kapusta kiszona
Newsy

Jak odróżnić kapustę kiszoną od kwaszonej? Jeden szczegół i już nigdy nie pomylicie się na zakupach

Kapusta kiszona i kwaszona to jedno i to samo? Może być to zaskoczeniem dla wielu osób, ale to dwa różne produkty. I tylko jeden z nich jest tak naprawdę zdrowy!

Choć nazwy są łudząco podobne, kapusta kiszona i kwaszona to nie jest ten sam produkt. Według niektórych osób kwaszona kapusta to marna podróbka kapusty kiszonej. Z pewnością zdarzyło wam się nieraz pomylić się w sklepie i kupić tą niewłaściwą. Przychodzimy z pomocą – znamy jeden drobny szczegół, który z łatwością zauważycie już na etapie zakupów. Sprawdźcie, jak odróżnić kapustę kiszoną od kwaszonej.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kapusta kiszona - właściwości

Podczas jej fermentacji z udziałem bakterii mlekowych dochodzi do przekształcenia cukrów prostych w kwas mlekowy. Jest bogata m.in. w witaminę C i E, probiotyki, wapń i fosfor oraz naturalne przeciwutleniacze. Ze względu na wysoką zawartość probiotyków kapusta kiszona jest, podobnie jak ogórki kiszone, polecana jako bardzo zdrowy produkt. Doskonale wpływa na funkcjonowanie mikroflory jelit i usprawnia pracę układu pokarmowego.

Kapusta kwaszona - czym się różni od kiszonej?

Z kapustą kiszoną łączy ją praktycznie tylko nazwa. Poszatkowane warzywo zalewane jest mieszanką octu, cukru oraz przypraw i składników odpowiedzialnych za konserwację. Niestety, brak w niej cennych probiotyków, z których słynie kapusta kiszona, ponieważ podczas jej produkcji nie zachodzi fermentacja. To sprawia, że kapusta ma głównie walory smakowe, natomiast jeśli zależy wam na właściwościach prozdrowotnych, wybierzcie produkty kiszone.

Zobacz także
Jak zrobić młodą kiszoną kapustę w słoikach? Poznajcie prosty przepis

Jak zrobić młodą kiszoną kapustę w słoikach? Poznajcie prosty przepis

Na punkcie tej kiszonej kapusty oszalał cały świat. Lepsza niż polska?

Kimchi - koreańska kapusta kiszona, którą zajada się cały świat [PRZEPIS]

Kapusta kiszona a kwaszona: po tym je odróżnisz od siebie

Rozpoznanie produktów, które zapakowane są w folię czy wiaderko jest bardzo łatwe. W końcu na opakowaniu z pewnością znajdziecie i nazwę, i skład. Ale co zrobić, gdy kapustę kupujecie na pobliskim bazarze i nie wiecie, czy sprzedawca nie wprowadza was w błąd?

To, czym należy się kierować podczas zakupów, jest kolor kapusty. Kiszona ma ładny, żółty odcień, podczas gdy kwaszona jest biała albo dużo jaśniejsza. Różnią się również zapachem i smakiem. Ta pierwsza ma intensywny zapach, który z pewnością przypomni wam nieco zapach ogórków kiszonych, a w smaku ma wyczuwalną kwasowość. Kwaszona kapusta pachnie raczej octem i jest o wiele bardziej delikatna w smaku.

Wybierzcie:

  • Kapustę kiszoną – jeśli zależy wam na mocnym, kwaśnym smaku i właściwościach prozdrowotnych
  • Kapustę kwaszoną – gdy wolicie warzywa w occie.
ogórki konserwowe kiszone
Wikipedia commons
Newsy
Kupujecie ogórki kiszone czy kwaszone? Tylko jedne z nich są zdrowe. Wiecie które?
Kiszone, kwaszone, korniszony, pikle – stojąc przy półce sklepowej z ogórkami, można dostać oczopląsu. Które wybrać z korzyścią dla zdrowia?

