kapusta kiszona
Newsy

Jak odróżnić kapustę kiszoną od kwaszonej? Jeden szczegół i już nigdy więcej nie pomylicie się podczas zakupów

To może być zaskoczeniem dla wielu osób, ale to dwa różne produkty. I tylko jeden z nich jest tak naprawdę zdrowy!

Choć nazwy są łudząco podobne, to nie jest to ten sam produkt. Według niektórych osób kwaszona kapusta to marna podróbka kapusty kiszonej. Z pewnością zdarzyło wam się nieraz pomylić się w sklepie i kupić ta niewłaściwą. Przychodzimy z pomocą – znamy jeden drobny szczegół, który z łatwością zauważycie już na etapie zakupów. Sprawdźcie, jak odróżnić od ciebie te dwa produkty.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Kapusta kiszona - właściwości

Podczas jej fermentacji z udziałem bakterii mlekowych dochodzi do przekształcenia cukrów prostych w kwas mlekowy. Jest bogata m.in. w witaminę C i E, probiotyki, wapń i fosfor oraz naturalne przeciwutleniacze. Ze względu na wysoką zawartość probiotyków jest, podobnie jak ogórki kiszone, polecana jako bardzo zdrowy produkt. Doskonale wpływa na funkcjonowanie mikroflory jelit i usprawnia pracę układu pokarmowego.

Kapusta kwaszona - czy jest zdrowa?

Z kapustą kiszoną łączy ją praktycznie tylko nazwa. Poszatkowane warzywo zalewane jest mieszanką octu, cukru oraz przypraw i składników odpowiedzialnych za konserwację. Niestety, brak w niej cennych probiotyków, z których słynie kapusta kiszona, ponieważ podczas jej produkcji nie zachodzi fermentacja. To sprawia, że kapusta ma głównie walory smakowe, natomiast jeśli zależy wam na właściwościach prozdrowotnych, wybierzcie produkty kiszone.

Zobacz także

Kapusta kiszona a kwaszona – różnice

Rozpoznanie produktów, które zapakowane są w folię czy wiaderko jest bardzo łatwe. W końcu na opakowaniu z pewnością znajdziecie i nazwę, i skład. Ale co zrobić, gdy kapustę kupujecie na pobliskim bazarze i nie wiecie, czy sprzedawca nie wprowadza was w błąd?
To, czym należy się kierować podczas zakupów, jest kolor kapusty. Kiszona ma ładny, żółty odcień, podczas gdy kwaszona jest biała albo dużo jaśniejsza. Różnią się również zapachem i smakiem. Ta pierwsza ma intensywny zapach, który z pewnością przypomni wam nieco zapach ogórków kiszonych, a w smaku ma wyczuwalną kwasowość. Kwaszona kapusta pachnie raczej octem i jest o wiele bardziej delikatna w smaku.

Wybierzcie:

  • Kapustę kiszoną – jeśli zależy wam na mocnym, kwaśnym smaku i właściwościach prozdrowotnych
  • Kapustę kwaszoną – gdy wolicie warzywa w occie
Komentarze