Patrząc na produkty sprzedawane w sklepach trudno nie odnieść wrażenia, że producenci za pomocą różnych sztuczek chcą wcisnąć swoim klientom wybrakowane produkty. Najgorzej jest z mięsem i wędlinami, do których dodaje się wodę, spulchniacze i ulepszacze.

Czasami trudno się domyślić, że z mięsem jest coś nie tak, dopóki nie spojrzy się na etykietę – sformułowanie „wyrób mięsny” oznacza, że niestety pełne jest ono nieciekawych dodatków. Takie „ulepszanie” nie ominęło niestety sera żółtego.

Jaki powinien być prawdziwy ser?

Na szczęście prawo Unii Europejskiej reguluje to, jaki produkt może się nazywać serem żółtym, a jaki jedynie wyrobem seropodobnym. Prawdziwy ser powstaje tylko i wyłącznie z mleka – próżno szukać w nim tłuszczów roślinnych. W jego składzie można jeszcze znaleźć naturalne bakterie kwasu mlekowego, podpuszczkę oraz niezbędne przyprawy. Taki prawdziwy ser jest doskonałym źródłem wapnia i białka, a także witamin z grupy B.

Czym jest wyrób seropodobny?

Zupełnie inaczej jest z wyrobem seropodobnym. W tego typu produktach trudno znaleźć mleko krowie, za to pełno jest w nich szkodliwego oleju palmowego lub kukurydzianego. Te zamienniki choć mniej zdrowe, są o wiele tańsze od mleka.

Zobacz także:

Produkt składający się głównie z oleju palmowego będzie miał mniej właściwości odżywczych niż prawdziwy ser – w tym białka i wapnia. Ponadto do wyrobów seropodobnych dodaje się wzmacniacze smaku, barwniki, konserwanty i inne dodatki, które wzbudzają sporo kontrowersji.

Jak odróżnić prawdziwy ser od „podróbki”?

Jeśli martwicie się, że przez pomyłkę kupicie wyrób seropodobny zamiast prawdziwego sera, to zwracajcie uwagę na te rzeczy:

Cena

Prawdziwy żółty ser będzie zawsze droższy od podrabianego. Cena równa się jakości, dlatego jeśli zależy wam na dobrych i zdrowych produktach, to musicie zapłacić za nie więcej. Dobry żółty ser powinien kosztować powyżej 15-20 zł za kilogram, podczas gdy wyrób seropodobny można kupić za mniej niż 10 zł za kilogram.

Nazwa

Producenci są bardzo kreatywni w wymyślaniu nazw seropodobnych wyrobów. Pamiętajcie o jednym – prawdziwy ser zawsze w nazwie będzie zawierał „ser”. Jeżeli produkt, który trzymacie w ręku przypomina ser, ale próżno szukać tego słowa na opakowaniu, to już wiecie z czym macie do czynienia.

Konsystencja

Kostka kupionego przez was sera żółtego ma bardzo delikatny zapach przypominający margarynę albo olej, łatwo się kruszy i odkształca, gdy naciśniecie ją palcem? Prawdopodobnie kupiliście nie ser, a wyrób seropodobny.

Skład

Im krótszy, tym lepszy. Prawdziwy żółty ser zawiera tylko mleko, naturalne bakterie, podpuszczkę i przyprawy, natomiast lista składników wyrobu seropodobnego będzie bardzo długa.