Różnica między ogórkami kiszonymi a kwaszonymi nie jest to wiedzą tajemną, którą posiadły tylko doświadczone gospodynie domowe. Bez wejścia w najgłębszy stopień wtajemniczenia, powinniście odróżniać te dwa rodzaje ogórkowych przetworów. Czym są ogórki kwaszone? Smak ogórka kiszonego każdy Polak zna już od wczesnego dzieciństwa. Zastosowań i kombinacji ogórka kiszonego jest całe mnóstwo. Dodawane do zupy ogórkowej, do drugich dań, a także jako zakąska podawana podczas spożywania napojów wyskokowych… W każdej z tych konfiguracji ogórek kiszony na pewno będzie spełniał swoją smakową i zdrowotną rolę. W czym tkwi więc cały kłopot z ogórkami kiszonymi? Sprawa dotyczy wejścia na rynek spożywczy produktu, nazywanego mianem ogórka kwaszonego. Kapusta kiszona i kwaszona Takie nazewnictwo wprowadziło w głowy konsumentów niemały mętlik. Czy „kiszony” oznacza to samo, co „kwaszony”?  Otóż nie. W tym wypadku możemy zastosować czytelną analogię do kapusty. O tym jaka jest kapusta kiszona, wszyscy dobrze wiecie. Z kolei kapusta kwaszona, to ta zaprawiana octem. Kapustą kwaszoną nazwać możemy na przykład śląską modrą kapustę. Śląskie gospodynie obgotowują surową, poszatkowaną czerwoną kapustę, a potem dodają do niej nieco octu i kilka innych dodatków. Lepsze są ogórki kiszone czy kwaszone? Z ogórkami jest podobnie. Ogórkami kwaszonymi możemy śmiało nazwać popularne ogórki konserwowe, czyli korniszony. Niewiele mają one wspólnego z ogórkami kiszonymi, gdyż to właśnie podczas kiszenia, zachodzą procesy fermentacji mlekowej. Fermentacja odbywa się za sprawą kwasu mlekowego w słoiczkach i beczkach z ogórkami. Zastosowanie zalewy octowej to nic innego...

kapusta kiszona
AdobeStoc
Newsy
Jak rozpoznać zepsutą kapustę kiszoną? Zwróćcie uwagę na 1 szczegół. Znajduje się na brzegu
Dopiero co otworzyliście opakowanie z kapustą kiszoną i nie macie przekonania co do jej świeżości? Oto jak rozpoznać zepsutą kiszonkę.

Nie ma to jak kapusta kiszona własnej roboty. Przygotowana we własnym zakresie kiszonka to pewność składników i świeżości. Robiąc kapustę kiszoną czy to w słoiczkach, czy to w beczkach, z grubsza można kontrolować proces kiszenia. Kontrolowane psucie Gorzej jest za to w przypadku kapusty zakupionej na targowisku czy w sklepie. Co prawda, zwykle na paczkach widnieją daty ważności, ale to może nie wystarczyć. Kiszenie kapusty to nic innego jak tak naprawdę kontrolowany proces… psucia kapusty z udziałem kwasu mlekowego. Niewielkie odstępstwa od norm higieny, bezpieczeństwa czy składników spowodują, że kapusta może szybko się zepsuć. Wystarczy nieszczelnie zamknięte opakowanie z kapustą, niedokręcony słoiczek i nieszczęście gotowe. Kiszona a kwaszona Jak odróżnić zepsutą kapustę od kapusty zdrowej, świeżej? Wbrew pozorom, to zadanie wcale nie jest takie proste. Jak już wspomnieliśmy, sama fermentacja jest w przybliżeniu czymś w rodzaju kontrolowanego psucia. Dlatego też różnice w zapachu i wyglądzie, mogą być trudne do wychwycenia. Ponadto, w rachubę wchodzi jeszcze jedna kwestia. Niektórzy nieuczciwi producenci kapusty, dopuszczają się dodawania do niej octu. Kwaszenie kapusty octem nie ma nic wspólnego z powolnym kiszeniem z udziałem kwasu mlekowego.  Zamiast odpowiedniej jakości i smaku, można w ten sposób zaburzyć właściwości kapusty, która łatwiej może ulec zepsuciu. Dlatego też podczas zakupu kapusty kiszonej, koniecznie skontrolujcie skład produktu na opakowaniu lub zapytajcie o niego sprzedawcę. Kapusta w lodówce Swoje robi także przechowywanie kapusty. Tradycyjnie, kiszonkę powinno dociskać się jakimś cięższym talerzykiem lub spodkiem. Po co? Taki „obciążnik” pozwala na wydobycie się do góry soku, a raczej...

Kapusta kwaszona czy kiszona? Tylko 1 z nich jest zdrowa i bogata w cenne dla zdrowia składniki
Gotujmy.pl/Marta1986
Newsy
Kapusta kwaszona czy kiszona? Tylko 1 z nich jest zdrowa i bogata w cenne dla zdrowia składniki
Okres jesienno-zimowy to najlepszy czas na kiszonki. Dzięki nim wasz system immunologiczny nie ucierpi, a infekcje będą się trzymać z daleka. Sprawdźcie, czym różni się kapusta kiszona od kapusty kwaszonej i nie dajcie się nabić w sklepach w butelkę.

