Jak ograniczyć koszt zużycia prądu w lodówce? Na ten trik w życiu byście nie wpadli
Własne
Newsy

Jak ograniczyć koszt zużycia prądu w lodówce? Na ten trik w życiu byście nie wpadli

Wasza lodówka działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku. Nic dziwnego, że urządzenie to zużywa dużo energii elektrycznej. Czy da się jakoś zmniejszyć koszty użycia lodówki?

Lodówka jest jednym z najobficiej zżerających prąd urządzeń w całym domu. To największy pożeracz energii w wielu gospodarstwach domowych, ponieważ urządzenie to działa w końcu bez żadnych przerw.

Mimo iż wasza lodówka musi być uruchomiona przez cały czas, nie znaczy to, że nie możecie zmniejszyć ilości energii elektrycznej potrzebnej do jej działania.

Jak zachować świeżość żywności, którą trzymamy w lodówce, przy jednoczesnym oszczędzaniu energii, aby choć trochę zmniejszyć rachunki za prąd? Oto kilka sprytnych wskazówek!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak ograniczyć koszt używania prądu w lodówce?

Istnieje wiele sposobów na to, by ograniczyć użycie prądu w lodówce. Przede wszystkim, postarajcie się zamykać produkty spożywcze w szczelnych pojemnikach. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu ograniczycie parowanie tych produktów w lodówce.

Lodówka to urządzenie, które słabiej radzi sobie ze schładzaniem wilgotnego powierza, przez co zużywa dużo prądu. Co jeszcze możemy zrobić, żeby zmniejszyć rachunki za prąd użytkując lodówkę?

Zobacz także
warzywa w lodówce

Nie trzymajcie tych owoców w lodówce. O wiele lepiej służy im ciepło

Owińcie półki w lodówce folią spożywczą. W mig zażegnacie pewien częsty problem

Owińcie półki w lodówce folią spożywczą. W mig zażegnacie pewien częsty problem

  • Nie przepełniajcie swojej lodówki. Lodówka potrzebuje cyrkulacji powietrza, aby utrzymać żywność w równomiernej temperaturze. Postarajcie się więc, aby wasza lodówka była pełna w około 2/3, bez przepełnienia. Poza tym, zbyt ciasne wypełnienie lodówki sprawi, że niektóre produkty staną się zbyt zimne – a nawet mogą zamarznąć – podczas gdy inne nie będą wystarczająco zimne. Jeśli pozwolicie swojej lodówce „oddychać", wasza żywność na dłużej zachowa świeżość.
  • Napełnijcie do pełna zamrażarkę. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku zamrażarki. Zamrażarka działa najskuteczniej, gdy jest maksymalnie wypełniona. Nie macie co do niej włożyć? Wypełnijcie puste miejsca dodatkowym lodem.
  • Nie wkładajcie do lodówki ciepłego, ani tym bardziej gorącego jedzenia. Wkładając żywność do lodówki lub zamrażarki, pozwólcie jej najpierw ostygnąć. Im mniej pracy musi wykonać wasza chłodziarko-zamrażarka, tym mniej energii zużyje.
  • Nigdy nie zostawiajcie otwartych drzwi podczas wyjmowania jedzenia. Im dłużej drzwi są otwarte, tym więcej zimnego powietrza ucieka i tym więcej energii potrzeba do ponownego obniżenia temperatury po zamknięciu drzwi.
  • Kontrolujcie temperaturę. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury, może być kluczem do zaoszczędzenia pieniędzy w lodówce lub zamrażarce. Zbyt niskie temperatury powodują marnowanie energii, podczas gdy zbyt wysokie temperatury prowadzą do przedwczesnego psucia się żywności. Upewnijcie się więc, że temperatura nie jest zbyt niska. Lodówki powinny być ustawione na temperaturę ok. 5ºC, a zamrażarki na -18ºC.
  • Jeśli rozmrażacie jedzenie z zamrażarki, włóżcie je do lodówki. Pomaga to chłodzić lodówkę bez zużywania do tego energii.
  • Układajcie produkty w lodówce w podobny sposób – dzięki czemu szybciej będziecie mogli je odszukać.

Dzięki naszym poradom na pewno choć trochę obniżycie swoje rachunki za prąd.

Źródło: jakoszczedzacpieniadze.pl

Jak oszczędzać prąd w kuchni? Dzięki tym kilku trikom będziecie płacić mniej
Adobe Stock
Newsy
Jak oszczędzać prąd w kuchni? Dzięki tym kilku trikom będziecie płacić mniej
Czy wiecie, że kuchnia zazwyczaj zużywa najwięcej energii w porównaniu do innych pomieszczeń w waszym domu? Dowiedzcie się, jak oszczędzać prąd podczas korzystania z kuchni.

