Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Ten popularny produkt spożywczy będzie tu niezastąpiony
Flickr
Newsy

Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Ten popularny produkt spożywczy będzie tu niezastąpiony

Słyszycie zbyt często znajome gruchanie z balkonu? To znak, że przesiadują tam gołębie. Niewiele osób lubi gościć te ptaki u siebie. Jeżeli należycie do tej grupy, podpowiemy wam jak skutecznie je odpędzić. 

Gołębie potrafią zbudować gniazda nie tylko na balkonach, ale również na parapetach i w dachach. Mało kto chce, by to się działo na jego posesji. Ptaki te bowiem mogą przenosić groźne dla człowieka wirusy i bakterie. Do tego są głośne i zostawiają po sobie nieprzyjemny zapach, a ich odchody niszczą elewacje. 

Jeżeli chcecie odstraszyć gołębie, trzeba działać szybko 

Nie powinniście czekać, aż gołębie założą swoje gniazda na balkonach i złożą w nich jaja, gdyż wtedy kolejne pokolenia będą panoszyć się w waszych przestrzeniach.  

Jeśli zauważycie, że od jakiegoś czasu gołębie odwiedzają wasz balkon i zaczynają znosić patyczki, to trzeba reagować szybko. To jest ten moment, gdy ptaki wybrały swoje miejsce na złożenie jaj, a wy musicie skutecznie wybić im to z głowy. Najlepiej zrobić to już nieco wcześniej, a mianowicie przed ich sezonem lęgowym. 

Zobacz także
Zapomnijcie o odchodach gołębi na parapecie. Składniki na tę miksturę są w kuchni

Jak usunąć odchody gołębi z parapetu? Składniki na tę prostą i skuteczną miksturę macie w kuchni

Wasze okna będą lśniące i bez smug. Wystarczy, do tego popularny produkt z waszej kuchni

Wasze okna będą lśniące i bez smug. Wystarczy do tego popularny produkt z waszej kuchni

Jakimi środkami można przepędzić gołębie z balkonu i parapetu? 

Te ptaki nie cierpią ostrych zapachów i nie zbliżą się do miejsc, które w ten sposób pachną. Jednym z nielubianych aromatów jest zapach zwykłego octu. Jest na tyle intensywny, że gołębie wolą omijać balkony, na których go wyczuwają. Zatem jeżeli chcecie pozbyć się ptasiego problemu, powinniście co jakiś czas spryskać nim balustradę oraz różne zakamarki na balkonie.  

Kolejnym skutecznym sposobem na odstraszanie skrzydlatych problemów jest użycie ostrych przypraw. Musicie wymieszać je z wodą i taką mieszanką spryskać miejsca, na których przesiadują. Może być ona stworzona np. z pieprzu albo chili. Sprawdźcie, jakie przyprawy macie w domu pod ręką i działajcie.  

Znanym zapachem, którego nie lubią gołębie, jest także naftalina. Pewne rezultaty dają także odświeżacze powietrza i męskie dezodoranty – jednak są to dość kosztowne metody, do stosowania jedynie w awaryjnych sytuacjach, gdy nie macie pod ręką nic innego. 

Czym można odstraszyć gołębie na balkonie?

Istnieje kilka sposobów, niezwiązanych z zapachami, aby gołębie nie odwiedzały was już tak chętnie. Chodzi o montowanie na balkonach, balustradach, parapetach i dachach różnego rodzaju przedmiotów straszących i utrudniających przesiadywanie tam ptakom. Być może zdecydujecie się również na któryś z nich: 

  • atrapy ptaków, 

  • wiatraczki, 

  • siatki, 

  • kolce. 

Źródło: stylzycia.radiozet.pl, aboutdecor.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zapomnijcie o odchodach gołębi na parapecie. Składniki na tę miksturę są w kuchni
AdobeStock
Newsy
Jak usunąć odchody gołębi z parapetu? Składniki na tę prostą i skuteczną miksturę macie w kuchni
Jeżeli kolejny sezon walczycie z gołębiami na balkonie, to czas zacząć działać. Dowiedzcie się, jak usunąć odchody tych ptaków.

