Jak ograniczyć koszt zużycia prądu w lodówce? Na ten trik w życiu byście nie wpadli
Własne
Newsy

Jak ograniczyć koszt zużycia prądu w lodówce? Na ten trik w życiu byście nie wpadli

Wasza lodówka działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku. Nic dziwnego, że urządzenie to zużywa dużo energii elektrycznej. Czy da się jakoś zmniejszyć koszty użycia lodówki?

Lodówka jest jednym z najobficiej zżerających prąd urządzeń w całym domu. To największy pożeracz energii w wielu gospodarstwach domowych, ponieważ urządzenie to działa w końcu bez żadnych przerw.

Mimo iż wasza lodówka musi być uruchomiona przez cały czas, nie znaczy to, że nie możecie zmniejszyć ilości energii elektrycznej potrzebnej do jej działania.

Jak zachować świeżość żywności, którą trzymamy w lodówce, przy jednoczesnym oszczędzaniu energii, aby choć trochę zmniejszyć rachunki za prąd? Oto kilka sprytnych wskazówek!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak ograniczyć koszt używania prądu w lodówce?

Istnieje wiele sposobów na to, by ograniczyć użycie prądu w lodówce. Przede wszystkim, postarajcie się zamykać produkty spożywcze w szczelnych pojemnikach. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu ograniczycie parowanie tych produktów w lodówce.

Lodówka to urządzenie, które słabiej radzi sobie ze schładzaniem wilgotnego powierza, przez co zużywa dużo prądu. Co jeszcze możemy zrobić, żeby zmniejszyć rachunki za prąd użytkując lodówkę?

Zobacz także
warzywa w lodówce

Nie trzymajcie tych owoców w lodówce. O wiele lepiej służy im ciepło

Owińcie półki w lodówce folią spożywczą. W mig zażegnacie pewien częsty problem

Owińcie półki w lodówce folią spożywczą. W mig zażegnacie pewien częsty problem

  • Nie przepełniajcie swojej lodówki. Lodówka potrzebuje cyrkulacji powietrza, aby utrzymać żywność w równomiernej temperaturze. Postarajcie się więc, aby wasza lodówka była pełna w około 2/3, bez przepełnienia. Poza tym, zbyt ciasne wypełnienie lodówki sprawi, że niektóre produkty staną się zbyt zimne – a nawet mogą zamarznąć – podczas gdy inne nie będą wystarczająco zimne. Jeśli pozwolicie swojej lodówce „oddychać", wasza żywność na dłużej zachowa świeżość.
  • Napełnijcie do pełna zamrażarkę. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku zamrażarki. Zamrażarka działa najskuteczniej, gdy jest maksymalnie wypełniona. Nie macie co do niej włożyć? Wypełnijcie puste miejsca dodatkowym lodem.
  • Nie wkładajcie do lodówki ciepłego, ani tym bardziej gorącego jedzenia. Wkładając żywność do lodówki lub zamrażarki, pozwólcie jej najpierw ostygnąć. Im mniej pracy musi wykonać wasza chłodziarko-zamrażarka, tym mniej energii zużyje.
  • Nigdy nie zostawiajcie otwartych drzwi podczas wyjmowania jedzenia. Im dłużej drzwi są otwarte, tym więcej zimnego powietrza ucieka i tym więcej energii potrzeba do ponownego obniżenia temperatury po zamknięciu drzwi.
  • Kontrolujcie temperaturę. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury, może być kluczem do zaoszczędzenia pieniędzy w lodówce lub zamrażarce. Zbyt niskie temperatury powodują marnowanie energii, podczas gdy zbyt wysokie temperatury prowadzą do przedwczesnego psucia się żywności. Upewnijcie się więc, że temperatura nie jest zbyt niska. Lodówki powinny być ustawione na temperaturę ok. 5ºC, a zamrażarki na -18ºC.
  • Jeśli rozmrażacie jedzenie z zamrażarki, włóżcie je do lodówki. Pomaga to chłodzić lodówkę bez zużywania do tego energii.
  • Układajcie produkty w lodówce w podobny sposób – dzięki czemu szybciej będziecie mogli je odszukać.

Dzięki naszym poradom na pewno choć trochę obniżycie swoje rachunki za prąd.

Źródło: jakoszczedzacpieniadze.pl

Jak sprawdzić szczelność lodówki? Wystarczy... kartka papieru lub banknot
Adobe Stock
Newsy
Jak sprawdzić szczelność lodówki? Wystarczy... kartka papieru lub banknot
Nieszczelna lodówka? Lepiej skontrolujcie zawczasu swój sprzęt. Szczelność sprawdzicie za pomocą prostego triku z wykorzystaniem kartki papieru lub banknotu. Dzięki temu unikniecie wysokich rachunków za prąd!