Kiszonki i kwaszonki to jednak nie to samo. Warto wiedzieć to szczególnie przez fakt, że tylko jeden z tych produktów jest zdrowy i skuteczny w walce np. z chorobą! Jaką kapustę wybrać? Kapusta kiszona i kwaszona to dwa różne produkty. Według niektórych jedna z nich jest marną podróbką, ponieważ nie ma tylu właściwości prozdrowotnych, co druga. Kapusta sama w sobie leczy za to kaca, choroby stawów i wszelakie guzy.  Zapobiega anemii i obrzękom, podnosi odporność i zapewnia piękne włosy, skórę i paznokcie. A w dodatku ma mało kalorii. Możecie sobie na nią pozwolić praktycznie na każdej diecie. Według legendy, główki kapusty powstały z łez Likurga, którego bóg wina Bachus ukarał za zniszczenie winnicy. Wartości odżywcze i zdrowotne kapusty białej W 100 g znajdziecie zaledwie 40 kcal. Witaminy C tyle w niej, co w cytrynie. Poza tym, w kapuście znajduje się  komplet niezbędnych dla zdrowia witamin z grupy B, sporo witaminy A, trochę witamin E, K i rutyny. Podczas gotowania można poczuć obecność siarki, która poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci. Żelaza oraz  kwasu foliowego najwięcej jest w zewnętrznych, zielonych liściach. Nie wyrzucajmy ich. Można je siekać i dodawać do zup lub surówek. Kapusta kiszona - jak powstaje? Kiszenie żywności to stara i skuteczna  metoda konserwowania żywności. Podczas przechowywania kapusty w odpowiednich warunkach, w wyniku działalności bakterii fermentacji mlekowej, rozkładane są węglowodany obecne w produkcie.  Potrzebne wam będzie ciemne miejsce, które pozwala uniknąć nieprzyjemnego zapachu i goryczy. Następnie kapusta jest szatkowana i mieszana z marchwią oraz przyprawami. Później szczelnie się ją zamyka. Fermentacja wymaga czasu, co najmniej...

Zdrowa kiszona kapusta
AdobeStock
Newsy
Kobiety po 50-tce powinny jeść codziennie garść kiszonej kapusty. Z organizmem dzieje się coś niezwykłego
Kiszona kapusta ma wiele świetnych właściwości! Przeczytajcie na co pomaga.

Jedzenie kiszonej kapusty jest bardzo zakorzenione w polskiej kulturze. To bardzo dobrze! Jest ona nie tylko pyszna, ale też bardzo zdrowa. Szczególnie dla kobiet po 50-tce, które powinny jadać ją niemal codziennie. Kapusta kiszona jest składnikiem bigosu, kapuśniaku czy łazanek. Często podaje się ją na ciepło, ale też na zimno w formie surówki. Choć na niektóre osoby działa wzdymająco, jeśli nie macie po niej przykrych objawów, jadajcie kapustę kiszoną często. Jest naprawdę zdrowa! Dlaczego kiszona kapusta jest zdrowa? Jak wspomnieliśmy, kiszona kapusta może być jedzona przez ludzi praktycznie w każdym wieku. Ma wiele właściwości zdrowotnych, ale szczególnie cenna jest ona dla kobiet po 50-tce. W tym wieku jeszcze ważniejsze jest wzmacnianie organizmu i częste jadanie niektórych mikroelementów, które znajdziecie właśnie w kapuście kiszonej. Kapusta wspomaga florę jelitową Najważniejszym składnikiem kapusty kiszonej, który czyni ją niezwykle zdrową, jest obecność żywych bakterii probiotycznych. Naturalne produkty kiszone i fermentowane są źródłem probiotyków, które są naprawdę niezwykle cenne dla organizmu. Wspierają florę jelitową i przyczyniają się do wspierania dobrych bakterii żyjących w waszych jelitach. Kiszona kapusta : Poprawia nastrój Zdrowe jelita to zdrowy umysł, dobrze funkcjonujące jelita ze zdrową florą bakteryjną odpowiadają za dobre samopoczucie. Niektóre badania udowodniły nawet rolę flory jelitowej w powstawaniu depresji! Polepsza odporność Wraz z wiekiem spada ogólna odporność organizmu. Każdy element, który ją poprawia, jest niezwykle cenny. Probiotyki zdecydowanie wzmacniają naturalną odporność i zapobiegają zarówno sezonowym przeziębieniom, ale też poważniejszym chorobom,...