Gołębie spędzają wam sen z powiek? Te ptaki są stałym elementem krajobrazu w dużych miastach, jednak mało kto zachwyca się ich upierzeniem lub śpiewem. Gołębie wygląd mają przeciętny, wydawane przez nie odgłosy nie są zbyt przyjemne dla ucha, jednak najgorsze są ich odchody, które pojawiają się wszędzie tam, gdzie gołębie - czyli na miejskich placach, w parkach, a także, niestety, na balkonach, tarasach i parapetach... Gołębi nie pozbędziecie się tak łatwo, ale możecie usunąć ślady ich bytowania za pomocą prostej mikstury, którą przygotujecie z kuchennych produktów. Sprawdźcie, jak ją zrobić.  Jak usunąć odchody gołębi domowym sposobem? Czyszczenie należy rozpocząć od usunięcia odchodów szpachelką lub innym ostrym narzędziem. To, co zostanie usuniecie z pomocą produktów, które znajdziecie w kuchennej szafce. Kluczowe są te, które mają kwaśne pH, czyli ocet, sok z cytryny czy, w ostateczności, roztwór z kwasku cytrynowego. Należy je wymieszać z wodą, wlać do butelki ze spryskiwaczem i popsikać zabrudzone odchodami powierzchnie. Po kilkunastu minutach mikstura zacznie działać i będziecie mogli bez trudu usunąć ślady bytowania nieproszonych gości. Jeśli ilość odchodów jest duża, proces trzeba powtórzyć. Pamiętajcie, że gołębie przenoszą różne niebezpieczne choroby, dlatego zawsze przed przystąpieniem do czyszczenia powierzchni z odchodów tych ptaków należy koniecznie założyć rękawiczki ochronne. Może się wam przydać także maseczka. Warto również zabezpieczyć buty np. zwykłymi foliowymi workami, które po wszystkim należy wyrzucić do śmieci.  Jak odstraszać gołębie? By zniechęcić gołębie do przebywania na balkonie lub parapecie, możecie zastosować proste, domowe sposoby na odstraszenie tych ptaków. Na przykład: kolorowe wiatraczki wetknięte w skrzynki z kwiatami paski z...

Grill na balkonie. Czy można grillować w bloku?
Flickr
Newsy
Grill na balkonie. Czy można grillować w bloku?
Choć w przepisach prawa nie ma wyraźnego zakazu tradycyjnego grillowania na balkonie w bloku, tego typu praktyki mogą grozić mandatem. Lepiej więc robić to z użyciem bezpieczniejszego grilla elektrycznego.

Zbliża się majówka, a grillowanie na początku maja jest dla większości Polaków swojego rodzaju rytuałem i tradycją. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa rząd zakazał spotkań w większym gronie. Dotyczy to także grillowania na wolnym powietrzu w miejscach publicznych. Pozostaje więc przydomowe podwórko. Co jednak zrobić, jeśli nie macie ogrodu? Czy możecie zrobić grilla na balkonie lub tarasie? Wielu pomysłowych Polaków już zaczęło planować grillowanie na swoim balkonie w bloku czy w innym domu wielorodzinnymi. Prawie poczuli już zapach dymu, unoszący się na nad przyblokowym podwórzem. Musimy jednak zmącić ten błogi nastrój niektórych z was.   Czy można grillować na balkonie? Wolnoć Tomku w swoim domku? Okazuje się, że niekoniecznie - przynajmniej, jeśli chodzi o balkony. Być może niektórzy z was nawet nie zastanawiali się nad tym, czy grillowanie na balkonach domów jednorodzinnych może być w ogóle zabronione przez prawo. Tymczasem jego litera będzie dla niektórych przykrą  niespodzianką. Co prawda w kodeksie wykroczeń nie ma bezpośrednio mowy o tym, że na balkonie nie można rozpalać grilla i piec kiełbasek, ale taki zakaz wynika z innych przepisów prawa. Chodzi tutaj o możliwość spowodowania zagrożenia pożarowego, które wynika z rozporządzenia MSWiA z 7 czerwca 2010, Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719: - Zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów. Na bazie tego rozporządzenia ministerialnego, odpowiednie zapisy w swoich regulaminach wprowadziły spółdzielnie mieszkaniowe. Oznacza to jedno – za rozpalenie grilla na swoim balkonie można dostać mandat w wysokości 500 zł lub w najlepszym przypadku upomnienie od spółdzielni mieszkaniowej....

Spryskajcie tym firanki, a przegonicie meszki na zawsze. Tego zapachu nienawidzą
AdobeStock
Newsy
Spryskajcie tym firanki, a przegonicie meszki na zawsze. Tego zapachu nienawidzą
Nie możecie spać przez uciążliwie i nieznośne komary i meszki? Ten domowy środek w mig je przegoni.

