Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Ten popularny produkt spożywczy będzie tu niezastąpiony
Flickr
Newsy

Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Ten popularny produkt spożywczy będzie tu niezastąpiony

Słyszycie zbyt często znajome gruchanie z balkonu? To znak, że przesiadują tam gołębie. Niewiele osób lubi gościć te ptaki u siebie. Jeżeli należycie do tej grupy, podpowiemy wam jak skutecznie je odpędzić. 

Gołębie potrafią zbudować gniazda nie tylko na balkonach, ale również na parapetach i w dachach. Mało kto chce, by to się działo na jego posesji. Ptaki te bowiem mogą przenosić groźne dla człowieka wirusy i bakterie. Do tego są głośne i zostawiają po sobie nieprzyjemny zapach, a ich odchody niszczą elewacje. 

Jeżeli chcecie odstraszyć gołębie, trzeba działać szybko 

Nie powinniście czekać, aż gołębie założą swoje gniazda na balkonach i złożą w nich jaja, gdyż wtedy kolejne pokolenia będą panoszyć się w waszych przestrzeniach.  

Jeśli zauważycie, że od jakiegoś czasu gołębie odwiedzają wasz balkon i zaczynają znosić patyczki, to trzeba reagować szybko. To jest ten moment, gdy ptaki wybrały swoje miejsce na złożenie jaj, a wy musicie skutecznie wybić im to z głowy. Najlepiej zrobić to już nieco wcześniej, a mianowicie przed ich sezonem lęgowym. 

Zobacz także
Zapomnijcie o odchodach gołębi na parapecie. Składniki na tę miksturę są w kuchni

Jak usunąć odchody gołębi z parapetu? Składniki na tę prostą i skuteczną miksturę macie w kuchni

Wasze okna będą lśniące i bez smug. Wystarczy, do tego popularny produkt z waszej kuchni

Wasze okna będą lśniące i bez smug. Wystarczy do tego popularny produkt z waszej kuchni

Jakimi środkami można przepędzić gołębie z balkonu i parapetu? 

Te ptaki nie cierpią ostrych zapachów i nie zbliżą się do miejsc, które w ten sposób pachną. Jednym z nielubianych aromatów jest zapach zwykłego octu. Jest na tyle intensywny, że gołębie wolą omijać balkony, na których go wyczuwają. Zatem jeżeli chcecie pozbyć się ptasiego problemu, powinniście co jakiś czas spryskać nim balustradę oraz różne zakamarki na balkonie.  

Kolejnym skutecznym sposobem na odstraszanie skrzydlatych problemów jest użycie ostrych przypraw. Musicie wymieszać je z wodą i taką mieszanką spryskać miejsca, na których przesiadują. Może być ona stworzona np. z pieprzu albo chili. Sprawdźcie, jakie przyprawy macie w domu pod ręką i działajcie.  

Znanym zapachem, którego nie lubią gołębie, jest także naftalina. Pewne rezultaty dają także odświeżacze powietrza i męskie dezodoranty – jednak są to dość kosztowne metody, do stosowania jedynie w awaryjnych sytuacjach, gdy nie macie pod ręką nic innego. 

Czym można odstraszyć gołębie na balkonie?

Istnieje kilka sposobów, niezwiązanych z zapachami, aby gołębie nie odwiedzały was już tak chętnie. Chodzi o montowanie na balkonach, balustradach, parapetach i dachach różnego rodzaju przedmiotów straszących i utrudniających przesiadywanie tam ptakom. Być może zdecydujecie się również na któryś z nich: 

  • atrapy ptaków, 

  • wiatraczki, 

  • siatki, 

  • kolce. 

Źródło: stylzycia.radiozet.pl, aboutdecor.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Grill na balkonie. Czy można grillować w bloku?
Flickr
Newsy
Grill na balkonie. Czy można grillować w bloku?
Choć w przepisach prawa nie ma wyraźnego zakazu tradycyjnego grillowania na balkonie w bloku, tego typu praktyki mogą grozić mandatem. Lepiej więc robić to z użyciem bezpieczniejszego grilla elektrycznego.