W styczniu 2022 roku rachunki za prąd w polskich gospodarstwach domowych wzrosły średnio aż o 20-30 procent. Jak zmniejszyć zużycie prądu w swoim domu? Wystarczy, że wdrożycie kilka prostych zasad. Jak oszczędzać prąd w kuchni? Na pewno macie w swojej kuchni co najmniej kilka urządzeń zasilanych prądem, takich jak czajnik elektryczny, piekarnik, oświetlenie LED, mikser, toster, płyta indukcyjna, zmywarka czy lodówka. Urządzenia te sprawiają, że gotowanie jest szybsze i przyjemniejsze. Niestety, zużywają one przy okazji dużą ilość prądu. Jak ograniczyć wykorzystanie prądu w swojej kuchni? Skorzystajcie z naszych porad. Jak oszczędzić energię w piekarniku elektrycznym? Piekarnik elektryczny to bardzo przydatny wynalazek, ale niestety pochłania on dużo prądu. Jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną generowane m.in. przez to urządzenie? Zawsze wybierajcie odpowiednią temperaturę dla danego dania. Im wyższą ustawicie temperaturę, tym więcej zużyjecie prądu. Nie włączajcie zbyt szybko piekarnika. Piekarnik elektryczny nagrzewa się o wiele szybciej niż zwykły, gazowy piekarnik. Pieczcie kilka potraw naraz i starajcie się maksymalnie wykorzystać miejsce w swoim piekarniku. Ustawiajcie funkcję termoobiegu, która sprawia, że dania przygotowują się szybciej. Wyłączajcie piekarnik kilka minut przed czasem. W dobrze rozgrzanym piekarniku potrawa „dojdzie” nawet, gdy urządzenie przestanie już pobierać prąd. Nie otwierajcie wielokrotnie drzwi piekarnika – wypuszczacie w ten sposób gorące powietrze i marnujecie energię. Zamiast tego zajrzyjcie przez szklane drzwiczki. Jak oszczędzić energię w płycie indukcyjnej? Dopasowujcie w odpowiedni sposób wielkość garnka do wielkości palnika. Zbyt mały palnik znacznie wydłuża czas gotowania. Zbyt duży palnik...

Jak gotować makaron, żeby zaoszczędzić prąd i gaz? Tym prostym trikiem obniżycie rachunki
AdobeStock
Newsy
Jak gotować makaron, żeby zaoszczędzić energię? Tym prostym trikiem obniżycie rachunki
Przy rosnących cenach za energię warto poznać proste sposoby na oszczędne gotowanie. Oto prosta sztuczka na oszczędność przy gotowaniu makaronu.

Perspektywy kolejnych podwyżek cen prądu i gazu nie napawają optymizmem. W końcu nie jest to coś, na czym można oszczędzać bez ograniczeń - w końcu trzeba nadal ogrzewać dom i gotować. Na szczęście da się nieco obniżyć rachunki, wystarczy tylko zmienić swoje przyzwyczajenia w kuchni. Dzięki kilku prostym trikom możecie zaoszczędzić na energii, dzięki czemu mniej zapłacicie za prąd i gaz.  Jak oszczędnie gotować? Sposób na zaoszczędzenie kilku złotych na gotowaniu jest niezwykle prosty - i wcale nie chodzi tutaj o żałowanie pieniędzy na składniki! Cały sekret tkwi w sposobie gotowania. Zastanówcie się - czy gdy gotujecie wodę na ryż albo makaron, to przykrywacie garnek? Czy może gotujecie wodę bez pokrywki? A jak później gotujecie te produkty? Tę kwestię roztrząsali już Włosi, którzy makaron gotują codziennie. Doszli do wniosku, że jeśli będą gotowali go pod przykryciem, to zużyją mniej energii na podgrzanie wody w garnku. Proste, prawda? W ten sposób zaoszczędzicie gaz lub prąd, w zależności od tego, czy używacie kuchenki gazowej, czy indukcyjnej.  Jak jeszcze obniżyć kwotę na rachunkach za energię? Gdy pieczecie ciasto albo zapiekankę, starajcie się nie uchylać drzwi piekarnika. Nie chodzi tylko o to, że może wam przez to wyjść zakalec. Gdy uchylacie drzwiczki, temperatura w piekarniku spada i urządzenie musi pobrać dużo prądu, by z powrotem podnieść temperaturę. Zupełnie nieopłacalne, prawda? Jak zmniejszyć rachunki za energię? Prąd oszczędzicie nie tylko w kuchni. Jeżeli chcecie zapłacić mniej za prąd, stosujcie się do tych zasad: nie zostawiajcie urządzeń w trybie czuwania - teoretycznie wyłączony telewizor czy monitor komputera nadal pobiera prąd. Wystarczy wyjąć wtyczkę z kontaktu. róbcie pranie wtedy, gdy pralka jest pełna - tej zasady raczej nie trzeba nikomu...