Gdy w ciągu dnia wysokie temperatury nie dają wam żyć, wieczorem nie sposób nie pootwierać wszystkich okien, żeby wpuścić chłodniejsze powietrze do środka. Jednak w letnie miesiące na zewnątrz aż roi się od owadów, które zwabione światłem wlatują do naszych domów. Najbardziej uporczywe są te, które boleśnie gryzą - komary i meszki. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest tylko zamknięcie okien, ale raczej nikt nie ma na to ochoty, gdy w mieszkaniu jest gorąco i duszno po całym dniu. Mamy dla was sposób, który jest skuteczny, tani i szybko poradzi sobie z uciążliwymi insektami. Ocet na meszki i komary Sprawdzonym środkiem w walce z komarami oraz meszkami jest zwykły ocet. Owady te nie cierpią jego zapachu, dlatego doskonale je odstrasza. Możecie spryskać nim parapety i ramy okien, jednak najskuteczniejszy będzie wtedy, gdy użyjecie go na firankach. Wówczas przy każdym podmuchu wiatru delikatny zapach octu będzie unosił się w powietrzu i odstraszał okoliczne owady, które miałyby ochotę wlecieć do waszego domu. Idealna receptura takiego roztworu octowego to wymieszanie wody z octem w proporcji 1:1. Jeżeli natomiast spędzacie letni wieczór na zewnątrz i nie chcecie mieć po nim pamiątek w postaci bolesnych i swędzących bąbli, wlejcie octową miksturę do pojemników i rozstawcie je na balkonie/tarasie.  Domowe sposoby na ugryzienia owadów Gdy ugryzie was meszka, komar albo osa, bardzo szybko to odczujecie. Do złagodzenia podrażnienia i bólu posłużą wam proste, domowe sposoby: cebula - to stara i sprawdzona metoda na ukąszenia. Cebulę przekrójcie na pół i przyłóżcie do miejsca, w które ukąsił was owad. Możecie też pokroić cebulę, zawinąć ją w gazę i przyłożyć do skóry. Warzywo to oczyści ranę i zadziała przeciwbakteryjnie. soda oczyszczona - do szklanki zimnej wody wsypcie jedną łyżkę sody oczyszczonej i...

Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni
AdobeStock
Newsy
Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni
Pelargonie wypuszczają za mało kwiatów? Prawdopodobnie brakuje im składników odżywczych. Poznajcie prosty, domowy sposób na nawożenie pelargonii.

Surfinie, dalie i pelargonie to jedne z najczęściej uprawianych na polskich balkonach kwiatów. Zwłaszcza pelargonie cieszą się dużą popularnością i latem można spotkać je praktycznie wszędzie. By zapewnić ich intensywne kwitnienie, niezbędne jest odpowiednie nawożenie. Zanim sięgniecie po nawóz ze sklepu ogrodniczego sprawdźcie, jak możecie odżywić te piękne kwiaty stosując produkty, które macie w kuchennych szafkach. Pelargonie - idealne kwiaty na balkon  Popularność pelargonii nie bierze się z niczego. Są to kwiaty bardzo wytrzymałe i rosnące nawet w niezbyt sprzyjających warunkach. Dobrze czują się zarówno w słońcu, jak i półcieniu, a nawet w miejscach zacienionych przez większość dnia. Dobrze znoszą także wiatr oraz opady deszczu (w przeciwieństwie do delikatnych surfinii).  Kolejną zaletą pelargonii jest bardzo długi okres kwitnienia. Zasadzone na balkonie w maju, przy troskliwej pielęgnacji i nawożeniu będą kwitły aż do pierwszych przymrozków, czyli nawet do listopada. Zarówno pelargonie rabatowe jak i zwisające będą piękną ozdobą balkonu przez całe lato i jesień. Nic więc dziwnego, że są to kwiaty tak popularne na polskich balkonach.  Cukier na pelargonie Do obfitego kwitnienia rośliny potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych w ziemi, czyli nawozu. Jeżeli chcecie, by wasze pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon, koniecznie musicie je nawozić! Doskonałym produktem do nawożenia tych kwiatów jest zwykły cukier. Łyżeczką cukru posypcie ziemię w doniczce (1 łyżeczka na doniczkę) i gotowe. Jeśli obawiacie się, ze cukier zwabi mrówki, możecie rozpuścić go w wodzie. Na jeden litr ciepłej wody przypadają dwie łyżki cukru - wsypcie, wymieszajcie i odstawcie do ostudzenia. Nawożenie cukrem można przeprowadzać 1-2 razy na miesiąc.Uważajcie jednak, żeby nie przesadzić - wówczas...