Zbliża się majówka, a grillowanie na początku maja jest dla większości Polaków swojego rodzaju rytuałem i tradycją. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa rząd zakazał spotkań w większym gronie. Dotyczy to także grillowania na wolnym powietrzu w miejscach publicznych. Pozostaje więc przydomowe podwórko. Co jednak zrobić, jeśli nie macie ogrodu? Czy możecie zrobić grilla na balkonie lub tarasie? Wielu pomysłowych Polaków już zaczęło planować grillowanie na swoim balkonie w bloku czy w innym domu wielorodzinnymi. Prawie poczuli już zapach dymu, unoszący się na nad przyblokowym podwórzem. Musimy jednak zmącić ten błogi nastrój niektórych z was.   Czy można grillować na balkonie? Wolnoć Tomku w swoim domku? Okazuje się, że niekoniecznie - przynajmniej, jeśli chodzi o balkony. Być może niektórzy z was nawet nie zastanawiali się nad tym, czy grillowanie na balkonach domów jednorodzinnych może być w ogóle zabronione przez prawo. Tymczasem jego litera będzie dla niektórych przykrą  niespodzianką. Co prawda w kodeksie wykroczeń nie ma bezpośrednio mowy o tym, że na balkonie nie można rozpalać grilla i piec kiełbasek, ale taki zakaz wynika z innych przepisów prawa. Chodzi tutaj o możliwość spowodowania zagrożenia pożarowego, które wynika z rozporządzenia MSWiA z 7 czerwca 2010, Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719: - Zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów. Na bazie tego rozporządzenia ministerialnego, odpowiednie zapisy w swoich regulaminach wprowadziły spółdzielnie mieszkaniowe. Oznacza to jedno – za rozpalenie grilla na swoim balkonie można dostać mandat w wysokości 500 zł lub w najlepszym przypadku upomnienie od spółdzielni mieszkaniowej....

bakterie w gąbce do naczyń
AdobeStock
Newsy
Używacie tej rzeczy w kuchni? To najgorsze siedlisko bakterii. Wymieniajcie ją regularnie
Wydaje się wam, że dobrze sprzątacie i bakterie nie mają wstępu do waszego domu? Błąd! Nie wyobrażacie sobie, gdzie jest ich najwięcej.

Gotowanie jest bardzo przyjemne, ale niestety po wszystkim trzeba później posprzątać! Ubrudzone tłuszczem i resztkami zaschniętego jedzenia garnki i patelnie, to nie wszystko. Trzeba pamiętać też koniecznie o umyciu kuchenki i dbaniu o czystość wszystkich narzędzi kuchennych. Rzadko myta kuchnia jest ogromnym siedliskiem bakterii! Lepiące się plamy z tłuszczu, to najmniejszy problem. Jeśli nie będziecie regularnie sprzątać, to szybko rozgoszczą się u was karaluchy, mole spożywcze i inni niechciani goście. Ale nie tylko owady stanowią zagrożenie!   Zastanówcie się teraz i z ręką na sercu przyznajcie, kiedy ostatni raz wymienialiście gąbkę do mycia naczyń? Jeżeli robicie to regularnie, czyli przynajmniej raz na tydzień, dwa – nie powinniście mieć powodów do niepokoju. Ale jeśli nie jesteście w stanie powiedzieć, jak długo gąbka leży w zlewie, to najwyższy czas ją wyrzucić! To, co się w niej kryje, jest naprawdę odrażające. Zmywanie z bakteriami Ciekawe jest to, że większość osób za najbardziej brudną rzecz w domu, uznaje toaletę. Czyszczą ją więc bardzo dokładnie i szorują, podczas gdy takiej samej (jak nie większej) staranności w sprzątaniu, wymagają inne miejsca w domu. Jak choćby zlew kuchenny, w którym aż roi się od drobnoustrojów! A jeszcze gorzej sprawa ma się z gąbką, której używa się do mycia naczyń. Sprawdźcie sami! Naukowcy przeprowadzili badania, by sprawdzić, ile bakterii znajduje się w ludzkich domach. Zbadali najpierw oczywiście deskę sedesową. Odkryli, że na nieco ponad 2 centymetrach kwadratowych znajduje się 50 bakterii kałowych. Czy tu dużo? Może się tak wydawać, ale spojrzycie na to zupełnie inaczej, gdy dowiecie się, że ci sami badacze znaleźli na desce do krojenia aż… 200 razy więcej bakterii kałowych! Zdecydowanie nie wzięły się tam z toalety. Ich...

Jak szybko wyczyścić praskę do wyciskania czosnku? Nie potrzebujecie noża ani wykałaczki
Adobe Stock
Newsy
Jak szybko wyczyścić praskę do wyciskania czosnku? Nie potrzebujecie noża ani wykałaczki
Czyszczenie wyciskarki do czosnku to wyjątkowo uciążliwa czynność kuchenna. Wiemy, jak ją uprościć!