Jak oszczędzić na pieczeniu ciasta? Włączajcie piekarnik tylko w tych godzinach
AdobeStock
Newsy
Włączajcie piekarnik tylko w tych godzinach. Oszczędzicie podczas pieczenia ciast
Czy da się ograniczyć rachunki za prąd także teraz, gdy ceny energii są coraz wyższe? Mamy dla was wskazówkę na to, jak piec, by nie pójść z torbami.

Gdy prąd jest coraz droższy, a rachunki z każdym miesiącem przyprawiają o coraz większy ból głowy, nic dziwnego, że wiele osób stara się znaleźć sposoby na zaoszczędzenie paru złotych. Oczywiście, nie można zrezygnować ze wszystkiego, ale niektóre czynności da się wykonywać w taki sposób, by nie wydawać na nie niepotrzebnie zbyt wielu pieniędzy. Tak jest na przykład w przypadku pieczenia ciast - zobaczcie, jak piec, by nie wydać na to fortuny.  Kiedy prąd jest najdroższy? Wiedzieliście, że korzystanie z prądu w określonych godzinach może was sporo kosztować? Polskie Sieci Elektroenergetyczne zachęcają do tego, by ograniczyć wówczas zużycie prądu - na przykład wyłączyć telewizor, którego nikt nie ogląda albo przełożyć odkurzanie mieszkania na inną porę dnia. Z niektórych czynności nie można jednak całkowicie zrezygnować - mowa tutaj choćby o pieczeniu ciast czy innych dań, do których piekarnik jest niezbędny. Ale da się je zaplanować tak, by nie wydać fortuny na prąd potrzebny do zasilenia piekarnika.  - Godziny szczytu to godziny, w których elektrownie konwencjonalne muszą pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych - informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne.  To, kiedy przypadają godziny szczytu można sprawdzić każdego dnia na stronie internetowej PSE. Tam podana jest prognoza na dany dzień, z zaznaczeniem godzin, w których prąd będzie najdroższy. Zwykle są to godziny od 15 do 17 - w tym czasie warto więc odpuścić sobie aktywności, które wymagają zużycia prądu.  Zwykle operatorzy dzielą taryfy kosztowe energii elektrycznej na strefę nocną i dzienną. Nocna, czyli tańsza trwa zwykle od godziny 22 do 6 rano. Oprócz tego tańsza taryfa obowiązuje także często w dzień, tuż wspomnianymi godzinami szczytu...

Jak sprawdzić szczelność lodówki? Wystarczy... kartka papieru lub banknot
Adobe Stock
Newsy
Jak sprawdzić szczelność lodówki? Wystarczy... kartka papieru lub banknot
Nieszczelna lodówka? Lepiej skontrolujcie zawczasu swój sprzęt. Szczelność sprawdzicie za pomocą prostego triku z wykorzystaniem kartki papieru lub banknotu. Dzięki temu unikniecie wysokich rachunków za prąd!

Lepiej nie czekać z wymianą uszczelki do momentu, aż po przyłożeniu ręki do drzwiczek ze środka lodówki będzie buchać zimnem. Dopuszczenie swojego elektrycznego sprzętu do takiego stanu może skończyć się nie tylko zwiększeniem rachunków za prąd, ale i jego trwałym uszkodzeniem. Jak sprawdzić szczelność lodówki za pomocą papieru? Zamiast tego lepiej sprawdzić szczelność lodówki prostym, domowym sposobem. Będzie to sprytny trik z wykorzystaniem kartki papieru lub banknotu. Przygotujcie cienką kartkę papieru lub banknot. Wystarczy nawet ten dziesięciozłotowy! Kartkę lub banknot włóżcie pomiędzy uszczelkę a drzwi lodówki i zamknijcie lodówkę. Papier powinien sztywno trzymać się pomiędzy drzwiami a uszczelką. Jeżeli włożona kartka papieru wypada lub daje się łatwo wyjąć, oznacza to jedno – uszczelka przestała spełniać swoją rolę i lodówka jest nieszczelna. Jeżeli odkryliście jakąś nieszczelność na całej długości swojej lodówki, lepiej nie zwlekajcie z naprawą swojej chłodziarki. Nawet niewielka szczelina może spowodować wzrost pobierania energii elektrycznej przez wasz sprzęt. Jeszcze gorszą wiadomością jest szczelina w drzwiczkach zamrażarki. To właśnie w nich panuje dużo niższa temperatura niż w przestrzeni lodówki. Jeżeli więc drzwiczki zamrażarki są nieszczelne, można się spodziewać szybkiego nagromadzenia lodu wewnątrz, a także wzrostu poboru energii. Jak właściwie użytkować lodówkę? Skoro już jesteśmy przy temacie lodówki, proponujemy wam przeczytać nasz artykuł na temat tego, jakich produktów nie powinno się trzymać w chłodziarce. Nie pożałujecie! Sprytne rady i podpowiedzi jak wyczyścić lodówkę z uporczywych zabrudzeń znajdziecie w innym naszym artykule. Opisujemy w nim same sprawdzone,...