Lepiej nie czekać z wymianą uszczelki do momentu, aż po przyłożeniu ręki do drzwiczek ze środka lodówki będzie buchać zimnem. Dopuszczenie swojego elektrycznego sprzętu do takiego stanu może skończyć się nie tylko zwiększeniem rachunków za prąd, ale i jego trwałym uszkodzeniem. Jak sprawdzić szczelność lodówki za pomocą papieru? Zamiast tego lepiej sprawdzić szczelność lodówki prostym, domowym sposobem. Będzie to sprytny trik z wykorzystaniem kartki papieru lub banknotu. Przygotujcie cienką kartkę papieru lub banknot. Wystarczy nawet ten dziesięciozłotowy! Kartkę lub banknot włóżcie pomiędzy uszczelkę a drzwi lodówki i zamknijcie lodówkę. Papier powinien sztywno trzymać się pomiędzy drzwiami a uszczelką. Jeżeli włożona kartka papieru wypada lub daje się łatwo wyjąć, oznacza to jedno – uszczelka przestała spełniać swoją rolę i lodówka jest nieszczelna. Jeżeli odkryliście jakąś nieszczelność na całej długości swojej lodówki, lepiej nie zwlekajcie z naprawą swojej chłodziarki. Nawet niewielka szczelina może spowodować wzrost pobierania energii elektrycznej przez wasz sprzęt. Jeszcze gorszą wiadomością jest szczelina w drzwiczkach zamrażarki. To właśnie w nich panuje dużo niższa temperatura niż w przestrzeni lodówki. Jeżeli więc drzwiczki zamrażarki są nieszczelne, można się spodziewać szybkiego nagromadzenia lodu wewnątrz, a także wzrostu poboru energii. Jak właściwie użytkować lodówkę? Skoro już jesteśmy przy temacie lodówki, proponujemy wam przeczytać nasz artykuł na temat tego, jakich produktów nie powinno się trzymać w chłodziarce. Nie pożałujecie! Sprytne rady i podpowiedzi jak wyczyścić lodówkę z uporczywych zabrudzeń znajdziecie w innym naszym artykule. Opisujemy w nim same sprawdzone,...

Jak oszczędzać prąd w kuchni? Te 4 zmiany wprowadzą rewolucję do waszych rachunków
Adobe Stock
Newsy
Jak oszczędzać prąd w kuchni? Te 4 zmiany zrobią rewolucję w waszych rachunkach
Chcecie płacić mniej za prąd? A do tego za wodę i śmieci? Mamy proste sposoby na zmianę nawyków, ratujących domowy budżet.

Nie tylko inflacja powoduje, że płacicie coraz wyższe rachunki. Często sprawcą wysokich opłat jest niepotrzebne zużycie energii. Na inflację nie macie wpływu, a ograniczenie zbędnego zużycia wody czy prądu zależy już tylko od was. I nie chodzi tu o to, żeby skazywać się na niewygodę czy uciążliwe ograniczenia. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, żeby rachunki same spadły. Rachunki za śmieci a zużyta woda Jeśli przerażają was rosnące opłaty i zastanawiacie się jak wpłynąć na ich zmniejszenie, zapamiętajcie te 4 proste nawyki, sprzyjające zmniejszeniu zużycia prądu. Niektóre z nich, w bonusie, przyniosą wam też oszczędność zużytej wody. A ponieważ od niedawna w wielu miastach ilość zużytej wody, wpływa na koszty wywozu śmieci, kolejna korzyść będzie taka, że spadną też rachunki za śmieci. Dodając do siebie wszystkie oszczędności, może się okazać, że chwila uwagi, jakiej wymaga zmiana nawyków, może być bardzo opłacalna. 4 proste nawyki zmniejszające rachunki Gaście i wyłączajcie Zgaście światło, wychodząc z kuchni. Nie używajcie listew ledowych i ozdobnych lamp, nawet jeśli nie zużywają bardzo dużo prądu. Oszczędność zaczyna się od groszy, a kończy na setkach złotych. Nie włączajcie oświetlenia tam, gdzie z niego nie korzystacie. Jeśli lubicie nastrojowe światło – zapalcie świeczki Gdy urządzenia naładuje się – odłączcie je od prądu Nie korzystajcie z funkcji standby – zamiast tego wyjmijcie wtyczkę z gniazdka Gotujcie mniej Wstawiajcie tylko tyle wody w czajniku, ile potrzebujecie na herbatę. Wstawianie całego czajnika, żeby wykorzystać kubek wrzątku, to zwykłe marnotrawstwo Gotując ziemniaki czy makaron używajcie tylko tyle wody, żeby przykryły produkty. Gotowanie w dużej ilości wody, nie tylko pogarsza smak potraw, bo aromat, zamiast...

