Choć nazwy są łudząco podobne, kapusta kiszona i kwaszona to nie jest ten sam produkt. Według niektórych osób kwaszona kapusta to marna podróbka kapusty kiszonej. Z pewnością zdarzyło wam się nieraz pomylić się w sklepie i kupić tą niewłaściwą. Przychodzimy z pomocą – znamy jeden drobny szczegół, który z łatwością zauważycie już na etapie zakupów. Sprawdźcie, jak odróżnić kapustę kiszoną od kwaszonej.

Kapusta kiszona - właściwości

Podczas jej fermentacji z udziałem bakterii mlekowych dochodzi do przekształcenia cukrów prostych w kwas mlekowy. Jest bogata m.in. w witaminę C i E, probiotyki, wapń i fosfor oraz naturalne przeciwutleniacze. Ze względu na wysoką zawartość probiotyków kapusta kiszona jest, podobnie jak ogórki kiszone, polecana jako bardzo zdrowy produkt. Doskonale wpływa na funkcjonowanie mikroflory jelit i usprawnia pracę układu pokarmowego.

Kapusta kwaszona - czym się różni od kiszonej?

Z kapustą kiszoną łączy ją praktycznie tylko nazwa. Poszatkowane warzywo zalewane jest mieszanką octu, cukru oraz przypraw i składników odpowiedzialnych za konserwację. Niestety, brak w niej cennych probiotyków, z których słynie kapusta kiszona, ponieważ podczas jej produkcji nie zachodzi fermentacja. To sprawia, że kapusta ma głównie walory smakowe, natomiast jeśli zależy wam na właściwościach prozdrowotnych, wybierzcie produkty kiszone.

[content:0_6654,0_6218:undefined]

Kapusta kiszona a kwaszona: po tym je odróżnisz od siebie

Rozpoznanie produktów, które zapakowane są w folię czy wiaderko jest bardzo łatwe. W końcu na opakowaniu z pewnością znajdziecie i nazwę, i skład. Ale co zrobić, gdy kapustę kupujecie na pobliskim bazarze i nie wiecie, czy sprzedawca nie wprowadza was w błąd?

Zobacz także:

To, czym należy się kierować podczas zakupów, jest kolor kapusty. Kiszona ma ładny, żółty odcień, podczas gdy kwaszona jest biała albo dużo jaśniejsza. Różnią się również zapachem i smakiem. Ta pierwsza ma intensywny zapach, który z pewnością przypomni wam nieco zapach ogórków kiszonych, a w smaku ma wyczuwalną kwasowość. Kwaszona kapusta pachnie raczej octem i jest o wiele bardziej delikatna w smaku.

Niekiedy może zdarzyć się również, że handlarze sprzedają klientom produkt o nazwie kapusta kwaszona, który z octem nie ma nic wspólnego. Ma to związek z nieścisłym nazwaniem tego produktu. Dlatego najbezpieczniej podczas zakupów na targowisku będzie po prostu zapytać sprzedającego, czy dana kapusta została ukiszona w naturalny sposób metodą fermentacji.