Dokładne (a tym bardziej szybkie) umycie praski do czosnku to wyjątkowo ciężkie zadanie. Często używa się w tym celu wykałaczek, szpilek lub innych ostro zakończonych narzędzi. Jest to czasochłonne, jednak zwykłe umycie praski gąbką i płynem do mycia naczyń często nie wystarcza. Tak samo mycie sprzętu w zmywarce. Jak więc poradzić sobie z tym problemem? Jak wyczyścić praskę do czosnku? Jest na to sposób, którego na pewno nie znacie: wystarczy wam do niego świeży ogórek! Przepuśćcie warzywo przez praskę – dzięki swojej wysokiej zawartości wody szybko oczyści dziurki z pozostałości po czosnku. Ogórek sprawi też, że szybciej pozbędziecie się nieprzyjemnego zapachu po tym wonnym warzywie. Nie macie pod ręką ogórka? Możecie także spryskać praskę olejem w sprayu bądź tzw. cooking sprayem. Tłuszcz sprawi, że zanieczyszczenia będą odchodzić znacznie łatwiej. Czy częste jedzenie czosnku to samo zdrowie? Czosnek to tzw. naturalny antybiotyk  o niezwykle wysokiej zawartości korzystnych dla zdrowia składników odżywczych. Jest pełne witamin, przeciwutleniaczy i pierwiastków. Czosnek słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwgrzybiczych, antybakteryjnych i antywirusowych, które zwalczają wszelkie infekcje i znacząco poprawiają odporność. Chociaż czosnek jest wyjątkowo zdrowy, są pewne przeciwskazania i schorzenia, przy których nie powinno się go spożywać. Dotyczy to m.in. dolegliwości żołądkowych i chorób układu pokarmowego. Warzywo to należy do ciężkostrawnych produktów i może nasilić gazy, wzdęcia czy bóle brzucha. Należy także pamiętać, że na czosnek można być uczulonym, dlatego jeśli obserwujecie u siebie specyficzne reakcje alergiczne – skonsultujcie się z lekarzem i wykluczcie uczulenie na to warzywo. Źródło:...

Jak odpędzić z domu osy? Przyda się popularny owoc
Pixabay
Newsy
Jak odpędzić z domu osy? Przyda wam się popularny owoc
Lato to czas wzmożonej aktywności owadów. Jak odpędzić z domu osy? To prostsze niż wam się wydaje!

Nikt z nas nie lubi bliskiego kontaktu z osami, pszczołami czy szerszeniami. Te pierwsze mają to do siebie, że lubią atakować ludzi. Ukąszenie tego owada prowadzi do silnego i nagłego bólu. W miejscu użądlenia pojawia się również zaczerwienienie i obrzęk. Na szczęście istnieją sposoby na odpędzenie os od naszego domu. Wystarczą wam składniki, które macie w kuchni . Jak się pozbyć os? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw trzeba znaleźć odpowiedź na pytanie – co wabi osy? Są to przede wszystkim słodycze . Jeżeli trzymacie coś słodkiego tuż przy otwartym oknie, możecie być pewni, że w waszym domu prędzej czy później pojawią się nieproszeni lokatorzy w postaci os. Osy uwielbiają też wszelkie kwiatowe aromaty, więc nie powinniście trzymać przy oknie bukietów. Dojrzałe i pachnące latem owoce , piwo czy wino , także przyciągają osy. Osy nie pogardzą też kosmetykami i kwiatowymi mgiełkami. Naturalne sposoby na odpędzenie os Na szczęście, osy nie lubią pewnych produktów i zapachów. Owady te bardzo źle reagują na intensywne zapachy, takie jak: cytryna , ocet, olejek goździkowy, mięta, bazylia, czosnek , tymianek, majeranek, piołun, eukaliptus czy olejki z drzewa herbacianego. Jak to zrobić? Zawieście tuż przy oknie cytrynę z powbijanymi do środka goździkami . Możecie też ustawić na parapecie doniczkę z bazylią, lawendą, melisą cytrynową lub miętą. Świetnie się również sprawdzi kawa , której osy się boją. Badania opublikowane w czasopiśmie „Journal of Pest Management Science" wykazały, że dużą skuteczność w odstraszaniu os wykazują różne olejki eteryczne. Połączenie olejków eterycznych z goździków, geranium i trawy cytrynowej skutecznie odstrasza te stworzenia. Wymieszajcie kilka kropli tych olejków z...