AdobeStock
Newsy
Mrozicie jedzenie w słoikach? 1 błąd i całe zapasy pójdą na zmarnowanie
Nigdy nie popełniajcie tego błędu przy mrożeniu żywności w słoikach. Jedzenie będzie się nadawało do kosza.

Mrożenie jedzenia to doskonały sposób na przechowywanie żywności. Dzięki niemu nasze dania się nie marnują i możemy je zjeść w późniejszym czasie. Jeśli chcecie zamrozić jedzenie w słoiku, pamiętajcie o pewnej prostej zasadzie.  Chciał zamrozić jedzenie w słoikach Użytkownik Reddita - BasenjiFart - przekonał się na własnej skórze, co znaczy nieumiejętne mrożenie żywności. Przez swoją niewiedzę zmarnował aż 60 porcji zamrożonego przez siebie jedzenia. Jak to się stało? Chciałem podzielić się z wami lekcją, której ja, idiota, właśnie się nauczyłem. Każdego sierpnia zamrażam około 400 porcji jedzenia dla mojej rodziny. W tym roku także nie chciałem, żeby jedzenie się zmarnowało, więc użyłem słoików. Najwyraźniej podczas zamrażania słoików należy postępować zgodnie z konkretnymi krokami. Nie wiedziałem o tym i kosztowało mnie to 60 porcji jedzenia - napisał na Reddicie BasenjiFart dołączając zdjęcie pękniętych słoików z jedzeniem. Jak do tego doszło? BasenjiFart chciał zamrozić 400 porcji jedzenia dla swojej rodziny. Przygotowane przez siebie posiłki upchnął aż po brzegi do słoików. Trzy wielkie słoiki z daniami pękły. Dlaczego? BasenjiFart najwidoczniej nie uważał na lekcji fizyki lub zapomniał, że płyny, które zostaną poddane działaniu niskiej temperatury (czyli takiej, jaka panuje przy zamrażaniu), rozszerzają swoją objętość. W sytuacji, w której wypełnimy słoik płynną zawartością aż po brzegi, jedzenie rozsadzi go od środka. Czy nie powinno się mrozić jedzenia w szkle? Można mrozić jedzenie w szkle, ale trzeba to robić umiejętnie. Chodzi o to, by nie wypełnić go w całości. Najlepiej umieścić jedzenie np. do 3/4 wysokości słoika. O czym jeszcze należy pamiętać podczas mrożenia...

Zamrażarka rozmrażanie
Adobe Stock
Newsy
Dawno nie czyściciliście zamrażarki? Właśnie teraz jest najlepszy moment na jej rozmrożenie
Regularne rozmrażanie zamrażarki jest koniecznością. Jak często to robić, kiedy i w jaki sposób? Znamy odpowiedzi na wasze pytania.

W nowoczesnych chłodziarko-zamrażarkach ten problem często niemalże już nie istnieje. Nowy sprzęt zazwyczaj zaopatrzony jest w technologię no frost (ang. – bez zamrażania). Tego typu rozwiązania sprowadzają się w skrócie do odprowadzania z zamrażarki nadmiaru wilgoci, która odpowiada za powstawanie lodu. Duża część z nas wciąż ma w swoich domach stare zamrażarki lub takie, które po prostu wykorzystują po prostu starsze technologie. Wszystkie tego typu sprzęty mają to do siebie, że z czasem gromadzi się w nich, wcześniej wspomniany, nieszczęsny lód. Co zrobić z jedzeniem podczas rozmrażania zamrażarki? Powody są prozaiczne. Częste otwieranie zamrażarki, duża wilgotność powietrza w kuchni, a przede wszystkim nieszczelności w drzwiczkach (np. uszczelki). Rozwiązanie jest jedno – należy regularnie rozmrażać zamrażarkę. A przy okazji ją czyścić. Tego rodzaju zabiegi powinniśmy stosować około 2 razy do roku. Zima to zdecydowanie najlepsza pora na rozmrażanie lodówki. Wystarczy dobrze zabezpieczyć naszą żywność i po prostu na kilka godzin wystawić na zewnątrz, gdy temperatura jest niska. Innym rozwiązaniem na dobre zabezpieczenia mrożonego jedzenia jest jego odpowiednie zaizolowanie. Do tego powinien wystarczyć gruby koc. Pożywienie trzeba zapakować do solidnej, dość grubej torby lub siatki, a następnie owinąć dokładnie kocem. W ten sposób ochroni się je przed ogrzaniem na długi czas, wystarczający do rozmrożenia i wyczyszczenia zamrażarki. Jak usunąć lód z zamrażarki? W tym czasie nie pozostaje nic innego jak wyłączyć zasilanie, otworzyć drzwiczki i czekać aż lody skruszeją. Jeżeli wasza zamrażarka ma w sobie duże ilości lodu, nad całym procesem trzeba po prostu czuwać i ewentualnie „odsączać” gąbkami nadmiar wody i wyciągać ręcznie lód. Pod...