie na energooszczędne żarówki, takie jak diody LED, które działają dłużej i natychmiast zmniejszają zużycie energii.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Jak gotować makaron, żeby zaoszczędzić prąd i gaz? Tym prostym trikiem obniżycie rachunki
AdobeStock
Newsy
Jak gotować makaron, żeby zaoszczędzić energię? Tym prostym trikiem obniżycie rachunki
Przy rosnących cenach za energię warto poznać proste sposoby na oszczędne gotowanie. Oto prosta sztuczka na oszczędność przy gotowaniu makaronu.

Perspektywy kolejnych podwyżek cen prądu i gazu nie napawają optymizmem. W końcu nie jest to coś, na czym można oszczędzać bez ograniczeń - w końcu trzeba nadal ogrzewać dom i gotować. Na szczęście da się nieco obniżyć rachunki, wystarczy tylko zmienić swoje przyzwyczajenia w kuchni. Dzięki kilku prostym trikom możecie zaoszczędzić na energii, dzięki czemu mniej zapłacicie za prąd i gaz.  Jak oszczędnie gotować? Sposób na zaoszczędzenie kilku złotych na gotowaniu jest niezwykle prosty - i wcale nie chodzi tutaj o żałowanie pieniędzy na składniki! Cały sekret tkwi w sposobie gotowania. Zastanówcie się - czy gdy gotujecie wodę na ryż albo makaron, to przykrywacie garnek? Czy może gotujecie wodę bez pokrywki? A jak później gotujecie te produkty? Tę kwestię roztrząsali już Włosi, którzy makaron gotują codziennie. Doszli do wniosku, że jeśli będą gotowali go pod przykryciem, to zużyją mniej energii na podgrzanie wody w garnku. Proste, prawda? W ten sposób zaoszczędzicie gaz lub prąd, w zależności od tego, czy używacie kuchenki gazowej, czy indukcyjnej.  Jak jeszcze obniżyć kwotę na rachunkach za energię? Gdy pieczecie ciasto albo zapiekankę, starajcie się nie uchylać drzwi piekarnika. Nie chodzi tylko o to, że może wam przez to wyjść zakalec. Gdy uchylacie drzwiczki, temperatura w piekarniku spada i urządzenie musi pobrać dużo prądu, by z powrotem podnieść temperaturę. Zupełnie nieopłacalne, prawda? Jak zmniejszyć rachunki za energię? Prąd oszczędzicie nie tylko w kuchni. Jeżeli chcecie zapłacić mniej za prąd, stosujcie się do tych zasad: nie zostawiajcie urządzeń w trybie czuwania - teoretycznie wyłączony telewizor czy monitor komputera nadal pobiera prąd. Wystarczy wyjąć wtyczkę z kontaktu. róbcie pranie wtedy, gdy pralka jest pełna - tej zasady raczej nie trzeba nikomu...

Jak oszczędzić na pieczeniu ciasta? Włączajcie piekarnik tylko w tych godzinach
AdobeStock
Newsy
Włączajcie piekarnik tylko w tych godzinach. Oszczędzicie podczas pieczenia ciast
Czy da się ograniczyć rachunki za prąd także teraz, gdy ceny energii są coraz wyższe? Mamy dla was wskazówkę na to, jak piec, by nie pójść z torbami.

Gdy prąd jest coraz droższy, a rachunki z każdym miesiącem przyprawiają o coraz większy ból głowy, nic dziwnego, że wiele osób stara się znaleźć sposoby na zaoszczędzenie paru złotych. Oczywiście, nie można zrezygnować ze wszystkiego, ale niektóre czynności da się wykonywać w taki sposób, by nie wydawać na nie niepotrzebnie zbyt wielu pieniędzy. Tak jest na przykład w przypadku pieczenia ciast - zobaczcie, jak piec, by nie wydać na to fortuny.  Kiedy prąd jest najdroższy? Wiedzieliście, że korzystanie z prądu w określonych godzinach może was sporo kosztować? Polskie Sieci Elektroenergetyczne zachęcają do tego, by ograniczyć wówczas zużycie prądu - na przykład wyłączyć telewizor, którego nikt nie ogląda albo przełożyć odkurzanie mieszkania na inną porę dnia. Z niektórych czynności nie można jednak całkowicie zrezygnować - mowa tutaj choćby o pieczeniu ciast czy innych dań, do których piekarnik jest niezbędny. Ale da się je zaplanować tak, by nie wydać fortuny na prąd potrzebny do zasilenia piekarnika.  - Godziny szczytu to godziny, w których elektrownie konwencjonalne muszą pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych - informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne.  To, kiedy przypadają godziny szczytu można sprawdzić każdego dnia na stronie internetowej PSE. Tam podana jest prognoza na dany dzień, z zaznaczeniem godzin, w których prąd będzie najdroższy. Zwykle są to godziny od 15 do 17 - w tym czasie warto więc odpuścić sobie aktywności, które wymagają zużycia prądu.  Zwykle operatorzy dzielą taryfy kosztowe energii elektrycznej na strefę nocną i dzienną. Nocna, czyli tańsza trwa zwykle od godziny 22 do 6 rano. Oprócz tego tańsza taryfa obowiązuje także często w dzień, tuż wspomnianymi godzinami szczytu...

Jak oszczędzać prąd w kuchni? Te 4 zmiany wprowadzą rewolucję do waszych rachunków
Adobe Stock
Newsy
Jak oszczędzać prąd w kuchni? Te 4 zmiany zrobią rewolucję w waszych rachunkach
Chcecie płacić mniej za prąd? A do tego za wodę i śmieci? Mamy proste sposoby na zmianę nawyków, ratujących domowy budżet.

Nie tylko inflacja powoduje, że płacicie coraz wyższe rachunki. Często sprawcą wysokich opłat jest niepotrzebne zużycie energii. Na inflację nie macie wpływu, a ograniczenie zbędnego zużycia wody czy prądu zależy już tylko od was. I nie chodzi tu o to, żeby skazywać się na niewygodę czy uciążliwe ograniczenia. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, żeby rachunki same spadły. Rachunki za śmieci a zużyta woda Jeśli przerażają was rosnące opłaty i zastanawiacie się jak wpłynąć na ich zmniejszenie, zapamiętajcie te 4 proste nawyki, sprzyjające zmniejszeniu zużycia prądu. Niektóre z nich, w bonusie, przyniosą wam też oszczędność zużytej wody. A ponieważ od niedawna w wielu miastach ilość zużytej wody, wpływa na koszty wywozu śmieci, kolejna korzyść będzie taka, że spadną też rachunki za śmieci. Dodając do siebie wszystkie oszczędności, może się okazać, że chwila uwagi, jakiej wymaga zmiana nawyków, może być bardzo opłacalna. 4 proste nawyki zmniejszające rachunki Gaście i wyłączajcie Zgaście światło, wychodząc z kuchni. Nie używajcie listew ledowych i ozdobnych lamp, nawet jeśli nie zużywają bardzo dużo prądu. Oszczędność zaczyna się od groszy, a kończy na setkach złotych. Nie włączajcie oświetlenia tam, gdzie z niego nie korzystacie. Jeśli lubicie nastrojowe światło – zapalcie świeczki Gdy urządzenia naładuje się – odłączcie je od prądu Nie korzystajcie z funkcji standby – zamiast tego wyjmijcie wtyczkę z gniazdka Gotujcie mniej Wstawiajcie tylko tyle wody w czajniku, ile potrzebujecie na herbatę. Wstawianie całego czajnika, żeby wykorzystać kubek wrzątku, to zwykłe marnotrawstwo Gotując ziemniaki czy makaron używajcie tylko tyle wody, żeby przykryły produkty. Gotowanie w dużej ilości wody, nie tylko pogarsza smak potraw, bo aromat, zamiast...

Jak ograniczyć koszt zużycia prądu w lodówce? Na ten trik w życiu byście nie wpadli
Własne
Newsy
Jak ograniczyć koszt zużycia prądu w lodówce? Na ten trik w życiu byście nie wpadli
Wasza lodówka działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku. Nic dziwnego, że urządzenie to zużywa dużo energii elektrycznej. Czy da się jakoś zmniejszyć koszty użycia lodówki?

Lodówka jest jednym z najobficiej zżerających prąd urządzeń w całym domu. To największy pożeracz energii w wielu gospodarstwach domowych, ponieważ urządzenie to działa w końcu bez żadnych przerw. Mimo iż wasza lodówka musi być uruchomiona przez cały czas, nie znaczy to, że nie możecie zmniejszyć ilości energii elektrycznej potrzebnej do jej działania. Jak zachować świeżość żywności, którą trzymamy w lodówce, przy jednoczesnym oszczędzaniu energii, aby choć trochę zmniejszyć rachunki za prąd? Oto kilka sprytnych wskazówek! Jak ograniczyć koszt używania prądu w lodówce? Istnieje wiele sposobów na to, by ograniczyć użycie prądu w lodówce. Przede wszystkim, postarajcie się zamykać produkty spożywcze w szczelnych pojemnikach. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu ograniczycie parowanie tych produktów w lodówce. Lodówka to urządzenie, które słabiej radzi sobie ze schładzaniem wilgotnego powierza, przez co zużywa dużo prądu. Co jeszcze możemy zrobić, żeby zmniejszyć rachunki za prąd użytkując lodówkę? Nie przepełniajcie swojej lodówki. Lodówka potrzebuje cyrkulacji powietrza, aby utrzymać żywność w równomiernej temperaturze. Postarajcie się więc, aby wasza lodówka była pełna w około 2/3, bez przepełnienia. Poza tym, zbyt ciasne wypełnienie lodówki sprawi, że niektóre produkty staną się zbyt zimne – a nawet mogą zamarznąć – podczas gdy inne nie będą wystarczająco zimne. Jeśli pozwolicie swojej lodówce „oddychać", wasza żywność na dłużej zachowa świeżość. Napełnijcie do pełna zamrażarkę. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku zamrażarki. Zamrażarka działa najskuteczniej, gdy jest maksymalnie wypełniona. Nie macie co do niej...